reklama
reklama

Dantejskie sceny w Domu Pomocy Społecznej. Do sądu trafił akt oskarżenia

Na sygnale, Wiadomości, 21.02.2024 19:00,
Ciąg dalszy bulwersującej sprawy.
Dantejskie sceny w Domu Pomocy Społecznej. Do sądu trafił akt oskarżenia
Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej od kwietnia 21 kwietnia 2022 roku prowadziła śledztwo w sprawie fizycznego i psychicznego znęcania się w prowadzonym przez zakonnice Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie.

Prokuratura informuje, że śledztwo dotyczyło znącania się w okresie od 21 czerwca 2021 r. do dnia 9 kwietnia 2022 r., nad małoletnią podopieczną Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży, która ze względu na swój wiek i stan psychiczny była osobą nieporadną, tj. o przestępstwo z art. 207 § 1a k.k.

Prokuratura informuje, że w trakcie śledztwa badano m.in. wątki:

- stosowania przemocy fizycznej i psychicznej wobec podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Jordanowie

- narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, poprzez niezapewnienie wymaganej opieki nad pensjonariuszkami, w szczególności w wyniku niewystarczającej obsady kadrowej, zwłaszcza w porze nocnej

- złośliwego lub uporczywego naruszania praw pracowniczych, poprzez nakładanie na pracowników obowiązków nieprzewidzianych dla danego stanowiska.

Śledztwo zostało zakończone skierowaniem w dniu 19 lutego 2024 r. do Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej II Wydział Karny aktu oskarżenia przeciwko dwóm oskarżonym, którym zarzucono popełnienie przestępstw z art. 207 § 1a k.k., art. 217 § 1 k.k. na szkodę dwóch podopiecznych oraz o czyn z art. 239 § 1 k.k.

Jednocześnie z akt przedmiotowego śledztwa wyłączono do odrębnego postępowania materiały w sprawie:

- narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, poprzez niezapewnienie wymaganej opieki nad pensjonariuszkami, w szczególności w wyniku niewystarczającej obsady kadrowej, w okresie od 1 sierpnia 2008 r. do 13 czerwca 2022 r. w Jordanowie, tj. o czyn z art. 160 § 2 k.k.

- w sprawie fizycznego i psychicznego znęcania się nad ustalonymi w toku śledztwa pensjonariuszkami Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Jordanowie w okresie od lipca 2006 r. do 19 czerwca 2022 r. w Jordanowie, tj. o czyn z art. 207 § 1a k.k.

- naruszenia nietykalności cielesnej pensjonariuszek Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Jordanowie w okresie od 19 maja 2019 r. do 24 marca 2022 r., tj. o czyn z art. 217 § 1 k.k.

- kierowania groźby pobicia wobec jednej pensjonariuszki Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Jordanowie, tj. o czyn z art. 190 § 1 k.k.

- znieważania słowami obraźliwymi jednej pensjonariuszki, tj. o czyn z art. 216 § 1 k.k.

oraz o inne czyny.


źródło: Prokurata Okręgowa w Krakowie
reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Koniczynka, 21.02.2024 22:56

Zakonnice nie powinny prowadzić takich domów opieki. Doją państwo tylko. Do roboty, a jak chcecie dzieci to wystąpić z zakonu. Święte duszyczki... A lewe ręce do roboty.

pogromca pingwinów, 21.02.2024 22:15

pingwiny na madagaskar!!!