reklama
reklama

Rekordowa Noc Muzeów w Kętach. Setki osób skorzystały z atrakcji [FOTO]

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 12.05.2024 10:07, INFORMACJA PRASOWA
Mimo niesprzyjającej pogody, chętnych nie brakowało.
Rekordowa Noc Muzeów w Kętach. Setki osób skorzystały z atrakcji [FOTO]
To był absolutny rekord! Mimo niesprzyjającej pogody kilkaset osób zwiedziło cztery obiekty dostępne podczas tegorocznej kęckiej Nocy Muzeów. Tylko pod samym adresem Rynek 16 zameldowało się prawie 300 mieszkańców Kęt i okolicy (tej bliższej i dalszej). Byli wśród nich profesjonalni badacze przeszłości, a także przedstawiciele lokalnego samorządu z burmistrzem Marcinem Śliwą i wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej Olgą Onyszkiewicz na czele. Nie zabrakło rodzinnych „wypraw” i indywidualnych pasjonatów historii.Oprócz Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w tegorocznej akcji udział wzięli: Grupa Operacyjna Kęty, która opiekuje się strzelnicą „na górce”, Rafał Piskorek – kustosz Muzeum Klasztornego u Franciszkanów oraz Siostry Zmartwychwstanki, prowadzące Muzeum Matek Założycielek.

Dziękuję wszystkim naszym partnerom i zachęcam do odwiedzenia każdej z placówek. Od kilku lat Noc Muzeów organizujemy wspólnie, co okazuje się być strzałem w dziesiątkę – mówił na inauguracji wydarzenia dyrektor kęckiego Muzeum Łukasz Gieruszczak.

A zaczęło się od wernisażu wystawy „Na szlaku. Archeologiczne odkrycia z Kęt Podlesia”, na który przybyło 85 osób!Wystawa prezentuje wyniki ostatnich poszukiwań i badań prowadzonych przez kozianina Tomasza Pudełko prowadzonych wzdłuż starej drogi na Bielsko. Opowiada o podróżowaniu w dawnych czasach i eksploatacji miejskiego lasu. Uwagę przykuwały niezwykłe eksponaty (m.in. średniowieczny topór bojowy czy siekierka licząca 2500 lat!) oraz depozyty od partnerów wystawy: Muzeum Archeologicznego w Krakowie i Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Młodsi uczestnicy wraz z rodzicami chętnie korzystali z interaktywnych stanowisk edukacyjnych.


Wernisaż był okazją do złożenia stosownych podziękowań i przemów. Wśród gości – oprócz bohatera wystawy Tomasza Pudełko – byli obecni ci, którzy przyczynili się do powstania „Na szlaku…”: państwo Chorążowie – archeolodzy z Bielska, pan Ryszard Naglik z Muzeum Archeologicznego w Krakowie, przedstawiciele Nadleśnictwa, Fundacji Gotowi do Działania, Stowarzyszenia „Wilamowianie”. Zwiedzanie wystawy trwało do późnych godziny, a gości oprowadzała kurator Paula Wojewodzic. Można też było nabyć publikację towarzyszącą wystawie, pamiątkowe koszulki i torby.Prawdziwy szał ogarnął najmłodszych na podwórku muzeum podczas spotkania z Alchemikiem, w którego rolę wcielił się Przemysław Samuel Gąsiorek. Synchronicznie można było wziąć udział w warsztatach tworzenia raptularza przygotowanych przez kustosza muzealnego Alicję Skrudlik-Pilch. Stanowisko też przyciągnęło prawie 200 osób!

Panowała wspaniała atmosfera i ciągły ruch! Na strzelnicy – oprócz wystawy w budynku, po której oprowadzał sam st. sierż. rez. Zbigniew Kurnik – odbywały się pokazy sprzętu militarnego, było stanowisko strzeleckie i pyszna wojskowa grochówka. U Zmartwychwstanek s. M. Sylwia Bekus CR dzielnie oprowadzała wszystkich po Muzeum Matek Założycielek, ale powodzeniem cieszyły się również warsztaty z epistolografii zorganizowane przez p. Alinę Nowak. Również i Rafał Piskorek z Muzeum Klasztornego u Franciszkanów prowadził rozmowy do późnych godzin wieczornych z tymi, którzy zdecydowali się odwiedzić to miejsce. Niezwykłym zainteresowaniem cieszył się spacer po kościele parafialnym oraz kościele św. Jana Kantego w Kętach. Pytania i dyskusje zakończyły się po godz. 22.00, a Janusz Kudłacik był przewodnikiem dla ponad 70 osób.

Tak zatem Kęcka Noc Muzeów 2024 przeszła do historii. Zapamiętamy świetną atmosferę! Wystawa „Na szlaku…” potrwa do 4 sierpnia.źródło: Muzeum w Kętach
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy