reklama
reklama

Po osiedlu buszuje dzik. Urząd wydał ostrzeżenie

Na sygnale, Wiadomości, 15.05.2023 07:45,
Może być niebezpieczny.
Po osiedlu buszuje dzik. Urząd wydał ostrzeżenie
Po Kętach Podlesiu buszuje ostatnio dzik. Podchodzi przed domy. Ostatnio strażacy z OSP Kęty Podlesia próbowali go złapać, gdy wszedł na jedną posesji, ale dzik uciekł. Na dzika nie ma sposobu, dlatego władze Kęt wydały specjalny komunikat w tej sprawie:

"W związku z podchodzeniem w ostatnich dniach dzika w pobliże zabudowań mieszkalnych i parku miejskiego na Podlesiu, Urząd Gminy Kęty informuje, iż dzików nie należy dokarmiać. Dokarmiane dziki dostosowują bowiem swój tryb życia do ludzi – mimo że są zwierzętami nocnymi, zaczynają odpoczywać w nocy i żerować w dzień. Nie należy uwieczniać dzika na fotografii lub na filmie. Uruchomiony przez przypadek flesz może zaniepokoić zwierzę, które przestraszone – może zaatakować.

W przypadku spotkania z dzikiem, człowiek, jeśli nie został przez niego zauważony, nie powinien wykonywać gwałtownych ruchów, lecz spokojnie się oddalić lub obejść szerokim łukiem. Jeśli dzik nas dostrzeże najlepszym wyjściem jest stanąć w bezruchu.

O żerowaniu dzika w pobliżu zabudowań mieszkalnych i parku miejskiego na Podlesiu poinformowane zostało Koło Łowieckie „Jeleń” Kęty.

Każdy, kto zobaczy dzika na terenie miasta, powinien zgłosić to na nr alarmowy 112 lub na policję.

W skrócie, co robić, gdy spotkamy dzika:

- nie panikuj;
- nie wykonuj gwałtownych ruchów;
- nie krzycz;
- nie próbuj odstraszyć dzika;
- nie cmokaj do niego i nie próbuj go wabić;
- nie rób mu zdjęć i nie nagrywaj filmów;
- jeśli dzik cię nie zauważył, oddal się powoli;
- jeśli dzik cię zobaczył, zastygnij na chwilę w bezruchu, następnie oddal się;
- trzymaj psa na smyczy;
- nie dokarmiaj dzików nawet, gdy wydają się głodne;
- w razie ataku uciekaj lub znajdź kryjówkę.

Jeśli spotkasz w mieście lochę z warchlakami, to pod żadnym pozorem do nich nie cmokaj, nie próbuj ich głaskać, fotografować i dawać im jedzenia. Wycofaj się powoli, a w razie pogoni, zacznij uciekać lub schowaj się w bezpiecznym miejscu.

Co zrobić, gdy dzik atakuje? Najlepiej wejść na przysłowiowe drzewo. W przypadku środowiska miejskiego może być to przejście przez płot, wejście na murek lub na kamień. Należy pamiętać, że dziki nie są zbyt zwrotne – nagłe zmiany kierunku powinny pomóc."

- informuje Urząd Gminy Kęty.


foto: Archiwum
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

juzzepe, 24.11.2023 20:31

JA JUŻ TO ZGŁASZAŁEM I NIDZ PREZ STARZ MIEJSKĄ I KUŁKO OWIECKIE NIKT MI NIE WIERZYŁ PROSZE OPDAJE link .https://www.mamnewsa.pl/na-sygnale/mieszkancy-terroryzowani-przez-dziki-nikt-im-nie-chce-pomoc JESZCZE BEDZIE GORZEJ JAK WILKI ZEJDĄ I ZACZNĄ ATAKOWAC NIE DZIWCIE SIĘ JAK PEWNEGO DNIA DZIECKO WASZE NIE WRUCI DO DOMU BO NASZA GMINA MA TO GDZIEŚ I KUŁKO ŁOWIECKIE SNDRYCHÓW STRAŻ MIEJSKA WOLI ŁAPAĆ PSY BEZDOMNE NISZ DZIKI BO PIES JAKI KOLWIEK JEST OSWOJONY I MAJĄ KASE POZDRAWIAM WSZYSKICH POSZKODOWANYCH JA TO JESZCZE PRZERZYŁEM A TAKIE OSTRZENIA POWIEDZ DZIECKU JAK TAKI JESTES MODRY JAK BEDZIE SAMO W OCZY W OCZY JESZE NIE WIDZE TWOJEGO DZIECKA CO ZROBI

juzzepe, 24.11.2023 20:20

JA JUŻ TO ZGŁASZAŁEM I NIDZ PREZ STARZ MIEJSKĄ I KUŁKO OWIECKIE NIKT MI NIE WIERZYŁ PROSZE OPDAJE link .https://www.mamnewsa.pl/na-sygnale/mieszkancy-terroryzowani-przez-dziki-nikt-im-nie-chce-pomoc JESZCZE BEDZIE GORZEJ JAK WILKI ZEJDĄ I ZACZNĄ ATAKOWAC NIE DZIWCIE SIĘ JAK PEWNEGO DNIA DZIECKO WASZE NIE WRUCI DO DOMU BO NASZA GMINA MA TO GDZIEŚ I KUŁKO ŁOWIECKIE SNDRYCHÓW STRAŻ MIEJSKA WOLI ŁAPAĆ PSY BEZDOMNE NISZ DZIKI BO PIES JAKI KOLWIEK JEST OSWOJONY I MAJĄ KASE POZDRAWIAM WSZYSKICH POSZKODOWANYCH JA TO JESZCZE PRZERZYŁEM A TAKIE OSTRZENIA POWIEDZ DZIECKU JAK TAKI JESTES MODRY JAK BEDZIE SAMO W OCZY W OCZY

Thoor, 15.05.2023 10:53

Litości, czy ktoś redaguje tekst przed wstawieniem? "Po Kętach Podlesiu buszuje ostatnio dzik buszuje ostatnio dzik. Podchodzi przed domy. Ostatnio strażacy z OSP Kęty Podlesia próbowali go złapać, gdy wszedł na jedną posesji, ale dzik uciekł. Na dzika nie ma sposobu, dlatego władze Kęt wydały specjalny komunikat w tej sprawie:" Dramat...

Burakz wiejskiej , 15.05.2023 08:42

SKORO JEST ZA DUŻO DZIKÓW TO DO ODSTRZAŁU , DARMOWE MIĘSO BIEGA PO OSIEDLU