reklama

Jak radzić sobie ze stresem?

, MAGAZYN, Wiadomości, 15.11.2021 08:15, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Stres ma negatywny wpływ na nasze życie. Skutki stresu odczuwają zarówno dorośli, jak i dzieci. Często jesteśmy zabiegani, wielu z nas ma nadmiar obowiązków, jesteśmy przemęczeni. Źródłem stresu są wszelkie zmiany życiowe, nie tylko negatywne, również te pozytywne takie, jak urlop, ślub czy święta.
Jak radzić sobie ze stresem?

Krótkotrwały stres nie zawsze jest zjawiskiem negatywnym. Często działa mobilizująco i pobudza do działania. Ale długotrwały, przewlekły stres to źródło wielu problemów ze zdrowiem. Powoduje zaburzenia koncentracji, spadek nastroju, rozdrażnienie, obniżenie odporności, kłopoty ze snem, prowadzi do chandry i do depresji. Zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia, udaru mózgu, zawału serca, choroby wieńcowej, chorób nowotworowych, problemów gastrycznych.

Niektórzy z nas potrafią radzić sobie ze stresem, inni nie. Istnieje kilka sposobów walki ze stresem.

Aktywność fizyczna

Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów walki ze stresem jest aktywność fizyczna. Rodzaj aktywności należy dobrać zgodnie ze swoimi preferencjami. Poleca się aktywność na świeżym powietrzu, ale równie skuteczne są ćwiczenia w domu na przyrządach takich, jak rower stacjonarny kupiony w marbo-sport.pl, orbitrek, stepper itp.

Aktywność fizyczna jest potrzebna zarówno dla zachowania zdrowia fizycznego, jak i równowagi psychicznej. Podczas wysiłku fizycznego w organizmie wzrasta poziom hormonów szczęścia. Każdy rodzaj aktywności fizycznej poprawi samopoczucie i pozwoli rozładować napięcie psychiczne.

Techniki relaksacyjne

Oprócz aktywności fizycznej warto wykonywać ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Pomocne są też masaże relaksacyjne, joga, muzykoterapia.

Napary z ziół i aromaterapia

Skutecznym sposobem na skołatane nerwy są napary z ziół. Właściwości uspokajające posiada melisa, rumianek pospolity, dziurawiec zwyczajny, kozłek lekarski.

Uspokajające zapachy i zioła można wykorzystać w aromaterapii. Można zapalić zapachowe świece i kadzidełka, dodać kilka pachnących olejków do kąpieli lub wykorzystać je do masażu.

Odpowiednia dieta

Walcząc ze stresem trzeba zadbać o odpowiednią dietę. Nie może w niej zabraknąć magnezu i witaminy B6. Należy spożywać orzechy, płatki owsiane, kakao, ciemne pieczywo, ryby, rośliny strączkowe. Te produkty korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego.

Wsparcie bliskich

W stresujących sytuacjach bardzo ważne jest wsparcie bliskich. Warto więc przebywać w towarzystwie ludzi, którzy są nam przychylni i rozmawiać z nimi o swoich problemach.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy