reklama
reklama

W Małopolsce powstanie nowy system ostrzegania ludzi o zagrożeniach

Na sygnale, Wiadomości, 14.05.2024 11:30,
Będą to nie tylko syreny alarmowe, ale system będzie miał również możliwość przekazywania komunikatów głosowych do społeczeństwa. Oprócz jeżdżącego pojazdu głośniki będą zabudowane również na budynkach i infrastrukturze OSP.
W Małopolsce powstanie nowy system ostrzegania ludzi o zagrożeniach
Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar uczestniczył w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Temat został omówiony zarówno w aspekcie oceny zagrożenia powodziowego, jak szeroko pojętej ochrony przeciwpowodziowej.


- Ekstremalne zjawiska pogodowe mają gwałtowny i nieprzewidywalny przebieg. Małopolska w ostatnich latach była ciężko doświadczana przez trudne warunki pogodowe, a w szczególności przez powódź. Służby są jednak przygotowane zarówno pod względem kadrowym, jak i nauczone doświadczeniem oraz odpowiednio przeszkolone. Trzymamy rękę na pulsie i w przypadku występowania takiego zjawiska, jakim jest powódź, będziemy reagować natychmiastowo. Priorytetem naszych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców Małopolski - mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Osobną kwestią jest system ostrzegania ludności, w którym szeroko uczestniczą strażacy.

Jako PSP jesteśmy obecnie bardzo mocno zaangażowani w budowę nowoczesnego systemu alarmowania i ostrzegania ludzi o zagrożeniach. System ten będzie zbudowany na bazie jednostek OSP. To nie tylko alarmowanie akustyczne w postaci syren i innych sygnałów ostrzegawczych, ale ten system będzie miał również możliwość przekazywania komunikatów głosowych do społeczeństwa. Oprócz jeżdżącego pojazdu głośniki będą zabudowane również na budynkach i infrastrukturze OSP. System będzie scentralizowany po to, abyśmy te komunikaty głosowe, nadając je bezpośrednio z poziomu Ministerstwa, Komendy Wojewódzkiej czy też Komendy Powiatowej, mogli przekazywać społeczeństwu. Ten system nie jest jeszcze wdrożony, aktualnie jest na etapie budowy. Prace planistyczne rozpoczęto w ubiegłym roku, a ich zakończenie zaplanowane jest na przyszły rok – mówi małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Przemysław Przęczek.

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

znanywmiescie, 14.05.2024 19:09

Do Burakz wiejskiej: Może tak to wygląda, ale ten system ma sporo zalet.

Burakz wiejskiej , 14.05.2024 14:56

KRLD

Kola, 14.05.2024 12:36

Kamysz już jest spakowany w szkolny tornister, politycy sami wywołują wojny ale są pierwsi do ucieczki.

Kamrat, 14.05.2024 12:01

To wy jesteście największym zagrożeniem dla ludzkości politycy globalisci szatanisci WHO żydoUSA izrael Anglia UE Niemcy Ukraina to wy wywołujące wszystkie wojny siejecie zarazę trujecie ludzie od wieków to wy jesteście zagrożeniem dla ludzkości świat bez was był by rajem na tej ziemi wy sługusy Lucyfera