Z cyklu zabytki naszego regionu: drewniany kościół w Nidku

, MAGAZYN, Wiadomości, 19.01.2020 16:30, PG / WB
Świątynia ta została zbudowana w 1539 roku.
Z cyklu zabytki naszego regionu: drewniany kościół w Nidku

Świątynia w Nidku jest jednym z najstarszych obiektów zabytkowych ziemi wadowickiej.

Kościół ten jest budowlą o wysokim poziomie artystycznym i konstrukcyjno - technicznym. Jak czytamy w przeglądzie historycznym Wadoviany, nie jest to budowla o rodowodzie ludowym wzniesiona przez wiejskich niewykwalifikowanych cieśli, ale dzieło zawodowych artystów rzemieślników (co nie jest cechą wszystkich kościołów drewnianych).

Świątynie w Nidku zbudował jeden z Nideckich w 1539 r. Drewniany kościół został wpisany do rejestru zabytków w 1987 roku.

Zabytkowy kościół w Nidku jest poddawany etapami renowacji. Kilka lat temu odnowiono konstrukcję dachu, a wewnątrz odrestaurowana została ambona i ołtarz główny i ołtarze boczne. Wymieniono instalację elektryczną, zamontowano instalację przeciwpożarową oraz instalację alarmową.

Prace renowacyjne przy drewnianym kościele prowadzone były dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Wieprz i dobrowolnych składek parafian.

Każdego roku, od czerwca sierpnia kościół jest udostępniany dla zwiedzających i turystów.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

kłamnewsa, 20.01.2020 12:19

ODRA- choroba zakaźna wieku dziecięcego nie wymagająca leczenia. Jeszcze tak niedawno taka definicja była w podręcznikach dla lekarzy. Chory był kładziony do łóżka żeby się wygrzać, nie stosowano niesterydowych leków przeciwzapalnych w celu obniżenia temperatury (obniżanie takie jest najczęstszą przyczyną powikłań = szpital), podawano płyny i witaminy w wysokich dawkach- głównie C. W ciągu kilku dni jest po chorobie po przebyciu której organizm zwiększa znacząco swoją odporność. Śmiertelność w przypadku prawidłowo leczonej odry jest zerowa. Kilka objawów towarzyszących chorobie powinno się zestawić z ponad 200 powikłaniami poszczepionkowymi. Ale czy lekarz daje komukolwiek ulotkę szczepionki do przeczytania?