reklama

Domki dla jerzyków na ścianach wadowickich szkół

, MAGAZYN, Wiadomości, 30.05.2021 09:00, PG
Jeden jerzyk potrafi zjeść nawet kilka tysięcy komarów dziennie.
Domki dla jerzyków na ścianach wadowickich szkół

W czasie zimy pracownicy interwencyjni urzędu miejskiego w Wadowicach przygotowali aż 136 domków dla jerzy.

Teraz takie budki zamontowano na ścianach szkół i przedszkoli w: Wadowicach (przy ulicach Sienkiewicza, Słowackiego, Lwowskiej oraz na osiedlu Kopernika), Choczni (SP Nr 1 i SP Nr 2), Babicy, Jaroszowicach, Kleczy Dolnej i Wysokiej.

Jak przekazuje burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, lokalizacje te nie są przypadkowe. W rozmieszczeniu budek pomaga gminie Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne, które zbadało teren i wyznaczyło dokładne lokalizacje. Okazuje się, że miejsce ich usytuowania ma ogromne znaczenie i powinno spełniać trzy warunki:

-znajdować się na wysokości minimum 6 metrów,

-poniżej zamontowanej budki nie może być żadnych daszków, balkonów, anten, przewodów i innych przeszkód

-przed ścianą powinna być co najmniej 20-metrowa przestrzeń otwarta

Młody jerzyk po wyskoczeniu z budki spada najpierw w dół, a dopiero potem przechodzi do lotu poziomego, by stopniowo wzbijać się coraz wyżej. Jeśli w pierwszym locie natrafi na przeszkody, może mieć poważne kłopoty.

- A tego chcemy uniknąć, bo jerzyki to bardzo pożyteczne ptaki i znajdują się pod ścisłą ochroną. Jeden jerzyk potrafi zjeść nawet kilka tysięcy komarów dziennie!- mówi burmistrz B. Kaliński.źródło: facebook Bartosz Kaliński

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy