reklama
reklama

Profilaktyczna kolonoskopia w sześciu nowych placówkach

MAGAZYN, Wiadomości, 12.05.2024 09:15,
Małopolski NFZ podpisał umowy w tym zakresie z lecznicami z Krakowa, Tarnowa i Wadowic.
Profilaktyczna kolonoskopia w sześciu nowych placówkach
Od początku maja program badań przesiewowych raka jelita grubego jest realizowany przez sześć nowych placówek w regionie. Małopolski NFZ podpisał umowy w tym zakresie z lecznicami z Krakowa, Tarnowa i Wadowic.


- Dane gromadzone w Krajowym Rejestrze Nowotworów pokazują, że w 2021 r. rak jelita grubego był trzecim najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Małopolan i drugim wśród Małopolanek. Długi czas rozwoju tej choroby ze zmian łagodnych daje nam realną szansę na zapobieganie jej. Warto więc pokonać strach i wykonać profilaktyczną kolonoskopię – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – Zależy nam, by korzystanie z programu badań przesiewowych raka jelita grubego było jak najłatwiejsze. Od maja finansujemy pracę kolejnych placówek odpowiedzialnych za jego realizację. Można się do nich zgłosić bez skierowania – wskazuje.

W ramach rozstrzygniętego właśnie konkursu Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zawarł umowy z sześcioma nowymi placówkami w regionie, gdzie można wykonać profilaktyczną kolonoskopię:

- ALLMEDICA SP. Z O.O., Kraków, al. Adolfa Dygasińskiego 2d,
- PZU ZDROWIE S.A., Kraków, ul. Kotlarska 11,
- COMARCH HEALTHCARE S.A., Kraków, ul. prof. Michała Życzkowskiego 29,
- SKOPIA ESTETIC CLINIC SP. Z O.O., Kraków, ul. Josepha Conrada 79,
- CENTRUM ZDROWIA TUCHÓW SP. Z O.O., Tarnów, ul. Edwarda Rydza-Śmigłego 5,
- ZESPÓŁ ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ W WADOWICACH, Wadowice, ul. Karmelicka 5.

Łącznie program jest realizowany w 30 różnych lecznicach w całej Małopolsce. Ich adresy są dostępne na stronie internetowej małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl w zakładce „Profilaktyka z NFZ”.

Z badań przesiewowych raka jelita grubego mogą skorzystać osoby w wieku 50-65 lat, które w ciągu ostatnich 10 lat nie wykonywały kolonoskopii oraz młodsze – w wieku 40-49 lat, jeśli ich bliscy krewni (pierwszego stopnia) chorowali na nowotwór jelita. Diagnostyka jest bezpłatna i nie wymaga skierowania.


Kolonoskopia pozwala obejrzeć jelito grube od środka. Jest ona wykonywana za pomocą miękkiej, giętkiej rurki wprowadzanej przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwanej do ujścia jelita cienkiego. Badanie odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym – decyzję podejmuje lekarz. Podczas diagnostyki medyk ma możliwość pobrania wycinków niepokojących zmian, które trafiają następnie do oceny histopatologicznej, czy usunięcia ewentualnych polipów.

Nasze dane pokazują, że w ubiegłym roku diagnostykę w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego w Małopolsce wykonało ponad 7,3 tys. osób. Aż u blisko połowy z nich wykryto niepokojące zmiany – polipy czy gruczolaki! W 48 przypadkach medycy potwierdzili nowotwór złośliwy.

źródło: NFZ Kraków
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy