reklama

Zaczyna brakować wody. Tegoroczny maj najgorszy od od 1992 roku

, Gospodarka, Wiadomości, 24.05.2022 18:45, red
Apel o oszczędzanie wody.
Zaczyna brakować wody. Tegoroczny maj najgorszy od od 1992 roku
Według wyliczeń autorów profilu Łowcy Burz Podbeskidzie, tegoroczny maj w naszym regionie jest rekordowo suchy. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 1992 roku, kiedy przez cały miesiąc spadły 24 litry wody na każdy 1 m2. W tym roku jest to jak na razie 18,8 l na 1 m2.

- Tegoroczny maj miałby szanse go pobić (maj 1992r.) ale do końca miesiąca nie mogłoby spaść więcej niż 5 litrów wody. Tymczasem prognozy wskazują, że ostatni tydzień maja upłynie pod znakiem chłodnej, chwilami pochmurnej aury z przelotnym deszczem. Prognozowane sumy opadów są dość zróżnicowane, ale wszystkie modele widzą, że do końca maja spadnie przynajmniej 10mm deszczu. Niektóre prognozy mówią nawet o 20mm. Tak czy inaczej, opady będą niewystarczające, a tegoroczny maj ma szanse zapisać się jako ekstremalnie suchy. Przypominamy, że średnio w naszym regionie maj przynosi ok. 130 litrów deszczu - informują Łowcy Burz Podbeskidzie.

Nic więc dziwnego, że władze niektórych gmin już apelują do mieszkańców o oszczędzanie wody. Tak jest m.in. w gminie Brzeźnica w powiecie wadowickim.


- Ze względu na występującą bezdeszczową pogodę oraz utrzymujące się wysokie temperatury powietrza i duże pobory wody odnotowano ponadnormatywny pobór wody z wodociągu gminnego powodujący spadek ciśnienia. GZU – wodociągi apeluje do mieszkańców gminy o oszczędne i racjonalne gospodarowanie wodą z gminnej sieci wodociągowej - informuą władze Brzeźnicy.

Przypominają, że woda z wodociągu gminnego przeznaczona jest na cele socjalno-bytowe oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe gminy. Dlatego mieszkańcy proszeni są o nie marnowanie wody np. na podlewanie trawników, sadów, ogródków, mycia samochodów czy napełnianie basenów bądź oczek wodnych.

- Informujemy również o możliwości wystąpienia zakłóceń w dostawie wody. BARDZO PROSIMY O OSZCZĘDZANIE WODY! - czytamy w komunikacie.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy