reklama
reklama

Jak dbać o domowe akwarium?

MAGAZYN, Wiadomości, 26.01.2021 12:10, MATERIAŁ PARTNERA
Domowe akwarium jest niezwykłą ozdobą, jednak jak o każdą rzecz, i o nie trzeba dbać. W tym wypadku nawet wyjątkowo, gdyż akwarium jest domem dla żywych istot. Dodatkowo, z czysto pragmatycznych powodów, gdyż brudne, pełne glonów akwarium nie będzie prezentowało się dobrze w naszym domu, konieczne jest regularne czyszczenie zbiornika. Jak to wygląda w praktyce? Oto kilka porad dla początkującego akwarysty.
Jak dbać o domowe akwarium?

Wymiana wody

Przy najbardziej wydajnych filtrach i zaawansowanym karmniku, wymiana wody w akwarium jest koniecznością. Woda w akwarium jest domem dla zwierząt i wszystkiego, co z siebie wydalają, a resztki przemiany materii ryb wpływają na jej jakość negatywnie. Wymiana wody w akwarium powinna odbywać się przy okazji czyszczenia zbiornika, a to z reguły ma miejsce raz na tydzień lub dwa, trzy tygodnie przy małej obsadzie akwarium. Powinniśmy jednorazowo wymienić około 30% wody w akwarium. Jeżeli chodzi o zbiorniki słodkowodne, do podmiany wody nada się woda z kranu, choć warto wcześniej ją przygotować – wlać do wiadra czy miski i odstawić na dobę. Dopiero taką wodę możemy bezpiecznie wlać do akwarium. Z kolei przy zbiornikach morskich musimy zalać zbiornik wodą morską – w tym celu również musimy wodę przygotować wcześniej. Najpierw filtrujemy wodę za pomocą filtru odwróconej osmozy, a następnie dodajemy sól.

Jak poprawie wyczyścić akwarium?

W pierwszej kolejności powinniśmy zająć się zanieczyszczeniami, które osadzają się na szybie zbiornika. Najłatwiej jest w tym celu sięgnąć pod skrobaczkę do akwarium (która bezpieczna jest do użycia pod wodą i nie porysuje szyby). Następnie warto spuścić wodę z akwarium (nie całą, tylko tyle, ile musimy później uzupełnić). Potrzebny będzie nam zatem wężyk oraz wiadro, do którego trafi ta woda. Wężykiem możemy także pomóc sobie usunąć muł i zanieczyszczenia z dna akwarium. Przydatne w tym celu będzie także zmyślne akcesorium, jakim jest odmulacz.

Odmulacz klasyczny do akwarium o pojemności 20-60l. Źródło: akwarystyczny24.pl

W tym momencie jest czas na usunięcie wszelkich większych zanieczyszczeń, takich jak zeschłe liście, itp. Kiedy zbiornik będzie już oczyszczony warto zabrać się za dokładne wyczyszczenie filtra/filtrów. W tym celu powinniśmy wyłączyć pompę i następnie odłączyć i wyczyścić wszystkie elementy filtra – najlepiej jest użyć wody, którą wypompowaliśmy z akwarium, by zachować kultury bakterii żyjące w filtrze i filtrujące wodę z niebezpiecznych toksyn. Jeśli filtr umyjemy pod wodą kranową musimy liczyć się z tym, że odbudowa kolonii bakterii nitryfikacyjnych zajmie kilka tygodni, a w tym czasie warto monitorować stężenie niebezpiecznych związków w wodzie, takich jak amoniak, które szkodzą rybom.

Po umyciu filtra i podłączenia go z powrotem, możemy dolać do akwarium przygotowaną wodę i uruchomić pompy.

Małe i duże akwaria

Co jest łatwiejsze w konserwacji – małe czy duże zbiorniki? Może się nam wydawać, że im mniejsze akwarium, tym mniej pracy. Jest to jednak tylko pozór. Mniejsze zbiorniki co prawda łatwiej jest czyścić, a prace konserwacyjne zajmują mniej czasu, jednak z kolei trzeba je powtarzać dużo częściej, niż ma to miejsce w przypadku kilkuset litrowego zbiornika. Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka, między innymi w małych zbiornikach jest mniej roślin (lub w ogóle ich nie ma), co znacznie pogarsza jakość wody.

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy