reklama
reklama

Zmiana zaczyna się od działania

MAGAZYN, Wiadomości, 03.03.2023 10:32, INFORMACJA PRASOWA
Artykuł z Zespołu Szkół Samorządowych w Sułkowicach-Łęgu
Zmiana zaczyna się od działania

Bieżący rok szkolny w ZSS w Sułkowicach-Łęgu obfituje w szereg wydarzeń związanych z ekologią. Były to na przykład akcje pod hasłem: „Upcycling, czyli przywracamy zużytym rzeczom walory użytkowe” czy „Międzypokoleniowe rozważanie- wzajemne wnuków i dziadków edukowanie”. Ich efekty mogą Państwo zobaczyć na stronie internetowej szkoły. Inicjatorkami akcji są nauczycielki uczestniczące w ramach projektu Erasmus+ w szkoleniu „Outdoor education. Environmental and culture heritage exploration and story-telling. Cultural ecology” we Włoszech.

Przez ostatni miesiąc uczniowie klas 4-8 pracowali wspólnie nad projektem ekologicznym „JAK BYĆ EKO?”. Projekt był realizowany metodą PBL (Project Based Learning), poznaną z kolei przez uczestników programu Erasmus+ podczas mobilności w Hiszpanii. Uczniowie wspólnie sformułowali zagadnienia do szczegółowej analizy. Kolejny etap pracy przebiegał już w klasach. Każdy z zespołów zajął się innym problemem. Uczniowie pracowali nad znalezieniem odpowiedzi na następujące pytania: Jak zmniejszyć w domu zużycie wody? Jak zmniejszyć w domu zużycie prądu? Jak zmniejszyć ilość odpadów? Jak zmniejszyć ślad węglowy? Jak wpłynąć na poprawę stanu powietrza? Jak możemy jako uczniowie propagować dobre nawyki w trosce o środowisko? Jak sprawić, aby wokół było bardziej zielono? Czy przemysł odzieżowy może być eko? Co zrobić, by Twoja kuchnia była eko? Jak oszczędzać pieniądze dzięki działaniom ekologicznym? Jak możemy powstrzymać zmiany klimatu? Co zrobić, by nasza szkoła była bardziej eko?

Efekty swojej pracy uczniowie przedstawili podczas zorganizowanej na hali sportowej wspólnej „konferencji naukowej”. Przedstawiciele zespołów prezentowali kolegom opracowane przez siebie postery zawierające odpowiedzi na kluczowe pytania związane z opisywanym zagadnieniem.

Oprócz oczywistych korzyści w postaci rozwijania świadomości ekologicznej i kształtowania postawy dbania o środowisko uczestnictwo w projekcie z pewnością przyczyniło się do wzrostu umiejętności współpracy w zespole, autoprezentacji, poprawy komunikacji wewnątrz zespołów klasowych, kształtowania umiejętności organizacyjnych, wzmacniania proaktywnej postawy uczestników, a wreszcie rozwoju kreatywności i innowacyjności.źródło: ZSS Sułkowice-Łęg
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy