reklama

Mieszkania komunalne można będzie kupić za 15 % wartości!

Gospodarka, Wiadomości, 30.06.2023 15:21, eł

Dzięki temu gmina pozyska środki na wkład własny do budowy nowego bloku.

Mieszkania komunalne można będzie kupić za 15 % wartości!

Radni gminy Kęty jednogłośnie podjęli uchwałę o ogromnej bonifikacie na wykup mieszkań komunalnych w mieście. Do końca 2025 roku można je będzie nabyć za zaledwie 15 % wartości! Jest tylko jedno ale – oferta będzie dotyczyła wyłącznie lokali w tych budynkach, które są zarządzane przez wspólnoty mieszkaniowe. Takich mieszkań jest dokładnie 217.

W ten sposób gmina ograniczy wydatki na fundusze remontowe w tych blokach. Stają się one bowiem dla niej coraz większym obciążeniem. W roku 2020 wyniosły w sumie 234 tys. zł, w kolejnym 237 tys. zł, a w ubiegłym już 252 tys. zł. W bieżącym ta kwota wyniesie prawdopodobnie 261-262 tys. zł. - Tak to jest skonstruowane, że my nie możemy doliczać do czynszu tych kosztów, które ponosimy z tytułu funduszu remontowego, w związku z tym postanowiliśmy trochę otworzyć możliwość wykupu tych mieszkań – wyjaśnił na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Kętach wiceburmistrz Marcin Śliwa. Jak dodał, chodzi również o pozyskanie środków na wkład własny do budowy nowego bloku komunalnego.

Ma on powstać przy skrzyżowaniu ulic Zielonej i Franciszkańskiej w Kętach, a znajdą się w nim 24 mieszkania. - Nasz wniosek o dotację na budowę tego budynku został pozytywnie rozpatrzony w Banku Gospodarstwa Krajowego. Przyznano nam dofinansowanie w kwocie ponad 5 mln zł. Te pieniądze są uruchamiane i czekamy w kolejce po nie. Możemy je dostać w tym roku lub na początku przyszłego. Tak że perspektywa jest taka, iż częściowo pozbędziemy się obciążenia budżetowego na fundusze remontowe i pozyskamy środki ze sprzedaży mieszkań, które mogą stanowić wkład własny do tego projektu, nad którym pracujemy – powiedział Marcin Śliwa.

Mieszkania, które można będzie zakupić z 85-procentową bonifikatą znajdują się w budynkach pod adresami: os. Kościuszki 1, 2 i 4, Królickiego 1, 2, 3, 5, 6, 7 i 8, Hutnika 2, Sikorskiego 2 i 3, Wyszyńskiego 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8 i 15, 700-lecia 11 oraz Batalionów Chłopskich 1, 2 i 3. Aby dostać tak dużą zniżkę, wniosek o wykup lokalu trzeba złożyć do końca czerwca 2025 roku, a nabywca będzie musiał zapłacić całą kwotę najpóźniej w dniu zawarcia umowy notarialnej przenoszącej własność.

Radni podjęli też podjęli uchwałę, która ma zachęcić mieszkańców do wykupu nieruchomości będących przedmiotem wieloletniej dzierżawy, a nie nadających się do tego, by można je było samodzielnie zagospodarować. Są to na przykład przydomowe ogródki. Do końca roku 2026 można je będzie kupić z 30-procentową bonifikatą. Aby dostać taką zniżkę, wniosek trzeba złożyć do 31 grudnia roku 2025.


Foto: Google Steet View

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy