reklama

Na jakim etapie jest Beskidzka Droga Integracyjna?

Gospodarka, Wiadomości, 16.12.2021 18:05, red
Droga marzenie dla kierowców - co z tą budową?
Na jakim etapie jest Beskidzka Droga Integracyjna?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych z Krakowa przedstawiła aktualny stan prac nad planowanymi do realizacji inwestycjami. Co z Beskidzką Drogą Integracyjną?

GDDKiA informuje, że w 2021 r. wykonane zostały badania geofizyczne (metodą elektrooporową - ERT i sejsmiczną - SRT-P, MASW), które są podstawą do dalszych badań geologicznych. W przyszłym roku powstanie projekt robót geologicznych i po jego zatwierdzeniu ogłoszony zostanie przetarg na wiercenia.

Beskidzka Droga Integracyjna DK52 początkowo projektowana była w klasie GP. Status drogi ekspresowej otrzymała w maju 2016 r. decyzją Rady Ministrów. Ustalono wówczas przebieg drogi ekspresowej S52, która prowadzi od Cieszyna do Bielska-Białej (wcześniej S1), a następnie od węzła Suchy Potok do DK7 w Głogoczowie i dalej poprzez Północną Obwodnicą Krakowa do S7.

Odcinek S52 od węzła Suchy Potok do Głogoczowa o długości ok. 61 km będzie miał dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Na tym odcinku powstanie 13 węzłów drogowych: Kozy, Kęty, Bulowice, Andrychów, Inwałd, Chocznia, Wadowice, Jaroszowice, Kalwaria Północ, Kalwaria Wschód, Sułkowice, Skawina i Głogoczów.

- Decyzja środowiskowa dla tej drogi wydana została w lipcu 2018 r., ale do tej pory nie jest ona prawomocna z powodu odwołań i skarg grupy mieszkańców. Wprawdzie 16 stycznia 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi wniesione na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, ale Stowarzyszenie „Inicjatywa Wolne Wadowice” złożyło skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Nadal czekamy na rozstrzygnięcie NSA w tym zakresie.

Prace dokumentacyjne są kontynuowane. W kwietniu 2020 r. Minister Infrastruktury uzgodnił aneks do Programu inwestycji dla tej drogi, a 31 sierpnia 2020 r. podpisano aneks na dokończenie opracowania dokumentacji w stadium Koncepcji programowej do lutego 2025 r.

- informuje Iwona Mikrut z GDDKiA w Krakowie.

Ogłoszenie przetargu na realizację S52 Bielsko Biała - Głogoczów (Beskidzka Droga Integracyjna), w systemie Projektuj i buduj oraz podziale na pięć odcinków, powinno nastąpić w II połowie 2024 r.

źródło: GDDKiA Kraków

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

oshin22, 17.12.2021 05:39

BDI nie powstanie dopóki nie skończy sie mafijny układ i tajna koncesja na wiecznie remontowany odcinek a4 Kraków Katowice. A to "już" w 2027...

andryman321, 16.12.2021 19:29

Jest na tym samym etapie co 20 lat temu, w sferze marzen