reklama

Kęty uczciły pamięć ofiar Holokaustu [VIDEO]

MAGAZYN, Wiadomości, 26.04.2021 15:00, DK
W Dniu Pamięci o Zagładzie uczczono pamięć ofiar Holokaustu.
Kęty uczciły pamięć ofiar Holokaustu [VIDEO]

W Kętach włączono się w międzynarodową inicjatywę Fundacji „Marsz Życia” – „March of Life” i Instytutu Pamięci Narodowej Yad Vashem w Jerozolimie. Celem akcji było upamiętnienie ponad 6 milionów ofiar zagłady.

Tradycyjnie zapalono sześć symbolicznych świec i odczytano imiona i nazwiska ofiar Holokaustu z Kęt.

Cmentarz żydowski w Kętach został założony pod koniec XIX w., przy drodze do Witkowic (obecnej ul. Kęckie Góry Północne), ok. 1,9 km na północny wschód od Rynku. Cmentarz zajmuje działkę geodezyjną o powierzchni 1578 m kw.

Obecnie na cmentarzu znajduje się około 60 nagrobków i pomników w różnym stanie zachowania. Najstarszy zidentyfikowany nagrobek to podwójna macewa ze zniszczoną w wyniku korozji tablicą inskrypcyjną, z czytelnymi fragmentami epitafium: "G [...] K[...] [...]rter, Juli 1894". Najmłodszy nagrobek upamiętnia Gustawa Leidera, zmarłego 26 sierpnia 1937 r. Na cmentarzu znajdują się także trzy współczesne pomniki, wzniesione na początku lat 90. XX wieku.

(źr.: cmentarze-zydowskie.pl/kety.htm)

Zobaczcie materiał, z którego dowiecie się więcej o historii kęckich żydów

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy