reklama

Praca wre. Tu będzie nowe przedszkole w Andrychowie [FOTO]

Gospodarka, MAGAZYN, Wiadomości, 27.07.2021 20:15,
Dlaczego w nowym miejscu? Poszło oczywiście o pieniądze.
Praca wre. Tu będzie nowe przedszkole w Andrychowie [FOTO]
Przeniesienia przedszkola nr 1 do pomieszczeń dawnej Szkoły Podstawowej nr 3 w Andrychowie (a dziś Szkoły Podstawowej nr 2) to finał nieformalnego sporu pomiędzy władzami Andrychowa a parafią św. Macieja w Andrychowie.

O co poszło? Oczywiście o pieniądze.


Przypomnijmy: od wielu lat przedszkole mieści się w salkach katechetycznych parafii św. Macieja w Andrychowie. Gmina przez lata dzierżawiła ten budynek za niską kwotę 500 zł miesięcznie. Wysokość czynszu obowiązuje do września 2021 roku. Proboszcz parafii ks. Stanisław Czernik zaproponował, aby po tym terminie podnieść czynsz do 4000 zł, ponieważ Rada Ekonomiczna Diecezji Bielsko – Żywieckiej uznała ten czynsz za „rażąco niski w stosunku do obowiązujących na rynku cen analogicznych usług”. Gmina nie podjęła w tej sprawie negocjacji z burmistrzem, w wyniku czego umowa wygasa.

Radni Rady Miejskiej w Andrychowie zostali postawieni niejako przed faktem dokonanym. Kilka tygodni temu niejednogłośnie podjęli decyzję o przeniesieniu siedziby Przedszkola nr 1, które znajduje się przy ul. Floriańskiej do pomieszczeń dawnej Szkoły Podstawowej nr 3, a jeszcze dawniej Gimnazjum nr 1.

Dzieci wraz wychowawcami i innymi pracownikami od września tego roku będą uczęszczały już do nowego budynku. Obecnie w dawnej „Trójce” pełną parą prowadzone są prace adaptacyjne na potrzeby przedszkola.

Inwestycję wykonuje Zakład Gospodarki Komunalnej z Andrychowa.foto: WB

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 29.07.2021 10:44

@dudek - gratuluję, w jednym wpisie konkretne przykłady ilustrujące: 1. brak troski władzy o dzieci i ich rodziców, 2. wydawanie przez władzę naszych pieniędzy na zbędne/propagandowe wydatki przy niedofinansowaniu podstawowych potrzeb mieszkańców, 3. przykład na hipokryzję i "moralność Kalgo" - jak mi płacą to dobrze, jak jak płacę komuś to źle. A przy okazji ciekawe ile osób, które są "antykościelne" korzysta bezpłatnie z parkingu kościelnego , aby nie wpłacić tych kilku złotych do kasy gminy, nie widząc w tym nic niewłaściwego i stosując podwójną księgowość moralną... Pozdrawiam.

dudek, 28.07.2021 23:20

@tomekx- a po to gmina mogłaby płacić, aby dzieci miały lepsze warunki i rodzice mogli łatwo podjechać pod przedszkole. To co dzieje się na parkingu przy szkole to wie tylko ten, kto tam zawoził dzieci. Ze względów wychowawczych też korzystniej jest aby maluchy były w atmosferze spokojniejszej niż panuje w szkole. 4 tys. na miesiąc w skali miasta to nie są duże pieniądze. Wiele więcej wydaje się na jakieś bezsensowne projekty, plany, które i tak nigdy nie zostaną zrealizowane. A druga sprawa, że korzystają sobie wszyscy z darmowego parkingu przy Kościele/ urzędnicy magistratu też/. Trzeba go utrzymywać, odśnieżać w zimie itp.Finansuje to Kościół, a w mieście coraz więcej płatnych parkingów. Miasto kasę za parkowanie na swoim terenie zgarnia od mieszkańców a jakby np Kościół chciał opłat y za postawienie auta na cały dzień to by takie larmo robili, że głowa boli.

FeelFree, 28.07.2021 19:05

@tomekx - po pierwsze: niedawno świta wójta Żaka zrobiła wszystko aby zlikwidować SP3; słynna deklaracja przewodniczącego rady podczas sesji : "nie spoczniemy..." póki nie zlikwidujemy. ZAPIS W SIECI. Wielokrotnie próbowano przez kilka lat naciąganymi argumentami udowodnić, że dwie szkoły w "jednym" budynku to bezsens. Mimo stanowiska kuratorium, dyrekcji, rodziców, radnych. Determinacja aby postawić na swoim była tak duża, że odbyła się wycieczka Warszawy z tego co pamiętam i słyszałem. Zapewniając jednocześnie najpierw, że "nie chodzi o pieniądze", potem, że jednak chodzi; mniejsza o szczegóły... wszystko jest w sieci. Teraz, mimo sytuacji epidemiologicznej te same władze z wójtem gminy wiejsko-miejskiej na przedzie, które SESJE RM odbywają ZDALNIE !!! podjęły rękami radnych decyzję, że optymalne jest umieszczenie dwóch przedszkoli w "jednym" budynku. Każdy Andrychowianin może sam wyciągnąć z tego wnioski. I zawsze możne sprawdzić historię SP3, choćby śledząc artykuły mamNewsa... Pouczająca lektura jak traktuje swoich obywateli, w tym najmłodszych obecna władza, A JAK SIEBIE SAMYCH. Po drugie: cytat z Twoich postów: "Nie dajemy się szantażom proboszczy. Dość mają pieniędzy. Płacą podatki od tych niedzielnych składek jak każdy uczciwy przedsiębiorca?" bardzo jasno pokazuje stosunek piszącego do kościoła i pieniędzy. Ponownie; każdy Andrychowianin może wyciągnąć samodzielne wnioski... tyle. Z mojego punktu widzenia władze Andrychowa swoimi decyzjami kompromitują się raz po raz... A ile osób tak uważa, okaże się przy wyborach... bardzo ciekawe czy znowu zaślepiona "większość" nabierze się na uśmieszki z plakatów i obietnice, a raczej obiecanki ??? A przy okazji "grzechy" władzy, skoro jesteśmy w klimacie proboszcza i niedzielnych, dobrowolnych! składek w przeciwieństwie do zagrożonych egzekucję PODATKÓW, w tym gminnych: STREFA NA OSUWISKU ZAREJESTROWANYM W SOPO Z TOPIENIEM KOLEJNYCH NASZYCH MILIONÓW, ZADŁUŻANIE MIASTA, FATALNY STAN WIELU DRÓG, KOMPROMITUJĄCY POMYSŁ WCISKANY JAKO MINI-OBWODNICA, PRÓBA FORSOWANIA LOKALIZACJI ZAKŁADU TERMICZNEJ OBRÓBKI ŚMIECI W GRANICACH MIASTA CO JEST SPRZECZNE Z PRAWEM I DO TEJ PORY BEZ KONSULTACJI Z OBYWATELAMI I BEZ DOPUSZCZENIA EKSPERTA DO GŁOSU PODCZAS SESJI, EMISJA OBLIGACJI CO MA ZMNIEJSZYĆ WIDOCZNY DŁUG GMINY PÓKI RZĄDZIĆ MOŻE ŻAK, NIECH INNI PŁACĄ, PO MNIE CHOĆBY POTOP ITD. Brawo tomekx! P.S. Przepraszam za Caps Lock.

tomekx, 28.07.2021 13:02

A po co gmina ma wynajmować i płacić jak ma wolne pomieszczenia w szkole na przedszkole?

dudek, 28.07.2021 06:47

4 tys na miesiąc to i tak bardzo niska cena jak na taki metraż. Za lokal w Andrychowie ok 120 m kwadr. bez parkingu trzeba zapłacić ponad 3 tys., a tam jest kilkukrotnie więcej.Duży procent dzieci jest z innych parafii lub z rodzin niepraktykujących, więc nie można oczekiwać, żeby pokrywać ze składek parafian św. Macieja, bo niby dlaczego. Burmistrz wynajmuje wiele pomieszczeń i ciągnie z tego dużą kasę, a sam chciałby prawie za darmo dzierżawić. Szkoda że z powodu tych 4 tysięcy, których miasto nie chce zapłacić, dzieci stracą tak fantastyczną lokalizację. Jest tam duży parking, plac zabaw, alejki spacerowe. Na większe pierdoły wydaje się w mieście setki tysięcy, a dla dobra dzieci i ich rodziców szkoda kasy. Żenada.

tomekx, 27.07.2021 20:57

Brawo Burmistrz!Nie dajemy się szantażom proboszczy.Dość mają pieniędzy.Płacą podatki od tych niedzielnych składek jak każdy uczciwy przedsiębiorca?

Skalpel, 27.07.2021 20:31

Pamiętam jak Nyczu z Szafrańskim nabijali się w audycji jak kurator małopolski zaproponowała utworzenie przedszkola w byłej już SP3 i dzięki temu dzieci z przedszkola mogłyby zasilić klasy trójki. Andrzejku co teraz powiesz? Może jakiś wywiadek propagandowy by z Nim zrobić?