Czarne chmury nad Elektrociepłownią Andrychów. Burmistrz rusza z pomocą

, Gospodarka, Wiadomości, 07.08.2019 15:20, PG
Jest nowy pomysł na uratowanie andrychowskiego ciepła.
Czarne chmury nad Elektrociepłownią Andrychów. Burmistrz rusza z pomocą

Elektrociepłownia Andrychów Sp. z o. o. jest dostawcą energii cieplnej na terenie ¾ obszaru Andrychowa, na którym znajdują się osiedla mieszkaniowe, budynki użyteczności publicznej i obiekty przemysłowo – handlowo – usługowe. Przedsiębiorstwo to zajmuje się też produkcją i dystrybucją energii elektrycznej oraz poborem i uzdatnianiem wody. Jak podaje burmistrz Andrychowa Tomasz Żak do największych odbiorców energii cieplnej i elektrycznej o dużym znaczeniu dla gminy należą: Andoria – Mot, CMC, grupa Andropol, BRW, JCG Palety Wosana czy Ogniochron.

Już od zeszłego roku, w wyniku wzrostu cen energii elektrycznej oraz wzrostu cen uprawnień do emisji CO2, ECA nie jest wstanie regulować bieżących płatności, przez co popadła w długi w Tauronie czy PGNiG. W związku z tym spółce grozi upadłość.

Mimo prób zażegnania problemów z wierzycielami, którzy domagają się należnych im pieniędzy, nie udało się uratować spółki w obecnym kształcie. Co dalej?

Wygląda na to, że burmistrz Andrychowa Tomasz Żak rusza z pomocą. Włodarz proponuje radnym utworzenie gminnej spółki komunalnej AEC spółka z o. o. Obecnie gmina posiada niecałe 5 % udziałów w Elektrociepłowni Andrychów Sp. z o. o.

O szczegółach tego pomysłu dowiemy się na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, którą zaplanowano na czwartek (08.08.) na godz. 10:00. Po obradach ma odbyć się konferencja prasowa dla dziennikarzy.

Śledźcie naszą relację z obrad na bieżąco na portalu mamNewsa.pl

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

kukuruźnik, 08.08.2019 10:42

na sesji ostro, żydkowi nerwy poszczają i się awanturuje. ciekawe co maja do ukrycia ze sie tak złoszcza i denerwuja. widocznie jest gorzej niz sie wydaje. nadzwyczajnej sesji nie zwołuje sie bez przyczyny.

kukuruźnik, 08.08.2019 08:03

co do MOSKiT to ciekawe jak Żak zagrzeje wode w basenie jak upadnie elektrociepłownia?

krakowiaczek, 08.08.2019 08:00

jeszcze nigdy w Andrychowie nie było tak dramatycznej sytuacji. nie pojmuje jak mozna było doprowadzic do takiego uzaleznienia całego miasta od jednej firmy. to grozi katastrofą. ciekawe co na to sponsorzy żaka andrychowscy biznesmeni jak im wyłacza prad i ciepło. wybrali sobie nieudacznika i wszyscy mamy problem

Turboplazmotron, 08.08.2019 07:59

Na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej będą też zmiany w wydatkach.Ciekawie wyglądają kwoty które dostanie MOSKiT .Na wydatki bieżące 800 000zł + 5 500zł.Z tego co pamiętam to MOSKiT już otrzymał na ten rok 600 000zł budżetu.

kukuruźnik, 08.08.2019 07:36

Teraz Żak się budzi, a gdzie był wcześniej!!! skoro gmina ma 5% udziałow dlaczego dopiero teraz dowiadujemy sie o tym kryzysie. przeciez jako współwłaściciel burmistrz juz dawno wiedzial ze elektrociepłowni grozi upadłosc i nic nie zrobił. chciał ukryć przed mieszkańcami groźbe odcięcia prądu i ciepła? teraz kiedy juz wyszło na jaw to udaje ze cos robi.