reklama

Awantura na sesji o strefę. Czy gmina straci dotację unijną?

Polityka, Wiadomości, 27.06.2019 15:05, PG
Mocne słowa podczas czwartkowych (27.06.) obrad rajców w Andrychowie.
Awantura na sesji o strefę. Czy gmina straci dotację unijną?

W uchwale dotyczącej zmian w budżecie gminy znalazło się dodatkowe 400 tys. zł na strefę aktywności gospodarczej, która od roku budowana jest przy ul. Biała Droga w Andrychowie.

Radna Alicja Studniarz dopytywała na co dokładnie te pieniądze zostaną przeznaczone. Kierownik wydziału inwestycji UM Szymon Wnęczak odpowiedział, że na przebudowę gazociągu oraz na pewną awarię, która powstała na obiekcie.

Jak się okazuje badania poprawności konstrukcyjnej tejże awarii będą kosztować 8 000 zł. Jednak to ekspertyza określi czy będą potrzebne dalsze badania.

Jak pisaliśmy, że już od kilku miesięcy praktycznie żadne prace w strefie nie są wykonywane. Na dodatek, sypie się to, co już wybudowano. Pęka wybudowany całkiem niedawno mur oporowy. W tej sprawie trzeba właśnie wykonać dodatkowe badania geologiczne, które być może pozwolą ustalić w czym problem i dlaczego grunt się zapada i osuwa. Więcej na ten temat tutaj: Olbrzymi problem na budowie strefy gospodarczej w Andrychowie

Dodajmy, że dotychczasowy koszt robót budowlanych wraz z dokumentacją projektową wynosi prawie 13 mln zł, z czego większość pozyskano z dotacji z Unii Europejskiej.

Radna Alicja Studniarz pytała, czy w takim razie nie jest zagrożona dotacja z UE jaką gmina pozyskała. Sz. Wnęczak stwierdził, że nie.

Radny Wiesław Mikołajek chciał wiedzieć, czy w momencie podpisywania umowy z firmą, która buduje strefę sprawdzono czy posiada ona te właśnie badania geologiczne. Chciał także wiedzieć czy gmina będzie domagała się zwrotu kosztów badań od tej firmy i co, jeśli ziemia zacznie się osuwać i zasypie zakład produkcyjny CMC, który znajduje się w pobliżu?

Wiceburmistrz Mirosław Wasztyl wyraźnie poirytowany odpowiedział, że są to są tylko insynuacje i szukanie sensacji. - Przy każdej inwestycji najważniejsze jest dbanie o interes gminy i postrzeganie gminy jako dobrego partnera. Takie emocjonalne wypowiedzi są nieodpowiedzialne. Proszę o daleko idącą rozwagę w wypowiedziach. Jest ryzyko utracenia dotacji przez Państwa gadanie. Sianie zamętu skutecznie może odstraszyć inwestorów! – stwierdził wiceburmistrz.

Włodarze poinformowali również radnych, że jeżeli badania wykażą błędy w projektowaniu lub wykonywaniu strefy będzie można starać się o odszkodowanie. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum z firmą TOMBET Tomasz Gwóźdź jako liderem.

Radna Zofia Moskwik złożyła wniosek o zakończenie tej dyskusji i powiedziała, że utwierdziła się w przekonaniu o odwołaniu W. Mikołajka z funkcji przewodniczącego komisji gospodarczej.

W. Mikołajek oburzony stwierdził tylko, że nie zgadza się na zamykanie ust radnym i przypomniał, że wszyscy biorą udział w spotkaniach w gabinecie burmistrza.

Dyskusja zakończyła się przegłosowaniem 19 głosami 'za' uchwały o zmianach w budżecie.

Olbrzymi problem na budowie strefy gospodarczej w Andrychowie

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

abcabc, 28.06.2019 21:34

urząd zawsze działał, działa i będzie działał zgodnie z prawem.było mnóstwo donosów setki kontroli i nic.dlatego pan burmistrz Tomasz Żak rządzi już trzecią kadencję a będzie i czwartą

Turboplazmotron, 28.06.2019 20:16

Opieszałość urzędu w tej sprawie jest bulwersująca. Minęło już 163 dni od kiedy burmistrzowie wiedzą o problemie.Po reakcji pana Mirosława widać że problem jest bardzo duży.W takim tempie to naprawa usterki będzie wykonana w zimie i znowu będzie prawdopodobieństwo fuszerki.

beskidmaly, 28.06.2019 15:34

Wytlumaczcie mi w ktorym miejscu burmistrzowie popelnili blad, bo jeżeli już to projektant który robil projekt lub wykonawca a robila to ta sama firma. Trzeba wziazc niezalezna firme i niech zbada co jest zle bo nie na takich stokach budowali i dobrze było.

Turboplazmotron, 28.06.2019 10:21

"Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skale naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji – który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu, i co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia."

matek81, 27.06.2019 18:37

p. Żak i Wasztyl czują się jakby gmina była ich folwarkiem, co to ma być ta strefa utopione pieniądze i nic więcej a w dodatku fuszera, ci panowie powinni stanąc przed jakimś sądem za nie gospodarność. jakie to szukanie sensacji p. Wasztyl zjeb.....ście kolejną rzecz w Andrychowie, zapomniałem p z Oświęcimia więc panu wszystko jedno liczy się wypłata. proszę wracajcie tam skąd przyszliście - OBAJ.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zakolog, 27.06.2019 18:26

Panie Wasztyl, pan się miarkuj trochę, a kim że pan jest, aby wybranym przez mieszkańców radnym, udzielał pan pouczeń. Masz pan opinię geomorfologiczną tego terenu, jak nie, to właśnie pan bekniesz za tą fuszerkę.

",,**,,", 27.06.2019 18:11

To nie jest mała usterka, tam nic nigdy żadna firma nie wybuduje, teren nadaje się do wypasu krów, wszystko sie sypie,mur oporowy, chodniki, droga robi sie na nowo falowana, mało tego droga się zapada!!! Nawet zwykly człowiek przyzna racje ze jest to miejsce na ktorym zadnej strefy nie bedzie, budynki by sie rozsypywaly jak domek z kart, inwestor zaplaci ogromne odszkodowanie,to nie jest teren pod budowe dzialalnosci gospodarczej. Miliony poszly w błoto!!!

abcabc, 27.06.2019 17:17

zawsze w życiu są jakieś problemy i trzeba je rozwiązywać a jak mikołajek nie pomaga to niech chociaż nie przeszkadza

Turboplazmotron, 27.06.2019 14:15

Najlepsze jest to że burmistrzowie wiedzieli o tym od 16 stycznia. Jakby nie dziennikarze to mieszkańcy (i niektórzy radni) dalej by nic nie wiedzieli.