reklama
reklama

Nie będzie podwyżki opłat za śmieci. Przynajmniej na razie

Gospodarka, Wiadomości, 18.12.2022 19:10, eł
W ciągu roku sytuacja może się zmienić.
Nie będzie podwyżki opłat za śmieci. Przynajmniej na razie

W gminie Kęty nie zdecydowano się na podniesienie w przyszłym roku opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nie oznacza to jednak, że kwoty wpłacane przez mieszkańców wystarczą na pokrycie związanych z tym kosztów. Różnica zostanie pokryta z budżetu gminy.

Stawka za odbiór śmieci wynosi w gminie Kęty 28 zł od osoby - w przypadku, gdy odpady są zbierane selektywnie. Jeśli rodzina nie stosuje się do obowiązku segregowania odpadów, opłata jest znacznie wyższa – 56 zł za każdego domownika. Ponadto funkcjonuje zniżka za kompostowanie bioodpadów, w wysokości 3 zł od osoby. W przyszłym roku nic się w tym zakresie nie zmieni.

Na dzisiejszej (16 grudnia) sesji Rady Miejskiej w Kętach radni podjęli uchwałę w sprawie pokrycia części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych gminy. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach od jakiegoś czasu nie tylko dopuszcza taką możliwość, ale nawet nakłada na samorząd konieczność „załatania dziury”, jeśli system się nie bilansuje.

Wiceburmistrz Marcin Śliwa powiedział: - Na dzień dzisiejszy nie planujemy podnoszenia opłaty śmieciowej w roku 2023. Ale – podkreślam – tak jest w tym momencie. Sytuacja na gruncie prawa zamówień publicznych jest tak dynamiczna, że my czasami jesteśmy zaskakiwani pewnymi nowelizacjami. Ostatnia, która weszła 7 listopada, nakłada na gminy obowiązek waloryzowania umów, które trwają dłużej niż 6 miesięcy. Na dzień dzisiejszy nie wiemy, co ustawodawca jeszcze wymyśli i w jakim zakresie przepisy będą wpływały na wiążącą nas w tym momencie umowę zarówno z Regionalną Instalacją Przetwarzania Odpadów Komunalnych, jak i firmą, która odbiera od mieszkańców odpady.

Nie wiadomo jeszcze, ile gmina będzie musiała dopłacić do systemu gospodarowania odpadami, ponieważ w tym roku ilość śmieci oddawanych przez mieszkańców zaczęła spadać. - Wiąże się to na pewno z sytuacją finansową, z tym, że ludzie coraz rozsądniej wydają pieniądze i mniej tych odpadów generują – stwierdził Marcin Śliwa. Warto dodać, że w tym gmina również dopłaca do śmieci. Gdyby tego nie robiła, opłata wynosiłaby ponad 29 zł od osoby.

Radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie dofinansowania systemu gospodarowania odpadami.


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy