reklama
reklama

5 grudnia spotkanie Michałem Figurskim

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 26.11.2023 09:17, INFORMACJA PRASOWA
Moderatorem spotkanie będzie burmistrz.
5 grudnia spotkanie Michałem Figurskim
We wtorek 5 grudnia o godz. 18:00 w kamienicy przy ulicy Rynek 13 w Kętach odbędzie się spotknie z Michałem Figurskim, który promuje właśnie swoją książkę. Spotkanie moderować będzie burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar.

----------------

Michał Figurski - medialny showman i radiowy twórca, ale też i głośny skandalista. Jego autobiografia to spowiedź człowieka, który sięgnął dna ale odbił się od niego i to z nawiązką, wynosząc ważne życiowe lekcje. Dla nas wszystkich. Mając 19 lat zachorował: „ cukrzyca insulinozależna typu pierwszego”. Raz waży 136 innym razem 63.

„Zawsze czułem wstyd i frustrację oglądając swoje odbicie w lustrze. Dlatego rekompensując deficyt figury sportowca przyjąłem rolę duszy towarzystwa, która musiała imponować otoczeniu sprawnością intelektu i dowcipu.”

Na zewnątrz jest królem życia, kontrowersyjnym dziennikarzem, producentem, tłumaczem, dj klubowym, właścicielem firmy producenckiej i eventowej… wybrańcem losu. I taki się czuje. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych, wierzy, że jest niezniszczalny, że choroba sama ustąpi. Prowadzi rockandrollowe życie, nie stroniąc od używek, zawalając kolejne lekarskie wytyczne. Bezsenny pracoholik, wymagający od siebie coraz więcej i więcej.

W środku wrażliwy typ, walczący z kompleksami, który chce udowodnić światu, że da radę i zagłuszyć strajkujące ciało, które powoli nie nadąża za swoim właścicielem. Będąc na skraju swoich fizycznych możliwości, staje się kłamcą doskonałym zapewniając, że kontroluje chorobę pędząc przez życie na granicy śmierci.

Po latach zaniedbań, nie stosując się do zaleceń lekarzy cukier w organizmie niszczy tkankę tłuszczową, mięśnie i układ nerwowy. Kości wbijają się w ciało bez mięśni, a postępująca choroba sprawia, że nie czuje złamanej stopy. Jednak jest tylko człowiekiem.

Wylew. Trepanacja czaszki. Śpiączka farmakologiczna. Niedowład lewej strony ciała i depresja. Przeszczep nerki i trzustki.

To opowieść o samotności w tłumie i bolesnym upadku z samego szczytu, po którym jednak jest dalszy ciąg. Szczera do bólu historia niezwykle zdolnego i upartego człowieka, który chciał oszukać życie. Jedną z ważniejszych rzeczy jaką wyniósł ze swojej historii jest dzielenie się wiedzą i uświadamianie ludzi jak wielkim zagrożeniem staje się nieleczona cukrzyca. Wraz z ekipą założonej prze siebie Fundacji NAJSŁODSI organizuje m.in. koncerty, konferencje, zbiórki, które są ogromnym wsparciem zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy diagnozę traktują jak wyrok.

„Wylew musiał się zdarzyć, bo byłem na niego skazany, choć właściwszym byłoby powiedzieć, że sam na niego się skazywałem każdego dnia, gdy uciekałem w pracę, nałogi i wszędzie tam, gdzie mogłem ukryć swoją chorobę przed światem i samym sobą. Przeszło ćwierć wieku tańczyłem na własnym grobie, do którego złożyłem się sam tamtego wrześniowego dnia 2015 roku.”

To także opowieść o sielankowym dzieciństwie spędzanym raz z dala od zgiełku miasta, a czasem w samym jego centrum. podróżach po świecie, pierwszych fascynacjach, przez muzyczną podróż od Mieczysława Fogga i Stanisława Grzesiuka przez Włodzimierza Wysockiego i Charlesa Aznavoura aż po The Beatles, Elvisa Presleya czy Oddział Zamknięty i zespół Siekiera. Przeczytacie o kulisach programów i skandalach, wielkich uczuciach i planach przez pryzmat wszechobecnej muzyki przerażającej choroby.

„Z perspektywy czasu wiem, że nic lepszego niż ten wylew nie mogło mi się przytrafić. Żeby się ratować, musiałem pewną część siebie zabić wyrzucając toksyczny balast kompleksów, głupoty i braku wyobraźni. Dziś, mając 50 lat cieszę się każdym swoim upadkiem i życiową trudnością akceptując fakty i rozumiejąc swój strach.”

W książce wypowiada się wielu specjalistów z zakresu neurologii, psychoonkologii, transplantologii i diabetologii jak na przykład prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak - kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych WUM. czy dr n. med. Mariola Kosowicz-Kierownik Zakładu Psychoonkologii.

źródło: organizatorzy
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy