reklama

Kiedy wypłacą dodatek węglowy?

Gospodarka, Wiadomości, 18.09.2022 09:20, red
Pieniądze miały być do 30 dni, a nie ma. Dlaczego?
Kiedy wypłacą dodatek węglowy?
Równo miesiąc temu tysiące osób ruszyło do ośrodków pomocy społecznej w swoich gminach, aby złożyć wniosek o wypłatę dodatku węglowego. 3000 zł miały być wypłacone w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. I co? I... nic. Dosłownie.

Mieszkańcy wydzwaniają ostatnio do OPS-ów, aby zapytać kiedy dostaną pieniądze. Tyle, że wypłat na razie nie było i nie będzie.

Sprawdziliśmy to w piątek (16.09) w kilku gminach - w Andrychowie, Wadowicach i Kętach. Wszędzie odpowiedź jest taka sama: nie otrzymaliśmy pieniędzy na wypłatę dodatków z budżetu państwa i nie wiemy kiedy te pieniądze będą.


Pewnie nie wszyscy wiedzą, że Ośrodki Pomocy Społecznej są tylko pośrednikiem w wypłacie tych dodatków. Przyjmują wnioski, weryfikują, ale pieniądze obiecał rząd i to w budżetu państwa do gmin powinny zostać przekazane pieniądze, a gminy powinny je wypłacić. Urzędnicy gminni zrobili swoje, a pieniędzy z Warszawy jak nie było tak nie ma.

Rządzący zmieniają natomiast prawo. W nowelizowanej ustawie zmienili punkt dotyczący terminu wypłaty dodatku:

„Dodatek węglowy wypłaca się w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku, przy czym wnioski złożone po 30 października 2022 r,. wypłaca się do dnia 30 grudnia 2022 r.).

Nowelizacja przewiduje, że do postępowań w sprawie wypłaty dodatku węglowego wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie noweli (nowelizację musi jeszcze podpisać prezydent) stosuje się już nowe przepisy.


UWAGA. Do gmin dotarły ostatnio także wytyczne z ministerstwa klimatu i środowiska, jak powinny być weryfikowane wnioski o wypłatę dodatku. Oto kilka informacji:

  • Wnioskodawcom, którzy składają wnioski o dodatek węglowy, przedstawiając w nich nieprawdziwe informacje, grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
  • gminy są zobowiązane do starannej weryfikacji składanych wniosków o dodatek węglowy oraz danych w nich zawartych.
  • W przypadku stwierdzenia przez gminę, że wnioskodawca zamieścił we wniosku informacje niezgodne z tym stanem faktycznym, niezbędne jest zawiadomienie organów ścigania oraz odmowa wypłaty dodatku węglowego.
  • Brak rzetelnej weryfikacji wniosków o dodatek węglowy ma przełożenie na wysokość wnioskowanych środków do wojewodów, co nie tylko grozi nieprawidłowym ich wydatkowaniem, ale także spowoduje, że może zabraknąć środków dla uczciwych wnioskodawców, którzy złożą wnioski w późniejszym terminie. Będzie to w końcowym rozrachunku działanie na szkodę gminy i jej mieszkańców.
  • Gminy dysponują narzędziami pozwalającymi zweryfikować, które gospodarstwa są uprawnione do otrzymania dodatku. W każdym przypadku złożenia kilku wniosków o wypłatę dodatku węglowego na jeden adres zamieszkania, gmina ma obowiązek wykorzystać wszystkie dostępne w jej zasobach informacje, zgromadzone m.in. w ramach udzielania innych świadczeń opiekuńczych, socjalnych, w tym dodatku osłonowego, jak również informacje dostarczane przez samych mieszkańców na potrzeby złożenia deklaracji dot. wywozu odpadów.
  • Obecnie w Parlamencie procedowane są zmiany do ustawy o dodatku węglowym, które pozwolą na ograniczenie procederu wyłudzania dodatków węglowych. Zmiany te obejmują przede wszystkim doprecyzowanie, że spod jednego adresu zamieszkania powinien być złożony wniosek o jeden dodatek, a w przypadku złożenia więcej wniosków – dodatek powinien zostać przyznany temu wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Co istotne, czas na wypłatę dodatku zostanie wydłużony do 2 miesięcy.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Mgr Ahrańczyk, 19.09.2022 11:44

https://www.youtube.com/watch?v=S0yrmCI2QgU

Burakz wiejskiej , 18.09.2022 13:34

https://www.youtube.com/watch?v=j6uKxu2JWAA&t=1684s&ab_channel=DlaPieni%C4%99dzy film o tym jak nas dymają kolejne rządy tuski kaczory i inne szmaty

tomekх, 18.09.2022 12:16

Każdy szanujący się wyborca PANA Donalda nie weźmie nic od pisiorów !