reklama
reklama

Oto najpopularniejsze turystycznie atrakcje Małopolski w 2022 roku

MAGAZYN, Wiadomości, 02.03.2023 17:10, red
W 2022 roku Małopolskę odwiedziło ponad 16,9 mln turystów.
Oto najpopularniejsze turystycznie atrakcje Małopolski w 2022 roku
W Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie zaprezentowano w czwartek (2.03) wyniki badań ruchu turystycznego w Małopolsce w 2022 roku. Według tych danych Małopolskę w 2022 roku odwiedziło ponad 16,9 mln turystów. To wzrost o 27% względem roku poprzedniego.

- Dominującą grupę odwiedzających stanowili turyści krajowi, wśród których najliczniejsi byli Małopolanie, mieszkańcy Śląska i Mazowsza. Wśród turystów zagranicznych, najwięcej odwiedzających pochodziło z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji. Wpływy z turystyki wyniosły 11,2 mld zł, co oznacza wzrost o 3,7 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Te statystyki to zaledwie część danych, jakie zaprezentowano podczas konferencji prasowej poświęconej badaniom ruchu turystycznego w Małopolsce w 2022 roku

- informuje Urząd Marszałkowski.

Turyści najczęściej odwiedzali Małopolskę po to, by wypocząć, uprawiać aktywną turystykę i zwiedzać zabytki.

Na liście najczęściej wybieranych destynacji turystycznych w Małopolsce znalazły się: Kraków i Krynica-Zdrój, a następnie Zakopane, Oświęcim, Wieliczka z Kopalnią Soli, Szczawnica, Nowy Targ, Gródek nad Dunajcem i Zawoja (Babia Góra).

Czołówkę domykają: rodzinny park rozrywki Energylandia w Zatorze i termy w Chochołowie.

Statystyczny turysta krajowy zostawił w Małopolsce 539 zł, turysta zagraniczny - 1810 zł. Wśród odwiedzających zza granicy, najwięcej pieniędzy w trakcie pobytu zostawili u nas obywatele Stanów Zjednoczonych (3307 zł) oraz Włosi (2320 zł). Sporo wydali także turyści z Wielkiej Brytanii (1405 zł), Niemiec (1388 zł) i Hiszpanii (1329 zł). Najmniej pieniędzy wydawały osoby z Czech (548 zł), Belgii (653 zł) i Danii (725 zł).

W sumie szacunkowe wpływy Małopolski z turystyki w 2022 r. wyniosły 11,2 mld zł. To o ok. 3,7 proc. więcej niż w 2021 roku.


fot: Małopolski Urząd Marszałkowski
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy