Wybierając się do lekarza nie zapomnij telefonu

, MAGAZYN, Wiadomości, 03.01.2020 10:15, AP
Od 8 stycznia wizyta w ośrodku zdrowia nie będzie już taka sama. E-recepty staną się... obowiązkiem!
Wybierając się do lekarza nie zapomnij telefonu
Papierowe recepty nie znikną od razu

Dotychczasowa forma wystawiania recept (papierowych) zostanie zachowana, ale tylko w określonych przypadkach. Dotyczy to:
- recept w ramach tzw. importu docelowego,
- recept dla osób o nieustalonej tożsamości,
- recept transgranicznych (do końca 2020 r.),
- recept pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej),
- braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią ww. systemu lub systemu gabinetowego/HIS czy brakiem dostępu do Internetu.


- Recepta wystawiona w postaci papierowej również w innych niż ww. przypadkach będzie mogła być zrealizowana tak jak dotychczas w każdej aptece, w tym lek będzie mógł być objęty refundacją. Tym samym, wdrożenie nowych rozwiązań, nie utrudni pacjentom dostępu do leków - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Na szczęście przepisy nie przewidują kar dla lekarzy, którzy pomimo obowiązku ustawowego wystawią po 8 stycznia 2020 r. receptę w postaci papierowej.

E-recepty ułatwią nam życie

Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że recepty w formie elektronicznej to korzyści zarówno dla lekarzy i pacjentów. Taka recepta nie zgubi się, nie zniszczy i jest czytelna. Dzięki takiej formie lek będzie można zakupić w każdej aptece na terenie Polski, bez konieczności odpisu. Ponadto Lekarz e-receptę wystawić może na rok, co zaoszczędzi sporo czasu.

Jak zacząć korzystać z elektronicznych recept?

Każdy, ko jest zainteresowany otrzymywaniem recept w formie elektronicznej, powinien aktywować Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na stronie: www.pacjent.gov.pl. Wystarczy podać numer telefonu i adres e-mail. Na stronie znajdziemy także informacje np. o dawkowaniu leku.

Po aktywacji konta, procedura wystawiania recept jest prosta. Wystarczy w aptece pokazać czterocyfrowy kod, który otrzymamy od lekarza w formie SMS i podać nr. pesel.

E-recepte można także otrzymać pocztą elektroniczną. Wystarczy poprosić o to lekarza. Wówczas e-mail zawierać będzie także załącznik PDF, a w nim otrzymamy kod kreskowy do okazania w aptece.

Dla pacjentów, którzy nie aktywują konta, jest też trzecia opcja wystawienia recepty. Lekarz za naszą prośbą zobowiązany będzie, wydać nam wydruk informacyjny. Z takim wydrukiem bezpośrednio możemy udać się do farmaceuty.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy