reklama
reklama

Grzybica paznokci u nóg - czym jest?

MAGAZYN, Wiadomości, 07.06.2021 11:34,
Przebarwienia na płytce paznokcia, odkształcenia i zgrubienia to nie tylko problem natury estetycznej. Mogą świadczyć o rozwoju grzybicy paznokci. Jak ją leczyć i zapobiegać nawrotom choroby w przyszłości? Podpowiadamy!
Grzybica paznokci u nóg - czym jest?


1.Co to jest grzybica paznokci i jakie są jej przyczyny?

Grzybica paznokci to choroba przewlekła (ale uleczalna!) wywoływana przez dermatofity (grzyby rozkładające keratynę), pleśnie lub drożdżaki. Choć może dotknąć każdego niezależnie od płci czy wieku, na rozwój zakażenia najbardziej narażone są osoby chorujące na cukrzycę, choroby układu krążenia, zmagające się z zaburzeniami hormonalnymi lub o charakterze autoimmunologicznym. Dotyka przede wszystkim osoby dorosłe. Choć rzadko zdarza się u dzieci, edukację na temat podstawowych zasad higieny stóp warto wprowadzić jak najszybciej. Zbagatelizowana grzybica może atakować inne paznokcie, powodować dyskomfort podczas chodzenia (swędzenie, pieczenie, ból), a w bardziej zaawansowanym stadium choroby prowadzić do całkowitej utraty paznokcia i rozwoju grzybicy skóry.

2.Jak można zarazić się grzybicą paznokci u nóg?

Aby zarazić się grzybicą, wystarczy zapomnieć klapek na basen, założyć wypożyczone obuwie, w którym znajdują się zarodniki grzybów lub użyć tego samego pilnika do paznokci co osoba zakażona. Do rozwoju grzybicy może przyczynić się także uraz mechaniczny i nadmierna wilgotność, dlatego na grzybicę paznokci u nóg szczególnie narażone są osoby aktywne fizycznie np. wspinacze czy biegacze. Choroba może być też efektem nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny.

Więcej informacji znajdziesz w tym poradniku https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/jak-leczyc-grzybice-paznokci/

3.Jak leczyć grzybicę paznokci?


Niestety choroba nie ustępuje samoistnie. Konieczna będzie konsultacja ze specjalistą: dermatologiem lub podologiem, rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia. W początkowym stadium najczęściej stosuje się preparaty dostępne bez recepty zawierające substancje o działaniu przeciwgrzybiczym w postaci żelów, maści, lakierów i sprayów. Grzybicę paznokci w stanie zaawansowanym leczy się za pomocą preparatów dostępnych na receptę przyjmowanych doustnie (m.in. antybiotyków) lub za pomocą lasera. Leczenie grzybicy bywa czasochłonne (w przypadku niektórych terapii nawet od kilku do kilkunastu miesięcy), ale możliwe jest jej całkowite wyleczenie.

4.Jak zapobiegać rozwojowi grzybicy?

Grzybica paznokci to problem, który może powodować dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Jak zapobiec jej powstawaniu?

  • W miejscach ogólnodostępnych takich jak baseny, prysznice, szatnie zawsze zakładaj obuwie (np. klapki czy japonki).

  • Wybieraj zaufane salony kosmetyczne, w których korzysta się wyłącznie z jednorazowego lub sterylizowanego po każdym kliencie sprzętu.

  • Nie korzystaj z tych samych ręczników czy przyrządów do pielęgnacji, co pozostali domownicy.

  • Wybieraj odpowiednie obuwie wykonane z wysokiej jakości materiałów pozwalające stopom „oddychać”.

  • Nie zakładaj butów i skarpetek na mokre stopy.

  • W trakcie wzmożonej aktywności fizycznej chroń stopy za pomocą specjalnych preparatów.

  • Pamiętaj o codziennej higienie stóp. Po umyciu dokładnie osusz stopy ręcznikiem, także miejsca między palcami.


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy