reklama

Na jazdę nowymi obwodnicami kierowcy jeszcze trochę poczekają

Gospodarka, Wiadomości, 16.09.2021 08:20,
Krakowski oddział generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przedstawił aktualny stan prac nad nowymi obwodnicami, które mają powstać w małopolskich miastach.
Na jazdę nowymi obwodnicami kierowcy jeszcze trochę poczekają

W naszym regionie dotyczy to kolejnego etapu obwodnicy Wadowic i obwodnicy Makowa Podhalańskiego.

Obwodnica Makowa Podhalańskiego w ciągu drogi krajowej nr 28

Obecnie analizowane są zaproponowane przez projektanta 4 warianty przebiegu oraz wariant zaproponowany przez mieszkańców. Mieszkańcy Białki i przedsiębiorcy przyjechali do GDDKiA ze swoimi propozycjami dotyczącymi przebiegu przyszłej drogi. Teraz projektanci weryfikują przedstawioną przez mieszkańców propozycję wariantu, pod kątem możliwości poprowadzenia takiego przebiegu drogi w terenie. W październiku 2021 r. planowane są spotkania informacyjne z mieszkańcami, którym zostaną przedstawione warianty przebiegu obwodnicy, do których będą mogli się ustosunkować.

Umowa na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla budowy tej obwodnicy została podpisana 12 marca 2021 r. z firmą Sweco Polska. Złożenie wniosku o uzyskanie decyzji środowiskowej przewidziane jest na czerwiec 2022 r., natomiast zakończenie tego etapu prac na luty 2023 r.

Droga krajowa nr 28 przebiega przez centrum miasta i jest wygodnym połączeniem Śląska z Podhalem. Obwodnica wyprowadzając ruch z miasta, poprawi komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, usprawni też ruch lokalny, regionalny i dalekobieżny. Inwestycja pozytywnie wpłynie na przepustowość ciągu komunikacyjnego łączącego Podtatrze ze Śląskiem. Proces przygotowawczy przewidziany jest na lata 2021-2024, a realizacja inwestycji na lata 2025-2029.

Obwodnica Wadowic w ciągu drogi krajowej nr 28

W sprawie budowy tej obwodnicy zostało podpisane porozumienie pomiędzy GDDKiA a Gminą Wadowice, w myśl którego gmina przygotowuje dokumentację wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej i zezwolenia na realizację, natomiast GDDKiA zbuduje drogę. Umowa z wykonawcą dokumentacji została podpisana przez Gminę Wadowice 9 lipca 2020 r. i trwają prace projektowe. Złożenie wniosku o uzyskanie DŚU planowane jest na styczeń 2022 r., natomiast zakończenie tego etapu prac zaplanowane jest na sierpień 2022 r.

Południowa obwodnica Wadowic będzie stanowić ciąg drogi krajowej nr 28, na odcinku od ronda gen. Leopolda Okulickiego (tu łączyć się ma z drogą krajową nr 52) do ul. Zegadłowicza. Ma rozładować zatory w ruchu, tworzące się na drogach krajowych nr 28 (Wadowice - Sucha Beskidzka) oraz 52 (Wadowice - Kraków) i uwzględniać planowaną do realizacji w kolejnej perspektywie finansowej UE Beskidzką Drogę Integracyjną, czyli drogę ekspresową S52. Po jej wybudowaniu poprawi się bezpieczeństwa i odciążony zostanie układ komunikacyjny miasta, co wpłynie korzystnie na płynność ruchu.

źródło: GDDKiA Kraków

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy