reklama
reklama

16 października wielki koncert w Roczynach

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 04.10.2021 13:17, INFORMACJA PRASOWA
16 października (sobota) o godz. 19.00 w kościele św. Urbana w Roczynach odbędzie się niezwykły koncert!
16 października wielki koncert w Roczynach

„Radość Miłosierdzia” – utwór skomponowany na orkiestrę, chór i solistów przez Jana Kantego Pawluśkiewicza do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego. Na potrzeby aktualnego wystawienia koncert został przez Kompozytora ponownie opracowany.

Koncert zostanie wystawiony w Dniu Papieża Jana Pawła II (polskie święto obchodzone co roku 16 października, ustanowione przez Sejm RP w hołdzie papieżowi Polakowi Janowi Pawłowi II) w kościele pw. św. Urbana w Roczynach i będzie połączony z odsłonięciem i uruchomieniem w tym kościele organów przekazanych w darze z miasta Landgraaf (Holandia).

Wykonawcy:

  • Ingrida Gápová – sopran
  • Andrzej Lampert – tenor
  • Michał Sławecki – kontratenor
  • Orkiestra Symfoniczna PASSIONART
  • Chór GÓRECKI CHAMBER CHOIR (przygotowanie chóru – Janusz Wierzgacz)

całość pod dyrekcją Moniki Wolińskiej.

Program:

  • Prezentacja organów – Marek Pawełek
  • Koncert „Radość Miłosierdzia” – nowo opracowane dzieło J. K. Pawluśkiewicza:

Teksty utworu stworzone przez Mistrza pióra – poetę – Leszka Aleksandra Moczulskiego powstały w wyniku inspiracji autora lekturą drugiej encykliki Jana Pawła II „Bóg bogaty w miłosierdzie” – opublikowanej w 1980 r. i „Dzienniczka” Świętej – Siostry Faustyny Kowalskiej.

- Realizując koncert mamy okazję wspomnieć 1. rocznicę wyboru Świętego Jana Pawła II na Patrona Małopolski: to 5 października 2020 r. watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w odpowiedzi na prośbę Metropolity Krakowskiego z dnia 14 listopada 2019 r., specjalnym dekretem potwierdziła, że św. Jan Paweł II jest patronem przed Bogiem Województwa Małopolskiego - informują organizatorzy wydarzenia.

Do udziału w wykonaniu zostały zaproszone zaprzyjaźnione z Pawluśkiewiczem zespoły wykonawcze, które znają i cenią twórczość Mistrza. W realizacji koncertowej weźmie udział ok. 120 wykonawców, a samo przedsięwzięcie będzie świetną okazją do poznania nowo opracowanej kompozycji Pawluśkiewicza przez nowych słuchaczy i okazją do ponownego wysłuchania jej na żywo przez osoby znające to dzieło (prawykonanie koncertu odbyło się 16 października 2008 r. w Farze Poznańskiej – w 30. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II).

JAN KANTY PAWLUŚKIEWICZ (ur. 13 października 1941 r. w Nowym Targu) – kompozytor piosenek, muzyki teatralnej i filmowej, oraz dużych form muzycznych. Karierę artystyczną rozpoczął w 1967 r. jako współzałożyciel grupy muzycznej Anawa (w której grał do roku 1976). Związany z Piwnicą pod Baranami i Teatrem STU oraz z Teatrem Narodowym i Teatrem Powszechnym w Warszawie. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną oraz Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Współpracował z Markiem Grechutą. Laureat Festiwalu Piosenki Studenckiej, Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1977), Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (1975), Festiwalu Twórczości Telewizyjnej (1992), Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Od lat 70-tych ubiegłego wieku Pawluśkiewicz jest twórcą dużych form: opery „Kur zapiał” (1980), musicalu „Szalona lokomotywa” (1977, wspólnie z M. Grechutą), oratorium „Nieszpory ludźmierskie” (1992, do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego), poematu symfonicznego „Harfy Papuszy” (1994, do słów Bronisławy Wajs Papuszy), koncertu „Radość miłosierdzia” (2008) i Misterium Męki Pańskiej „Przez tę ziemię przeszedł Pan” (2005). W czerwcu 2005 r. otrzymał Laur Krakowa XXI wieku, a w 2017 r. Nagrodę Miasta Krakowa w kategorii Kultura i Sztuka. Był trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Muzyka Poważna i Kompozytor Roku. Dorobek fonograficzny Jana Kantego Pawluśkiewicza opublikowało na 12-tu płytach CD Polskie Radio S.A. w formie Antologii. W serii wydano m.in.: „Nieszpory Ludźmierskie”, „Harfy Papuszy”, płytę z piosenkami „Consensus”, „Przez tę ziemię przeszedł Pan”, „Radość Miłosierdzia”, „Pieśni Doliny Jozafata”. Drugą obok komponowania muzyki pasją Pawluśkiewicza jest malarstwo. Artysta stosuje technikę malarską, którą sam nazwał żel art. Dotychczas obrazy artysty prezentowane były na wystawach w Polsce, w Brukseli, we Włoszech oraz na Węgrzech.

Organizatorzy informują, że wstęp jest wolny, ale ilość miejsc jest ograniczona.

źródło: CKiW Andrychów

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

zdzislaw, 06.10.2021 22:41

Widzę, że Aneta W. znów złapała burmistrza Żaka w swoje macki. Ta to jest cwana. A ten niestety z ręki jej je. A Kościół się w to miesza. Istny cyrk. Uff....