reklama

Gminy górskie dostaną pieniądze na inwestycje. Lista gmin

Gospodarka, Wiadomości, KORONAWIRUS - wiadomości, 29.01.2021 08:34, GM
Opublikowano listę tzw. gmin górskich, które mają szanse na ekstra pieniądze.
Gminy górskie dostaną pieniądze na inwestycje. Lista gmin

W minionym roku rząd wiele razy przyznawał gminom pieniądze z różnych specjalnie uruchamianych programów. Pieniądze te miały zrekompensować straty, jakie samorządy ponoszą na kolejnych lockdownach i spadku dochodów. Kilka tygodni temu doszło do potężnej awantury, bo okazało się, że pieniądze dostały samorządy rządzone przede wszystkim przez polityków PiS. Tak jakby w innych gminach nie było problemów.

Teraz jest kolejna okazja na dotacje - tym razem pieniądze skierowane są do tzw. gmin górskich - jak napisano w uzasadnieniu - "czerpiących swe dochody głównie z turystyki".

Małopolskie Urząd Wojewódzki opublikował właśnie listę gmin górskich.

W powiecie wadowickim są to: Andrychów, Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona, Mucharz, Stryszów, Wadowice

W powiecie suskim: Zembrzyce, Zawoja, Sucha Beskidzka, Stryszawa, Maków Podhalański Jordanów gmina i miasto, Bystra-Sidzina, Budzów

W powiecie oświęcimskim nie ma ani jednej.

To jeszcze nie przesądza o przyznaniu pieniędzy.

Do 12 lutego gminy górskie mogą składać wnioski o dotacje na inwestycje związane z usługami turystycznymi. Konkretnie - jedna gmina może złożyć jeden wniosek.

- To odpowiedź rządu premiera Mateusza Morawieckiego na problemy, z którymi w dobie pandemii mierzą się w szczególności gminy położone na terenach górskich. Nasz piękny region mocno odczuwa skutki koronawirusa. Na liście ponad 200 samorządów, które mogą skorzystać ze wsparcia, są 82 gminy z Małopolski. Musimy patrzeć w przyszłość i wspólnymi siłami bilansować straty oraz napędzać rozwój gospodarki. Takie jest założenie wszystkich mechanizmów wsparcia, które opracował polski rząd. Pieniądze można będzie przeznaczyć na inwestycje związane z infrastrukturą turystyczną, jak również infrastrukturą komunalną powiązaną z usługami turystycznymi. To bilet w lepszą przyszłość. Dlatego zachęcam małopolskie gminy górskie do aplikowania o środki – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Do rozdania są grube miliony. W sumie program pomocy wynosi 1 mld zł.

Samorządowcy mają nadzieję, że tym razem pieniądze będą dzielone sprawiedliwie, a nie według politycznego klucza.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

obserwator2012, 29.01.2021 16:49

Wadowice , to nawet wysokogórska gmina tak samo jak Brzeszcze- dojcie dalej, a co będzie jak krowie cycki odlecą-będziecie doić nas. To tyle pozdrawiam Wadowice.

ƅarte, 29.01.2021 08:49

Podzielą sprawiedliwie tak jak to robi/robiła każda władza, nawet ta lokalna.