reklama
reklama

Andrychowskie korzenie artysty, który wyrzeźbił słynną figurę Matki Bożej w Lourdes

MAGAZYN, Wiadomości, 14.02.2021 09:40, PG
Cudowna figura Matki Bożej umiejscowiona w grocie w Lourdes, gdzie ponad 160 lat temu objawień doznała 14 – letnia Bernadette jest dziełem artysty, którego ojciec zajmował się tkactwem i pochodził z Andrychowa. Co roku pielgrzymuje do niej 6 milionów wiernych.
Andrychowskie korzenie artysty, który wyrzeźbił słynną figurę Matki Bożej w Lourdes

Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes we Francji to miejsce, do którego pielgrzymują wierni z całego świata. Co roku ośrodek odwiedza około 6 mln osób. Od 11 lutego do 16 lipca 1858 roku 14 – letnia Bernadette doświadczyła w tym miejscu osiemnastu objawień Pięknej Pani. Wydarzenia te miały miejsce w grocie w mieście Lourdes.

Za Wikipedią:

Począwszy od 11 lutego do 16 lipca 1858 14-letnia wiejska dziewczyna Bernadette Soubirous doświadczyła osiemnastu objawień Pięknej Pani. Jej postać ubrana była w białą suknię i biały płaszcz okrywający głowę, przepasana w pasie niebieską szarfą, na stopach znajdowały się żółte róże i w tym samym co róże kolorze był jej różaniec zawieszony na ręce, a składający się z sześciu dziesiątek. Wydarzenia te miały miejsce w grocie, niedaleko Lourdes. Dnia 25 marca 1858 roku, podczas 16 objawienia, w Święto Zwiastowania, 'postać' powiedziała: Ja jestem Niepokalane Poczęcie..
.

Pięć lat po objawieniach postanowiono, że wydarzenie to należy jakoś upamiętnić. Wymyślono, że do groty wstawi się figurę Najświętszej Panienki, taką jak widziała ją Bernadette.

Kto miał wykonać tę rzeźbę?

Wybór padł na uznanego wówczas artystę sakraliów zwłaszcza postaci Madonny, Józefa Hugona Fabiche’a, profesora rzeźby na ASP w Lyonie.

Jak pisze na swoim facebooku ks. Jacek Pędziwiatr, dziennikarz i były rzecznik prasowy kurii diecezji bielsko-żywieckiej: Profesor uwinął się z robotą i szybciutko, z bryły marmuru kararyjskiego, wyjął postać Najświętszej Panienki, która mogłaby iść w konkury z niejedną współczesną modelką, ze względu na urodę, figurę i wzrost: 182 cm.0

Ojciec artysty – Karol Fabiś urodził się 4 listopada 1759 roku w Andrychowie. Oczywiście jak to ludzie z Andrychowa, zajmował się tkactwem. W wieku 50 lat wyjechał do Francji, gdzie znalazł sobie żonę – Polkę z pochodzenia – Franciszkę Salen. Doczekali się dwójki dzieci - starszego Józefa i młodszą Marysię.

Józef urodził się 19 marca 1812 roku. Później zmienił nazwisko na Fabisch albo Fabiche, bo we Francji nikt nie wiedział jak wymówić "Fabiś". Józef miał przejąć warsztat tkacki po ojcu ale jednak odkryto w nim zacięcie artystyczne i został rzeźbiarzem, studiował na ASP a potem został jej dyrektorem.

Całą historię możecie przeczytać na facebooku ks. Jacka:


foto:facebook Jacek Pędziwiatr

Andrychowianin w Lourdes Bernatka dziewczynka szła po drzewo w las. A co zobaczyła, to wyrzeźbił nasz Józek Fabiś! ▪...

Opublikowany przez Jacka Pędziwiatr Czwartek, 11 lutego 2021
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

dudek, 17.03.2021 17:13

Istnieje prawdopodobieństwo, że na jakimś etapie w dokumentacji wystąpił kleks, co przy pisaniu inkaustem na papierze który wpijał i na który przykładało się bibułkę jest wielce prawdopodobne. Spowodowało to, że z literki F zrobiło się P. W ten sposób z nazwiska Fabiś powstało nazwisko Pabiś, które jest dość popularnym nazwiskiem w okolicach Andrychowa.;) Pozdrawiam Pabisiów. Zacnego przodka mieliście.

Nostradamus, 14.02.2021 10:49

Świetna historia. Andrychowianie są wszędzie. Andrychów górą :)