reklama

Władze Andrychowa oglądały w Anglii zakład, który chcą budować w Andrychowie

, Gospodarka, Wiadomości, 23.05.2022 17:20, DK / WB
Koszt budowy zakładu do zgazowywania odpadów będzie ogromny. Opłaci się?
Władze Andrychowa oglądały w Anglii zakład, który chcą budować w Andrychowie

W połowie kwietnia do Andrychowa przyjechali przedstawiciele włoskiego oddziału firmy Wood. Jest to firma, która jako jedyna na świecie posiada technologię do pozyskiwania metanu i wodoru z odpadów. Wtedy to uczestnicy spotkania stwierdzili, że budowa zakładu mineralizacji odpadów w Andrychowie może rozpocząć się już w 2025 roku.

Kilka dni temu delegacja z Andrychowa przebywała w angielskim Bristolu i Swindon, gdzie oglądali taki właśnie zakład.

Podobny powstanie w Andrychowie? Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak tryska optymizmem. Twierdzi, że Andrychów może być pierwszym miastem w Polsce z tak nowoczesną instalacją. Jak przekonuje: „Tam nie ma ani zapachu śmieci, ani żadnych kominów. Będziemy mogli - dzięki takiej instalacji, uniezależnić się od podmiotów handlujących gazem. Co więcej, nie będziemy musieli płacić za odbiór śmieci ale wręcz zarabiać na nich”

Zakład ma powstać przy ul. Biała Droga w Andrychowie, w rejonie starego wysypiska. - Realny termin to 3-4 lata od dnia dzisiejszego - mówi burmistrz.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 29.05.2022 09:44

"Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili."

FeelFree, 29.05.2022 09:44

! STOP BUDOWIE SPALARNI ŚMIECI W ANDRYCHOWIE PRZEZ WÓJTA ŻAKA! WSZYSTKIE OPOWIEŚCI WÓJTA O GAZIE METANOWYM, DARMOWYM CIEPLE I EKOLOGII, SWINDON, WODORZE I TAK DALEJ TO TYLKO PRZYKRYWKA DO BUDOWY SPALARNI ! LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ ! JAK NIC NIE ZROBICIE Z ŻAKIEM TO WY I WASZE DZIECI BĘDZIECIE MIESZKAĆ W MIEŚCIE Z ODLEWNIĄ I CIEPŁOWNIĄ W CENTRUM MIASTA ORAZ SPALARNIĄ ŚMIECI 2 KILOMETRY OD CENTRUM! A BURMISTRZE ZWINĄ SIĘ STĄD PO WYKONANIU SWOICH, A NIE WASZYCH MISJI... POZOSTAWIAJĄC PO SOBIE DZIURY W DROGACH, KORKI, DŁUG NA DZIESIĘCIOLECIA, PROCESY W SĄDACH I SKŁÓCONYCH LUDZI WDYCHAJĄCYCH TOKSYCZNE POWIETRZE DO KOŃCA ŻYCIA JAKO PAMIĄTKA PO ICH RZĄDACH

Zakolog, 25.05.2022 11:35

@Archanioł Michał - Nasz Zdzisiu to taki lokalny Jean de La Fontaine, co się chłopina odezwie to nową bajkę nam opowie. Jedyna różnica między nimi, to że nasz Zdzisiu do różnych bajek ma zawsze ten sam morał, który brzmi: mieszkańcy Andrychowa przed szkodą i po szkodzie pozostają tak samo głupi. W czwartek będzie sesja oceniająca Zdziśka i już intelektualna szpica radnych od Zdziśka, ogłosiła jego sukces. W swojej laurce nawet się nie zająknęli nad faktem, iż aby obsługiwać stare Zdziśkowie długi należy w tym celu zaciągać nowe. Nie przeszkadza im, iż w ubiegłym roku oprócz pożyczki na stare długi Zdzisiu dobrał jeszcze 10 baniek nowych i nie wiadomo na co. Może choć na tej ważnej sesji ci radni podzielą się swoją wiedzą z mieszkańcami, z jakich to dochodów Gminy mają zamiar spłacać te długi w przyszłości.

Archanioł Michał, 24.05.2022 20:30

Zdzisiek : masz za ciemna koszulkę by mówić o śmiechach! ( nie wiem, kto Ci pierze , ale to ty zakładając ją na siebie odpowiadasz za jakość bieli ) . Nie wyprałeś jej odpowiednio dobrze. Po słowach , "że pracujecie" wiedziałem , ale pal licho słucham dalej. "Samowystarczalność energetyczna" to było ponad moje siły, potwierdziło się, że niestety ty aby nie łagać jak bura suka musisz milczeć. Zwłaszcza, że tak ładnie poprawiłeś, przygotowanego jak zwykle, bardzo świetnie , naszego stojaka do mikrofonu ( jak widzę producent DK). Co do idei zgadzam się. Tylko problem leży w tym: OPOWIADASZ BZDURY KOMPLETNE. Zlikwidowałeś mi, nie tylko mi , ale mówię o sobie, muzykę w Andrychowie, rozpieprzasz tą Gminę , a teraz chcesz ją zlikwidować. No pasaran :) TW zdzisławie.

FeelFree, 24.05.2022 16:06

https://www.lech.net.pl/pl/edukacja_ekologiczna/zwiedzanie_spalarni/

FeelFree, 24.05.2022 15:57

https://smoglab.pl/spalarnie-odpadow-kontrowersje/

FeelFree, 24.05.2022 15:56

https://bip.malopolska.pl/umandrychow,a,2093281,analiza-stanu-gospodarki-odpadami-komunalnymi-na-terenie-gminy-andrychow-za-2021-r.html?fbclid=IwAR3wK4788ealLB8cZsfC5eBqfW593HvTVJC9BeCSjffBGMAOK4pcpbMKaVI

FeelFree, 24.05.2022 15:55

Drodzy Mieszkańcy spalarnia jest już wpisana w analizę roczną, a mamNewsa robi reklamę tym bredniom o "gazie metanowym"... więc proponuję zacząć działać... uświadamiać innych, rozmawiać z radnymi, chodzić na sesje rady miejskiej, pisać do rady, odwiedzać wójta i myśleć jakie będą dla każdego z nas konsekwencje brak skutecznych działań. Zapraszam na wycieczkę. Nie do Swindon oczywiście, tylko na przykład do miejscowości Białystok... pooglądać, pozwiedzać spalarnię.

jgjorg, 24.05.2022 10:05

Jestem pod wielkim wrażeniem .No fiu fiu Pan Burmistrz stwierdził że czasy niepewne i takie tam , brak węgla gazu i w ogóle. Ale druga kadencja sie kończy i co dalej ,,maturzysto,, trzeba by było się załapać na ciepłą posadkę i brylować na krakowskich salonach i nie tylko, a funkcja prezesa takiej firmy to było by to. Po co pleść głupoty i farmazony . Jak to takie super to czemu w Polsce jeszcze nie ma nikt takej spalarni-sorry- wytwórni metanu. Jak już to jest propozycja wybudowania jej w Sułkowicach. Jestem ciekaw na opinię mieszkańców Wieprza Nidku Gierałtowic, bo wiatry z reguły są południowo zachodnie i cały smród pójdzie na nich. Myślę że mądrość mieszkańców Andrychowa i okolic nie pozwoli na realizację chorych myśli Pana Burmistrza.

Burakz wiejskiej , 24.05.2022 08:26

żaku czyim ty jesteś burmistrzem jeśli robisz coś na co mieszkańcy się nie zgadzają

FeelFree, 24.05.2022 07:44

! STOP BUDOWIE SPALARNI ŚMIECI W ANDRYCHOWIE ! WSZYSTKIE OPOWIEŚCI WÓJTA O GAZIE METANOWYM, DARMOWYM CIEPLE I EKOLOGII, SWINDON, WODORZE I TAK DALEJ TO TYLKO PRZYKRYWKA DO BUDOWY SPALARNI ! LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ ! JAK NIC NIE ZROBICIE Z ŻAKIEM TO WY I WASZE DZIECI BĘDZIECIE MIESZKAĆ W MIEŚCIE Z ODLEWNIĄ I CIEPŁOWNIĄ W CENTRUM MIASTA ORAZ SPALARNIĄ ŚMIECI 2 KILOMETRY OD CENTRUM! A BURMISTRZE ZWINĄ SIĘ STĄD PO WYKONANIU SWOICH, A NIE WASZYCH MISJI... POZOSTAWIAJĄC PO SOBIE DZIURY W DROGACH, KORKI, DŁUG NA DZIESIĘCIOLECIA, PROCESY W SĄDACH I SKŁÓCONYCH LUDZI WDYCHAJĄCYCH TOKSYCZNE POWIETRZE DO KOŃCA ŻYCIA JAKO PAMIĄTKA PO ICH RZĄDACH

django, 24.05.2022 06:32

żak wizjoner...ja bym chłopa wysłał na jakąś diagnostyke do słynnego andrychowskiego szpitala. Gość dalej prze do przodu by uprzykrzyć życie mieszkańców tej gminy. Już tyle szkody zrobił gminie. I obawiam się, że kilku radnych z łysym na czele, nadal będą używać żaka mózgu zamiast swojego. Już nawet nie chodzi o to że wszystko spartaczył czego sie podjął. Spalarnia śmieci w centrum naszego miasteczka - to jest zło.

Thoor, 24.05.2022 06:22

Ten "kosmita" chyba faktycznie chce zrobić "deal" życia na koniec. Jak "matek81" napisał - miasto i gmina w ruinie, a ten chce instalacje budować jak w aglomeracji. Proponuje ogarnąć: drogi, chodniki, syf w każdym miejscu, zaniedbany park ze stawem, Pańska Góra zaorana, staw Anteckiego z wodą po niewłaściwej stronie, wykupiony pałac popadający w ruinę, kamienica w rynku z 1809r, droga wokół Lenartowicza, temat ronda przy nowej galerii, elektrociepłownia (to jest hit na skalę kraju) i wiele innych. Radzę co po niektórym obudzić się, bo będzie za późno.

FeelFree, 24.05.2022 06:11

https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/nowy-sacz/pierwszy-krok-na-drodze-do-budowy-spalarni-odpadow-w-nowym-saczu

matek81, 24.05.2022 05:53

żak i spółka zajmijcie się naprawa dróg, budowa kanalizacji w gminie gdzie jej nie ma np. Targanice. Zakończcie swoje buble typu bagno Anteckiego, waląca się strefa przemysłowa, pałac, ciepłownia przejęta z długami itd. A nie porywać się z motyka na słońce. Wielkie miasta nie posiadają takich inwestycji ale to nic andrychowscy marzyciele chcą. W takiej sprawie to musza zrobić referendum a każdy radny który poprze ten pomysł powinien zostać „wywieziony na taczkach” Gmina prawie bankrut, same kredyty ludzie ocknijcie się. De…. po prostu d…..

matek81, 24.05.2022 05:53

żak i spółka zajmijcie się naprawa dróg, budowa kanalizacji w gminie gdzie jej nie ma np. Targanice. Zakończcie swoje buble typu bagno Anteckiego, waląca się strefa przemysłowa, pałac, ciepłownia przejęta z długami itd. A nie porywać się z motyka na słońce. Wielkie miasta nie posiadają takich inwestycji ale to nic andrychowscy marzyciele chcą. W takiej sprawie to musza zrobić referendum a każdy radny który poprze ten pomysł powinien zostać „wywieziony na taczkach” Gmina prawie bankrut, same kredyty ludzie ocknijcie się. De…. po prostu d…..

FeelFree, 23.05.2022 21:51

Drogi Zakologu - bardzo Ciebie proszę prześlij swój post naszym radnym. Listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Priorytetem. Najlepiej z dołączonym apelem o opamiętanie się i miłosierdzie nad tą gminą utkaną z drogich atrakcji zafundowanych nam przez naszych wójtów i radnych. Niech Moc będzie z Tobą! Przepraszam... niech żyje "gaz metanowy"!

kaczor, 23.05.2022 21:39

ktoś będzie miał zysk, i to duży, mieszkańcy - "madzia" ma rację - domy i mieszkania warte 1/5 tego co teraz jeśli Andrychów stałby się znany jako największa sortownia śmieci w Polsce.

kaczor, 23.05.2022 21:38

co do meritum - "Problem w tym, że aby oddawać te odpady, należy je wcześnie specjalnie przetworzyć i przygotować. Czyli reasumując wpierw należy wybudować bardzo zaawansowaną technologicznie sortownię, następnie instalację do zgazowywania i na końcu elektrociepłownię, która w niewielkim procencie będzie zasilana „gazem ze śmieci”. Dlatego pod przykryciem tej Wójtowej opowieści kryje się zwykła spalarnia, którą również w Swindon koniec końców chcą wybudować. Koniec opowieści".

kaczor, 23.05.2022 21:37

to nie jest złośliwość ale zwykłe pytanie - czy redaktor DK z mamnewsa jest zatrudniony w urzędzie, jest jakoś finansowany przez urząd???? czy.... już nie wiem co. Jak pojawia się on to wiadomo że będzie milutko o burmistrzu, żadnych trudnych pytań chyćby ten "lał wodę" tudzież żartował nawet jak innym nie jest do żartu.

FeelFree, 23.05.2022 20:44

https://www.pistacja.tv/film/chm00057-weglowodory-nasycone-alkany

FeelFree, 23.05.2022 20:43

@Redakcja i Biuro Reklam mamNewsa oraz @burmistrz Tomasz Żak wraz z osobami towarzyszącymi w wyjeździe do GB: w związku z używanym w reklamie pod tytułem "Nowy zakład w Andrychowie? Rozmowa z burmistrzem" słownictwem apeluję o uzupełnienie przed następną reklamo-ściemą wiedzy z zakresu klasy VII (siódmej) szkoły podstawowej, chociaż w kwestii nazewnictwa węglowodorów nasyconych, link w następnym komentarzu. Z góry dziękuję. #dzieci_oglądają

Zakolog, 23.05.2022 20:06

FeelFree pomijając nierealistyczne opowieści Wójta na jeden fragment jego wypowiedzi proponuję zwrócić uwagę, chodzi o cytat: „zostają dostarczone w formie paliwa alternatywnego odpady komunalne”. Nie potrafię ocenić jak to zdanie rozumie Staszek czy Ewa, ale napiszę jak należy go interpretować. Otóż jak już wcześniej pisałem w Swindon jest należąca do Gminy tylko instalacja do sortowania odpadów. Rzeczywiście w tym roku po wielkich trudnościach została odda do użytku prywatna instalacja do zgazowywania odpadów. Ale nie jakiś tam odpadów, tylko specjalnie prefabrykowanych. Gminna instalacja wytwarzała między innymi frakcję odpadów organicznych o bardzo wysokim stopniu przetworzenia, którą to frakcję następnie dostarczała do znajdujących się w Niemczech i Holandii elektrowni w celu spalenia. Za tą usługę Gmina tym elektrowniom płaciła. Zysk ekonomiczny polegał na różnicy między ceną składowania odpadów a ceną ich spalenia. Obecnie Gmina nadal będzie eksportować swój towar, ale pewną część będzie mogła oddać to tej prywatnej instalacji, oczywiście za dopłatą. Problem w tym, że aby oddawać te odpady, należy je wcześnie specjalnie przetworzyć i przygotować. Czyli reasumując wpierw należy wybudować bardzo zaawansowaną technologicznie sortownię, następnie instalację do zgazowywania i na końcu elektrociepłownię, która w niewielkim procencie będzie zasilana „gazem ze śmieci”. Dlatego pod przykryciem tej Wójtowej opowieści kryje się zwykła spalarnia, którą również w Swindon koniec końców chcą wybudować. Koniec opowieści.

FeelFree, 23.05.2022 19:22

! STOP BUDOWIE SPALARNI W ANDRYCHOWIE !

FeelFree, 23.05.2022 19:21

https://pl.wikipedia.org/wiki/Reklama

FeelFree, 23.05.2022 19:19

@Redakcja mamNewsa - w związku między innymi z usuwaniem części moich komentarzy to mam tylko prośbę, abyście się Państwo zastanowili co i po co piszecie, oraz po czyjej stronie stoicie i czy jesteście bezstronni. I proszę o ponowne przeczytanie zamieszczonej powyżej reklamy: *POCZĄTEK REKLAMY: "Firma, która jako JEDYNA NA ŚWIECIE posiada technologię do pozyskiwania metanu i wodoru z odpadów"..."Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak TRYSKA OPTYMIZMEM."... "Twierdzi, że Andrychów może być PIERWSZYM MIASTEM W POLSCE z tak nowoczesną instalacją." ... "Tam nie ma ani zapachu śmieci, ani żadnych kominów. Będziemy mogli - dzięki takiej instalacji, uniezależnić się od podmiotów handlujących gazem. Co więcej, NIE BĘDZIEMY MUSIELI PŁACIĆ ZA ODBIÓR ŚMIECI ALE WRĘCZ ZARABIAĆ NA NICH”. *KONIEC REKLAMY

madzia, 23.05.2022 17:49

A teraz zagadka, jesli już Andrychów będzie pierwszym miastem z taką spalarnią w Polsce do której będą jechać śmieci z co najmniej dwóch województw Śląska i Małopolski o ile spadnie wartość mieszkań i domów w tej gminie???? Żebyście ludzie nie obudzili się z ręką w nocniku przez ten pomysł. Łącznie z radnymi popierającymi Żaka. Wszyscy zanim Andrychów nie zostanie nazwany np. "śmietnikiem Polski" mieszkań i domów nie sprzedacie. Bo kto mając taką perspektywę i taka reklamę od Was kupi je????? Chyba że w tym pomyśle że spalarnią chodzi o zupełnie inny biznes o którym władze miasta na razie milczą????

madzia, 23.05.2022 17:44

Błagam...Przez Andrychów i bez ciężarówek wiozących śmieci nie da się przejechać. Śmieci będą musiały być gdzieś składowane i to w dużych ilościach bo duży zakład będzie ich dużo potrzebował. i składowane nie będą śmierdzieć??? a Burmistrz jest szczupłym, 20letnim blondynem:) i jeszcze że będa zarabiać... Może tak, może nie. Wcześniejsza wersja była że zatrzymają podwyżki, teraz burmistrza "idzie na całość" Andrychowianie mówią że będzie jak z obiecywany pogotowiem, jedno bBurmistrz obiecał a drugie pokazali życie.

mega-fon, 23.05.2022 17:35

Zakolog nie został burmistrzem i jątrzy jak Mu partia każe, po co coś robić, kiedy z jątrzenia większe korzyści?

Zakolog, 23.05.2022 16:57

Tomuś a to https://www.bbc.com/news/uk-england-wiltshire-61422057 czytałeś świerzynka, może Dawidek przetłumaczy choćby sam tytuł, bo co do treści to nie mam żadnych złudzeń. Aha Dawidku w którym hrabstwie znajduje się miasto Swindon ?