reklama

Podczas trzygodzinnej akcji policji w alkomat dmuchało 15 tys. kierowców

, Na sygnale, Wiadomości, 29.11.2022 15:42, red
Zmasowana akcja policji na małopolskich drogach po andrzejkowym weekendzie.
Podczas trzygodzinnej akcji policji w alkomat dmuchało 15 tys. kierowców
W poniedziałek (28.11) w godzinach 6:00 - 9.00 policjanci przeprowadzili na małopolskich drogach kolejne wojewódzkie działania „Alkohol i narkotyki”. W tym czasie przebadali ponad 15 tys. kierujących na zawartość alkoholu w organizmie.

Okazało się, że 29 kierowców jechało pod wpływem alkoholu, a jedna osoba kierowała pod wpływem narkotyków. Przy okazji policjanci zatrzymali dwie poszukiwane osoby oraz czterech kierowców niestosujących się do orzeczonych przez sąd środków karnych w postaci zakazu prowadzenia pojazdów (przestępstwo z art. 244 kodeksu karnego).


Podczas akcji m.in. zatrzymano kierującą, która doprowadziła do kolizji mając blisko … 4 promile. 31-latka kierując bmw na drodze wojewódzkiej nr 791 w Olkuszu, na skrzyżowaniu z ulicą Marii Konopnickiej, najechała na fiata ducato i uciekła z miejsca zdarzenia. Kierowca fiata od razu ruszył za tym pojazdem. Gdy kierująca bmw zatrzymała się pod sklepem, mężczyzna zajechał jej drogę, uniemożliwiając jej dalszą jazdę.

Od kobiety czuć było alkohol, słaniała się na nogach, a jej mowa była bełkotliwa. Kierowca fiata natychmiast wezwał na pomoc policjantów. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało, że ma ona blisko 4 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Policja przypomina, że kierowanie pod wpływem alkoholu zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i uniemożliwieniem dalszej jazdy.

Jeżeli badanie trzeźwości wykaże:
• od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 30 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz grzywną. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Od początku roku w Małopolsce zatrzymano już 5674 nietrzeźwych kierujących (więcej o 965, czyli o 20,4 % niż rok wcześniej). Ujawniono 437 kierujących pod wpływem środka odurzającego lub po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu (wzrost o 5, czyli o 1,1 %).

źródło: małopolska policja

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy