reklama
reklama

Szop pracz nad Skawą. Bliskość natury cieszy, ale to nie jest dobra informacja

MAGAZYN, Wiadomości, 05.11.2023 13:15,
Kilka dni temu fotopułapka nad Skawą zarejestrowała szopa pracza. Wbrew pozorom obecność tego sympatycznego z pozoru zwierzęcia, nie jest dobrą wiadomością.
Szop pracz nad Skawą. Bliskość natury cieszy, ale to nie jest dobra informacja
- Bliskość natury cieszy. Mieliśmy wizyty szakali złocistych, wilków, łosia a ostatnio parę żurawi. Niestety zawędrował do nas gatunek inwazyjny: szop pracz - poinformował wójt Tomic Witold Grabowski, który udostępnił zamieszczone kilka dni temu na youtube nagranie z fotopułapki.

- Pierwszy przedstawiciel tego gatunku zaobserwowany w dolinie dolnej Skawy. Ten inwazyjny gatunek zawędrował tu nad Skawę a to nie wróży nic dobrego rodzimym gatunkom - pisze z kolei autor profilu Stach Hej, który udostępnił nagranie.

Szop pracz pochodz z Ameryki Północnej. Do Europy trafił przed laty w celach futerkowych lub jako zwierzęta domowe. Wiele zwierząt uciekło lub zostało wypuszczone na wolność, gdzie zaczęły się rozmnażać i rozprzestrzeniać.

Szopy to zwierzęta są wszystkożerne. Zjadają jaja ptaków, gryzonie, owady, owoce, nasiona, śmieci. Są również nosicielami wielu chorób zakaźnych, takich jak wścieklizna, leptospiroza czy tasiemiec bąblowcowy. Przyrodnicy zwracają uwagę, że szopy mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla przyrody, ale także dla ludzi i zwierząt domowych.

Od 2021 roku obowiązuje w Polsce "Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych", która jest następstwem "Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1143/2014 z dnia 22 października 2014 r. w sprawie działań zapobiegawczych i zaradczych w odniesieniu do wprowadzania i rozprzestrzeniania inwazyjnych gatunków obcych". Zgodnie z przepisami szopy pracze uznaje się za inwazyjny gatunek obcy stwarzający zagrożenie dla Unii.

Zobaczcie nagranie.


A poniżej w materiale więcej o tym zwierzątku:


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy