reklama

Samochód utknął między rogatkami

, Na sygnale, Wiadomości, 27.05.2022 18:30, DK, foto: Ola
Będzie coraz więcej takich zdarzeń?
Samochód utknął między rogatkami
Przejazd kolejowy na ul. Bieniowskiego 5 w Suchej Beskidzkiej jest przejazdem kolejowym kategorii B i jest wyposażony w półrogatki, które mogą zamykać tylko „nasz” pas ruchu lub całą szerokość jezdni. Zamykanie i otwieranie drogi dla samochodów i pieszych odbywa się w pełni automatycznie.

25 maja około godziny 15.00 miało miejsce zdarzenie, które może być przestrogą dla nieuważnych kierowców.
- Okoliczności zdarzenia 25.05.22 r. na przejeździe kolejowo – drogowym w Suchej Beskidzkiej są przedmiotem szczegółowych ustaleń komisji kolejowej. Zgodnie z obowiązującą procedurą przy tego typu zdarzeniach zbierane są wszystkie dane.
Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierowca nie zatrzymał się przed włączonym sygnalizatorem, zabraniającym wjazdu na przejazd i utknął między rogatkami, poza skrajnią toru. Podczas zbliżania się pociągu Polregio do przejazdu kolejowo-drogowego, maszynista zauważył auto zamknięte między półrogatkami i zatrzymał pociąg, co pozwoliło uniknąć tragedii.
Przejazd kolejowo-drogowy w Suchej Beskidzkiej jest kategorii B, na którym ruch jest kierowany przez samoczynne systemy przejazdowe, wyposażone w sygnalizatory świetlne i rogatki zamykające ruch drogowy. Skrzyżowanie jest prawidłowo osygnalizowane i monitorowane

- mówi Dorota Szalacha z Zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Dodaje, że wjazd na przejazd kolejowo-drogowy i zignorowanie nakazu zatrzymania - włączonego czerwonego światła, to jedna z częstych przyczyn zdarzeń na przejazdach. 99% wszystkich wypadków na przejazdach powodują kierowcy, którzy lekceważą sygnalizację, zasady ruchu drogowego i bezpieczeństwa. Pośpiech, nieuwaga i brawura zbyt często skłaniają do nierozważnych zachowań.
- W kampanii „Bezpieczny przejazd”, nieustannie apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na przejazdach.
W sytuacji kryzysowej można skorzystać z „żółtych naklejek”, które znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżu św. Andrzeja. Od 2018 roku każdy przejazd w Polsce, zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jest dodatkowo oznakowany. Żółte naklejki posiadają trzy istotne informacje: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 i numer awaryjny.
Więcej informacji o kampanii i o żółtej naklejce na stronie PLK : Bezpieczny przejazd (bezpieczny-przejazd.pl) – informuje Dorota Szalacha.

Jak wygląda cykl automatyczny na przejazdach kolejowych?

1. Pociąg zbliżając się do przejazdu automatycznego mija czujnik, który uruchamia cykl zamykania ruchu.
2. Włączają się sygnalizatory świetlne i dźwiękowe, które zabraniają wjazdu na przejazd. Następnie, po kilkunastu sekundach, zamykają się rogatki.
3. Pociąg przejeżdża, a po minięciu przejazdu najeżdża na czujnik zjazdowy.
4. Rogatki się otwierają ale sygnalizacja świetlna nadal jest włączona.
Wjazd na przejazd jest możliwy tylko i wyłącznie po wygaśnięciu sygnalizatora przejazdowego, dlaczego? ponieważ w tym samym momencie pociąg jadący z drugiej strony, najeżdża na czujnik wjazdowy, uruchamiając ponownie cykl zamknięcia przejazdu.
Pod żadnym pozorem nie można wjechać na przejazd dopóki sygnalizacja świetlna jest włączona, nawet jeśli rogatki są otwarte!

Dlatego też jeśli znajdziemy się sytuacji, gdy nasz samochód utknie między rogatkami to należy natychmiast je wyłamać i opuścić przejazd.Przy okazji informujemy, iż automatyczne rogatki zamontowane zostały na przejeździe kolejowym w Choczni. Jest to przejazd innego typu, ponieważ znajduje się tam tylko jeden tor.
Należy pamiętać o zachowaniu maksymalnej ostrożności. Jeżeli jednak zdarzy się wam wjechać pod rogatki to pamiętajcie - wyłamcie je.

Są specjalnie skonstruowane, więc prawdopodobnie nawet nie uszkodzicie swojego auta, za to możecie uniknąć ofiar śmiertelnych tak w swoim samochodzie jak i w pociągu.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy