reklama
reklama

Aż 350 stron jubileuszowego „Almanachu Kęckiego”

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 26.04.2022 10:50, INFORMACJA PRASOWA
Dwudziestu autorów, mnóstwo historii, ciekawostek i wspomnień na 350 stronach – tak wygląda nowy, jubileuszowy numer „Almanachu Kęckiego”. Premiera rocznika wydawanego przez Towarzystwo Miłośników Kęt 4 maja o godz. 18.00 w Muzeum w Kętach (Rynek 16).
Aż 350 stron jubileuszowego „Almanachu Kęckiego”

25. numer „Almanachu...” powstał przy współpracy Towarzystwa i kęckiego Muzeum. W pierwszym dziale autorzy prezentują najnowsze badania dotyczące przeszłości Kęt i okolicy. I tak Janusz Kudłacik pisze o pobycie w Kętach ostatniej Piastówny cieszyńskiej księżnej Elżbiety Lukrecji oraz jej kontaktach z kęczaninem Celestynem Lorenczowskim.

Łukasz Gieruszczak podąża śladami konspiracji lokalnej szlachty w czasie powstania listopadowego, Michał Jarnot opisuje kęckie echa wydarzeń lwowskich 1908 roku, a Anna Chowaniak porusza niezwykły temat Ogniska Muzycznego w Kętach. Warty uwagi jest dział poświęcony postaciom, które są związane z Kętami i okolicą.

Paula Wojewodzic przytacza postać kęckiego wikariusz ks. Józefa Nodzyńskiego, Zbigniew Kurnik odkrywa nowe fakty z życia i służby ppłk. Jacku Jury, prof. Marek Gałęzowski prezentuje niezwykle rzetelnie osobę artysty-legionisty, Wilhelma „Wilka” Wyrwińskiego, a Kazimierz Dziubek i Łukasz Gieruszczak przytaczają ofiary zbrodni katyńskiej związane z ziemią kęcką: Feliksa Mastalarza i Władysława Adamusa. Niezwykła jest część „Na granicy wspomnień”. Michał Jarnot przywołuje historię swojej rodziny – Dusików z Łęk-Zasola i ich zaangażowanie w pomoc partyzantom i więźniom obozu KL Auschwitz-Birkenau, Anna Fajfer opowiada o wojennych losach swojego dziadka – Wiktora Grunwalda. Adam Kruczalak świetnie przedstawia rodzinne sceny z oswobodzenia Kęt spod okupacji hitlerowskiej. Jest też rozmowa z Markiem Derewieckim o jego antykomunistycznej działalności i Grupie „ANTYK” w czasach PRL-u.

W dziale „Między przeszłością a przyszłością” s. Maria Sylwia Bekus CR nawiązuje do 130. Rocznicy wmurowania kamienia węgielnego pod dom zakonny kęckich Zmartwychwstanek, Tadeusz Dryja snuje gawędę wokół stulecia „Hejnału”, a Janusz Kudłacik odwołuje się do rocznicy stanu wojennego. Kazimierz Brzuska odkrywa przeszłość przystanku kolejowego w Kętach Podlesiu. Na koniec tej części Alicja Skrudlik-Pilch opowiada o tym, jaką wartość dla naszych przodków niósł chleb.

Nie zabrakło też współczesnych opowieści o działalności Towarzystwa Miłośników Kęt i tutejszych instytucji kultury. Całość dopełniają rubryki stałe: „Lektury w Kętach obowiązkowe” i „Kronika”.

Premiera „Almanachu Kęckiego” XXV (2021)

Środa, 4 maja 2022 r., godz. 18.00; Muzeum w Kętach (Rynek 16, I p.)

Cena w dniu promocji: 25 zł

Partnerem przedsięwzięcia jest Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.

Patronat honorowy: Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar


źródło: Muzeum w Kętach

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy