reklama

Ustawione przetargi. Do sądu trafił akt oskarżenia

Na sygnale, Wiadomości, 28.05.2021 12:50, red
Do sądu trafił akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym korupcji w Powiatowym Zarządzie Dróg w Nowym Targu. Suma przyjętych przez urzędników korzyści majątkowych wynosi 2,8 mln zł, a wśród zamieszanych w aferę są także przedsiębiorcy m.in. z powiatu suskiego.
Ustawione przetargi. Do sądu trafił akt oskarżenia
W ramach śledztwa funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 25 osób oraz dokonali ponad 150 przeszukań i zatrzymań rzeczy. W ich wyniku zabezpieczono obszerną dokumentację dotyczącą m.in.: postępowań o zamówienia publiczne prowadzonych w Powiatowym Zarządzie Dróg w Nowym Targu oraz działalności gospodarczej przedsiębiorców wręczających korzyści majątkowe urzędnikom PZD w Nowym Targu.

Śledczy z ABW ustalili, że w procederze korupcyjnym brało udział 21 firm budowlanych i handlowych z rejonu Podhala, Sądecczyzny i powiatu suskiego oraz jedna duża zagraniczna firma prowadząca działalność międzynarodową.


Jak ustalili śledczy, przedsiębiorcom przekazywane były kosztorysy inwestorskie oraz informacje o kwocie, jaką zamawiający chce przeznaczyć na realizację zamówienia.

- Dodatkowo urzędnicy przedłużali terminy wykonania prac, zlecali roboty dodatkowe, a także podmieniali dokumenty w ofertach przetargowych zawierających błędy, tak by nie odrzucać ofert zaufanych wykonawców. Podwyższali również wysokości ofert, jeśli kolejne oferty przedsiębiorców „niewtajemniczonych” były znacznie wyższe. Różnica pomiędzy kwotą zaproponowaną w ofercie przed zmianami a kwotą podwyższoną była dzielona między urzędników i oferenta – informuje biuro prasowe Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

W celu zmanipulowania wyników przetargów stosowano metodę na „oczywistą omyłkę rachunkową” w tabeli elementów rozliczeniowych oferty. W rzeczywistości omyłka była prokurowana poprzez podmianę karty oferty, na której wystąpić miał błąd. Dzięki takiemu działaniu możliwe było podniesienie lub obniżenie wartości oferty.

W śledztwie w stosunku do podejrzanych zastosowano poręczenia majątkowe na kwotę ponad 2,9 mln zł, tymczasowe aresztowania, zakaz opuszczania kraju, dozór policji oraz zakaz zajmowania stanowisk w urzędach państwowych lub samorządowych związanych z dysponowaniem środkami finansowymi.

W śledztwie obejmującym okres od 2008 r. do końca 2017 r. 23 przedsiębiorcom przedstawiono zarzuty przekupstwa. Urzędnicy państwowi usłyszeli zarzuty sprzedajności osób pełniących funkcje publiczne oraz przyjmowania z tego tytułu korzyści majątkowych w wysokości ponad 2,8 mln zł, a także zarzuty przekroczenia uprawnień oraz zakłócenia przetargu publicznego.

Większość oskarżonych przyznała się do zarzucanych im czynów i złożyła wnioski o dobrowolne poddanie się karze.

INFORMACJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Burakz wiejskiej , 28.05.2021 19:01

idę o zakład że pusuar w tych urzędach rżnie ludzi z kasy

hebes1125, 28.05.2021 12:13

Brawo. Konkwiskata całego majątku do drugiego pokolenia i do kamieniołomu na 25 lat!!!!