reklama

W poniedziałek wielki koncert w Wadowicach. Niepełnosprawni będą mieli swoją strefę

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 30.03.2018 12:50, red
Koncert odbędzie się w Lany Poniedziałek wieczorem.
W poniedziałek wielki koncert w Wadowicach. Niepełnosprawni będą mieli swoją strefę

W świąteczny poniedziałek 2 kwietnia na rynku w Wadowicach odbędzie się wielki koncert, który będzie transmitowany "na żywo" w telewizyjnej „Jedynce”.

Podczas koncertu na scenie wystąpią tacy artyści i zespoły jak:

Natalia Szroeder, Krzysztof Antkowiak, Arka Noego, Tomasz Budzyński, Katarzyna Cerekwicka, bracia Golec, Halina Młynkowa, Opole Gospel Choir, Barbara Kurdej-Szatan i Rafał Szatan, Olga Szomańska, Góralski chór młodzieżowo-dziecięcy Turliki, Alicja Węgorzewska oraz Tomasz Ziółko.

Solistom towarzyszyć będzie zespół instrumentalny pod kierownictwem Piotra Dziubka.

Koncert odbędzie na rynku w Wadowicach w Lany Poniedziałek, 2 kwietnia o godzinie 20:00 w hołdzie św. Janowi Pawłowi II i będzie transmitowany przez TVP. Zorganizowany zostanie w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża i w 13. rocznicę śmierci, która w tym roku przypada właśnie w drugi dzień Wielkanocy.

Przygotowania już ruszyły. W poniedziałek na płycie rynku rozpoczęto stawianie wielkiej sceny. Ekipa organizacyjna już teraz wykonuje te prace, aby chociaż część świąt spędzić z rodziną a nie w pracy.

xxx

Podczas uroczystości po raz pierwszy zostanie zorganizowana specjalna strefa dla osób niepełnosprawnych. Zadbał o to niedawno powstały Komitet Otwórzmy Drzwi na Świat, którym kieruje mieszkanka Andrychowa Patrycja Kołodziejczyk we współpracy z Gminą Wadowice. Strefa ma być usytuowana w pobliżu sceny na specjalnie utworzonym podeście z miejscami do siedzenia tak, aby widoczność dla osób niepełnosprawnych oraz zaproszonych gości była jak najlepsza.

- To dla nas wielka szansa będziemy po raz pierwszy w pełni uczestniczyć w tych obchodach, nie gdzieś tam z tyłu z niewielką widocznością, co się dzieje na scenie tylko w samym sercu wydarzeń. To dobrze, że ktoś o nas pomyślał - mówi pani Dorota mama 7 letniego Tomka chorego na Zespół Downa.

Pomysłodawcy strefy mieli jeszcze jeden cel - 2 kwietnia to oprócz rocznicy śmierci Jana Pawła II to także Międzynarodowy Dzień Autyzmu.

- Mieliśmy to na uwadze widząc, że w taki dzień podczas koncertu na Rynku w Wadowicach będą również rodzice i dzieci ze spektrum autyzmu to ich dzień ich święto nie mogliśmy pozwolić żeby stały gdzieś wraz z rodzicami w tłumie na szarym końcu z resztą tego typu miejsca powinny być obligatoryjne na wszystkich koncertach organizowanych w całej Polsce także w Andrychowie a tego jak na razie nie ma i trzeba to zmienić. Mówią przedstawiciele Komitetu Otwórzmy Drzwi na Świat.

Mieszkańcy Wadowic ze zrozumieniem i przychylnością wypowiadają się na temat pomysłu utworzenia takiej strefy podczas jubileuszowego koncertu. Dziwi ich natomiast fakt, że dopiero teraz to się stało i to dzięki akcji Komitetu z Andrychowa i jego pomysłodawczyni Patrycji Kołodziejczyk. W ich ocenie już dawno z takim wnioskiem powinny się zwrócić do władz miasta instytucje z terenu gminy Wadowice zajmujące się na co dzień problematyką osób niepełnosprawnych, które wśród swoich podopiecznych mają dzieci z autyzmem, a także z inną niepełnosprawnością.

Jak zapowiadają osoby związane z Komitetem Otwórzmy Drzwi na Świat nie jest to ostatnia akcja w ich wykonaniu.

- To, że udało się w Wadowicach stworzyć taką strefę to w dużej mierze zasługa burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego i pracowników urzędu, którzy nie pozostali obojętni na tego typu problem. Teraz czas na Andrychów. Tu też potrzebne jest zrozumienie powagi problemu oraz empatia wobec osób niepełnosprawnych. Będą pisma i wnioski do władz miasta tak, aby wzorem Wadowic były takie miejsca podczas koncertów lub innych imprez organizowanych na terenie miasta - informują członkowie stowarzyszenia.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy