reklama
reklama

O św. Janie Kantym i srebrnym relikwiarzu. Przed nami 97. spotkanie przy armacie

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 24.10.2019 08:31, INFORMACJA PRASOWA
O św. Janie Kantym i srebrnym relikwiarzu. Przed nami 97. spotkanie przy armacie

Druga połowa października w Kętach nieodzownie kojarzy się ze św. Janem Kantym. Kulminacją tego okresu jest odpust ku czci świętego oraz jarmark świętojański na Rynku. Wpisując się w te wydarzenia, muzeum zaprasza na wykład dr. hab. Michała Kurzeja, wybitnego badacza polskiej historii sztuki, autora licznych publikacji i opracowań. Podczas spotkania prelegent przybliży uczestnikom obiekt znajdujący się w kolegiacie św. Anny w Krakowie – pozłacaną srebrną puszkę na głowę św. Jana Kantego. Przedmioty takie miały wielkie znaczenie w kręgu religii chrześcijańskiej. Nie jest to tylko cenny zabytek. Relikwiarz do dziś stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kościoła uniwersyteckiego, którego treść dekoracji ściśle wiąże się z wystrojem budowli.

- Mimo że relikwiarz jest od dawna zaliczany do najwybitniejszych osiągnięć polskiego złotnictwa, jego ikonografia nie stała się dotychczas przedmiotem szerszego zainteresowania… - mówi dr hab. Michał Kurzej.

97. spotkanie przy armacie

Św. Jan Kanty i srebrny relikwiarz – dr hab. Michał Kurzej (Instytut Historii Sztuki UJ)

25 października 2019 r. (piątek), godz. 18.00

Sala wystaw czasowych (Muzeum w Kętach, Rynek 16)

WSTĘP WOLNY

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy