reklama
reklama

Andrychów najbardziej starzejącym się miastem w Małopolsce. Kęty także na czarnej liście

Polityka, Wiadomości, 30.03.2018 18:30, PG

Coraz gorsza sytuacja małych miast, w tym tych z naszego regionu.

Andrychów najbardziej starzejącym się miastem w Małopolsce. Kęty także na czarnej liście

Na marcowej sesji sejmiku radni województwa zajęli się m.in. nowym planem zagospodarowania przestrzennego województwa małopolskiego. To dokument, który obok strategii rozwoju regionu, określa najważniejsze kierunki rozwoju Małopolski. Plan zawiera też inwentaryzację najważniejszych potencjałów regionu, nie ma natomiast charakteru prawa miejscowego i nie wywołuje bezpośrednio skutków finansowych dla mieszkańców.

Od uchwalenia poprzedniego planu minęło już 15 lat, więc tamte zapisy zdążyły się już zdezaktualizować. Nowy dokument przedstawia wizję rozwoju województwa, która ma się opierać o cztery ośrodki regionalne. Zawiera też rekomendacje do podjęcia dalszych działań w najważniejszych dziedzinach, takich jak np. transport, środowisko czy turystyka.

W ramach głosowania tej uchwały radny z Andrychowa Rafał Stuglik zaznaczył, że według tego dokumentu małe i średnie miasta ulegają degradacji, wyludnieniu i "kurczeniu się".

- Na tle generalnie dobrej demograficznie sytuacji Małopolski niepokojące zmiany zachodzą w małych i średnich miastach. Część z nich jest już dotknięta ubytkiem mieszkańców, natomiast wszystkie odnotowują bardzo wyraźnie starzenie się ich populacji (szybsze niż średnia dla regionu), co oznacza, że przy kontynuacji trendu za 10-15 lat praktycznie wszystkie miasta odnotują spadek liczby mieszkańców. Najszybciej starzeje się populacja Andrychowa, Bochni, Brzeska, Chełmka, Chrzanowa, Gorlic, Kęt, Miechowa, Nowego Targu, Olkusza, Proszowic i Tarnowa. – czytamy w planie zagospodarowania przestrzennego

Zjawisko spadku liczby mieszkańców, czyli „kurczenia się” miast ma wielorakie przyczyny i niełatwo im zaradzić. Skutki są jednak bardzo negatywne, gdyż zmniejsza się baza podatkowa, będąca podstawą utrzymania tej samej lub bardzo podobnej infrastruktury technicznej i społecznej. W najgorszej sytuacji znajdują się takie miasta jak: Chrzanów, Krynica Zdrój, Oświęcim, Olkusz, które w ciągu ostatnich dwóch dekad utraciły więcej niż 10% swojej populacji. „Kurczeniem się” zagrożone są także Andrychów, Brzeszcze, Gorlice, Proszowice, Tarnów, Wolbrom i Zakopane.

Radny Stuglik zastanawiał się dlaczego dochodzi do takich zjawisk i stwierdził, że ta sytuacja świadczy o odejściu od polityki zrównoważonego rozwoju kosztem metropolii. Według niego dystrybucja środków unijnych nie jest równomiernie dzielona i stąd tak wiele obszarów odstaje.

Cóż by nie mówić, powodów jest bardzo wiele. Od emigracji zarobkowej do większych metropolii tj. Kraków, Warszawa lub zagranicę aż do wymierania społeczeństwa. - W jaki sposób pomóc tym miastom? Co zrobić żeby ten trend odwrócić? – pytał radny, który chce poznać przyczyny tego problemu oraz sposoby jego rozwiązania.


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

igor102, 31.03.2018 12:30

Bogu dziękujmy że po 8 latach kłamstw,dziadostwa,propagandy i bylejakości doczekamy wreszcie nowego burmistrza...kimkolwiek by nie był nie ma szans być gorszym od poprzednika...Alleluja !!!

`, 31.03.2018 12:30

"Andrychów najbardziej starzejącym się miastem w Małopolsce.".." to wiadomo. To że nie jest to na rękę lokalnemu PISowi to też wiadomo.".....................I "to wiadomo".... http://www.mamnewsa.pl/wiadomosci/czas-na-wiosenne-porzadki-bo-jest-niezly-balagan

`, 31.03.2018 09:39

"im więcej plucia" .... Totalnych..... "tym lepiej dla Polski"............"słupki poparcia dla PISu" ....Wysoko jak zawsze.... https://www.tvp.info/36607203/sondaz-dla-wiadomosci-tvp-stabilna-przewaga-pis-nad-konkurentami .......... "ludzie nie dadzą się nabrać po raz kolejny na" .... ZIELONĄ WYSPĘ .. oraz... "kłamstwa i manipulacje" .... Antypolskich mediów .... "za kilka miesięcy rozpocznie się akcja ewakuacja" ..... i Donald zabierze ekipę do siebie .. a niektórzy uciekną na Ukrainę do ZEGARMISTRZA ....... "niektórzy będą próboiwlai wymazać ze swojego życiorysu swoją przynależność i poparcie dla" ........ Totalnych ale Polacy nie zapomną kto chciał przyjąć do Polski afrykańskich imigrantów................... :-) ..................... :-) .................. :-)

budyn77, 31.03.2018 09:15

Dobrze że w Andrychowie wójt Zak w ciągu 8. ostatnich lat zapewnił dla seniorów dobre warunki do długiego i komfortowego życia. W gminnych publicznych przychodniach przyjmują specjaliści na NFZ, sprawnie działa lekarska opieka całodobowa, domy seniora tętnią życiem. Ruch samochodowy został wyprowadzony z centrum przez liczne obwodnice spaliny nie trują mieszkańców. Sprawnie działa opieka społeczna - ZRM i straż pożarna nie muszą jak to było kiedyś, co kilka tygodni interweniować u samotnych schorowanych osób starszych. Kilometry ścieżek rowerowych zapewniają bezpieczne korzystanie z jednośladów i spacerów. Tanie gminne mieszkania dla młodych sprawiają że rodzą się młodzi mieszkańcy. Gminne darmowe żłobki, strefa ekonomiczna, baseny, hala sportowa, kino 3D to wszystko sprawia że Andrychów tętni młodym życiem - wszystko jest utkane z atrakcji . Dobre osiem lat wójta Zaka.

xpek, 31.03.2018 08:56

im więcej plucia w wykonaniu pisowców tym lepiej dla Polski ponieważ słupki poparcia dla PISu lecą na łeb i na szyję.ludzie nie dadzą się nabrać po raz kolejny na piwowskie kłamstwa i manipulacje i na pisowską hipokryzję.za kilka miesięcy rozpocznie się akcja ewakuacja z tonącego pisowskiego rządowego okrętu. niektórzy będą próboiwlai wymazać ze swojego życiorysu swoją przynależność i poparcie dla kaczyńskiego

igor102, 31.03.2018 08:52

taki Hyży Ruj zrobił propagandową Zieloną Wyspę po czym sam musiał uciekać do Brukseli ...w Andrychowie Zdziskowa propaganda robi to samo tylko bardziej prymitywnie ...po wyborach Zdzisek ucieknie do Krakowa ...dom już na niego czeka... różne Anety W. wydoiły kasę na maxa...zaś my zostaniemy z całym tym syfem, dziadostwem i milionami kredytów ....Wesołych Świąt !!!

Ca-ro, 30.03.2018 21:40

Rzeczywiście Zak ożywił gmine zatrudniając kontrowersyjną dyrektor CKiW

`, 30.03.2018 21:01

Psikuta.... "daj juz spokoj z tymi farmazonami,odbilo ci chlopie,masz fobie na tle polityki" -----Np: "Stuglik dokladnie robi tyle ile Polak,obaj sa siebie warci." -----------Np: "ty stugliku tak nie politykuj" ..................................... :-) ... :-) ..... :-) .........."odbilo ci chlopie,masz fobie na tle polityki" ....... :-0 .........."Andrychów najbardziej starzejącym się miastem w Małopolsce."

rafi, 30.03.2018 20:42

Bezimienny niemczyku daj juz spokoj z tymi farmazonami,odbilo ci chlopie,masz fobie na tle polityki,jak Andrychow sie starzeje faktycznie widac na osiedlu Slonecznym,gdzie na 247osob tylko 9 osob ma powyzej 50lat.a Stuglik dokladnie robi tyle ile Polak,obaj sa siebie warci.

`, 30.03.2018 19:34

"ludzie stąd uciekali za poprzednich burmistrzów kiedy w Andrychowie nic się nie działo" .........OOO HA HA HA OOOOOOOO HAAAAA HAAAA HAAAA !!! .............................."burmistrz Żak ożywia to miasto i gminę" ................. :-) ................ "Andrychów najbardziej starzejącym się miastem w Małopolsce."..........

szpp, 30.03.2018 19:18

sprawy demografi nie załatwia się wciągu kilku lat.ludzie stąd uciekali za poprzednich burmistrzów kiedy w Andrychowie nic się nie działo

`, 30.03.2018 19:05

"burmistrz Żak ożywia to miasto i gminę" ................. :-) ................ "Andrychów najbardziej starzejącym się miastem w Małopolsce."

szpp, 30.03.2018 18:42

ty stugliku tak nie politykuj.co zrobiłeś dla Andrychowa w ciągu tylu lat bycia radnym wojewódzkim???podaj chociaż jedną rzecz . dopiero burmistrz Żak ożywia to miasto i gminę i ściąga tutaj dziesiątki milionów na inwestycje z UE