reklama
reklama

'Córka zostanie zwolniona z aresztu, ale trzeba wpłacić kaucję' - uwaga na oszustów

Na sygnale, Wiadomości, 11.10.2019 10:15, PG
Kilka dni temu nasz region stał się miejscem działania oszustów żerujących na uczuciach starszych ludzi.
'Córka zostanie zwolniona z aresztu, ale trzeba wpłacić kaucję' - uwaga na oszustów

Jak przekazuje nam asp. sztab. Dariusz Stelmaszuk z KPP Wadowice, tylko w jednym dniu odnotowano na terenie gminy Andrychów aż odnotowano aż 7 zgłoszeń odnośnie oszustw tzw. „na wnuczka, lub „na policjanta”.

Jednak na szczęście nikt nie dał się nabrać. Oszuści dzwonią z informacją, że córka lub syn mieli wypadek drogowy, w którym zabił człowieka. Żeby nie trafił do aresztu trzeba wpłacić kaucje.

Podobne sytuacje miały miejsce na terenie powiatu oświęcimskiego, w których niestety jedna z osób dała się oszukać na kilkadziesiąt tysięcy złotych. - Tuż po godzinie 11.00 do 72 – letniej seniorki zadzwoniła kobieta podająca się za jej córkę. Oszustka przekazała, że spowodowała wypadek drogowy i została zatrzymana, a także, że grożą jej poważne konsekwencje. Następnie do rozmowy włączył się mężczyzna, który przekazał, że córka zostanie zwolniona z aresztu lecz należy wpłacić pieniądze na tzw. „kaucję”:. Z relacji mężczyzny wynikało, że gotówkę ma przekazać mężczyźnie który się po nie zgłosi. Kobieta posiadała oszczędności w postaci kilkudziesięciu tysięcy złotych, które zgodnie z poleceniami oszustki po kilkunastu minutach trafiły w ręce nieznanego mężczyzny.- przekazuje nam asp. szt. Małgorzata Jurecka.

Policja przypomina, że ofiarami tego typu oszustw padają zazwyczaj osoby starsze , którym sprawca podający się za funkcjonariusza policji „poleca” przekazać pieniądze. Informujemy, że policjanci w ten sposób nie działają i w takich przypadkach możemy mieć pewność, że dzwoni oszust. Wtedy należy natychmiast skontaktować się z policją pod numer alarmowy 112.

Jak należy postąpić:

W przypadku odebrania telefonu z poleceniem przekazania pieniędzy policjantowi, należy pilnie poinformować o takiej sytuacji policję. Najpierw trzeba się rozłączyć i samodzielnie wybrać numer alarmowy 112 lub numer miejski do najbliższej jednostki policji, w tym celu można skorzystać z aplikacji „Moja Komenda” znajdującej się w telefonie komórkowym.

• W przypadku prośby o pilną pożyczkę od osoby podającej się za krewnego należy skontaktować się bezpośrednio z tym krewnym, który o nią prosi, a w przypadku braku takiej możliwości potwierdzić informację u innych członków rodziny.

• Nie działać w pośpiechu, odłożyć termin przekazania pieniędzy lub udzielenia pożyczki i nie ulegać presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.

• Należy pamiętać, aby nigdy pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak również nie należy wpuszczać ich do mieszkania.

• We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją dzwoniąc po numer alarmowy 112.

Ważne jest, aby ostrzeżenie i sposób radzenia sobie w takiej sytuacji dotarły do jak najliczniejszej grupy osób starszych. Apelujemy więc o informowanie seniorów znajdujących się w naszych rodzinach lub znajdujących się w sąsiedztwie. Możemy pomóc seniorowi zainstalować na telefonie komórkowym darmową aplikację „Moja Komenda”, dzięki której szybko połączy się z wybraną jednostką policji. Im więcej seniorów będzie miało świadomość jak wygląda mechanizm tego przestępstwa, tym mniej znajdzie się w gronie pokrzywdzonych.


reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy