reklama
reklama

Soła niebezpieczna w trakcie zrzutów wody z zapory

Na sygnale, Wiadomości, 05.08.2022 16:00, DK / WB
Z wodą nie ma żartów.
Soła niebezpieczna w trakcie zrzutów wody z zapory
O tym problemie informowaliśmy już wiele razy. Ostatnio w art. Akcja ratownicza na rzece, kiedy 22 lipca wieczorem na wysepce na rzece znajdowała się grupa kolonistów. Zlekceważyli (albo nie wiedzieli), że po tym, jak zawyje okoliczna syrena należy jak najszybciej ewakuować się na brzeg, bo z zapory w Porąbce spuszczona jest woda i poziom rzeki za chwilę gwałtownie się podniesie. Stan rzeki podniósł się. Młodzi zostali "odcięci" po drugiej stronie brzegu, gdzie nie było dojazdu. Konieczna była interwencja strażaków.


Problem, jak się okazuje jest spory. Mnóstwo osób wypoczywa w upalne dni nad Sołą, nie bacząc na niebezpieczeństwo. Przy normalnym stanie wody, Sołą spływa co sekundę ponad 5m sześciennych wody. Podczas zrzutu wody aż 30m3! To powoduje, iż małe wysepki na środku koryta, na których opalają się wczasowicze, szybko „znikają” pod wodą.

"Wraz z rozpoczęciem wakacji dzikie plaże nad Sołą stają się najczęściej wybieranym miejscem odpoczynku. W upalne dni kamieniste wysepki usiane są kocami plażowiczów, którzy nie zawsze mają świadomość, że wystarczy kilkanaście minut, by podniósł się poziom wody i odciął drogę na brzeg. Dzieje się tak za sprawą zrzutu wody ze zbiornika w Czańcu, o którym zawsze informują syreny alarmowe. Gdy zawyją, to znak, że należy ewakuować się z koryta jak najszybciej" – alarmuje kęcki urząd na swojej stronie internetowej.

Zobaczcie nasze nagranie.O zrzutach wody alarmują syreny na zaporze w Porąbce i Czańcu i mimo iż słychać je w promieniu kilku kilometrów, wiele osób je lekceważy.

Informujemy, że kolejny zrzut wody zaplanowano na piątek (5.08) o godzinie 19.00 i będzie trwał 3 godziny.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy