reklama
reklama

Dawne Wadowice w kolorze. Od poniedziałku w sprzedaży

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 29.01.2021 09:43, INFORMACJA PRASOWA
W poniedziałek, 1 lutego, do sprzedaży trafi najnowsza publikacja Muzeum Miejskiego. Na jej kartach tytułowych, odcieni przeszłości poszukują Joanna Pytlowska-Bajak i Marcin Witkowski, a wszystko okraszone kolorowanymi przez Krzysztofa Sarapatę fotografiami.
Dawne Wadowice w kolorze. Od poniedziałku w sprzedaży

Książka autorstwa Joanny Pytlowskiej-Bajak i Marcina Witkowskiego jest rezultatem wnikliwej refleksji nad kolekcją ponad dwudziestu archiwalnych zdjęć, które przy użyciu współczesnej techniki pokolorował Krzysztof Sarapata, łącząc w tym swe umiejętności i doświadczenie z pasją fotografa, filmowca i grafika. Fotografie pochodzą głównie ze zbiorów Muzeum Miejskiego, dlatego też to właśnie one stały się obiektem zainteresowania pracowników placówki. W wyniku współpracy historyka i etnografa, powstał zbiór tekstów nawiązujących do uwiecznionych na fotografiach miejsc, wydarzeń i ludzi.

Przeplata się w nich historyczna dokładność i skrupulatność z etnograficznym zachwytem nad szczegółem. Autorzy powołują się na różnorodne źródła, zderzają twarde fakty historyczne z subiektywnie i wyrywkowo zapisaną czy zapamiętaną obserwacją. Dobierają literaturę dawną i współczesną, nie boją się konfrontacji różnych punktów widzenia i sposobów opowiadania o przeszłości zarówno historyków, etnografów jak i pamiętnikarzy, kronikarzy czy regionalistów.

Autorzy stosują różne formy literackie. Czasami próbują przeniknąć myśli osób o których piszą, zaglądając w ich najbardziej intymne obszary, analizując zachowania, sugerując uczucia, odsłaniając słabostki, uciekając tym samym od hagiograficznych opisów próbując „dotknąć żywej tkanki”. To zabieg chwilami ryzykowny, ale jakże bliski nam współcześnie, kiedy chętniej niż dawniej skupiamy się na sobie.


Publikacja nie jest odpowiedzią na wszystkie historyczne zagadki, raczej zachętą do poszukiwań i utrwalania, choćby tylko na zdjęciu, współcześnie otaczającego nas świata. To rodzaj hołdu złożonego tym wszystkim, którzy jako pionierzy fotografii starali się zachować dla potomnych te nieliczne kadry z przeszłości. Przecierali pierwsze szlaki tej dyscypliny, szukając dla niej należytego miejsca w panteonie sztuki.

Podczas prac nad książką, konsultacji udzielili m.in. dr hab. Krzysztof Koźbiał, prof. UJ, dr hab. Tomasz Graff i dr Konrad Meus, a językowej redakcji podjęła się Iwona Filek.

Zapraszamy do wyjątkowej lektury, a raczej spaceru po zawiłych ścieżkach przeszłości miasta i okolicy, o której Tomasz Graff napisał: To lektura obowiązkowa zarówno dla specjalistów zajmujących się przeszłością malowniczo położonego nad Skawą i Choczenką miasta, jak i dla każdego, kto jest zainteresowany historią Wadowic i regionu.

Publikację, w twardej okładce, uzupełnioną ponad setką archiwalnych zdjęć, można zakupić w cenie 60 zł w biurze Muzeum Miejskiego, sekretariacie WCK, w wadowickich księgarniach oraz w sklepie internetowym na stronie wck.wadowice.pl.reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy