reklama
reklama

Co z przebudową tej drogi w Rzykach?

Gospodarka, Wiadomości, 30.08.2023 16:07, eł

Gmina nie chce skorzystać z otrzymanej na ten cel dotacji, bo przyznanych środków jest za mało...

Co z przebudową tej drogi w Rzykach?

Już prawie od trzech dekad mieszkańcy osiedla Kierczaki w Rzykach walczą o remont drogi, która je przecina. Nie dość, że jest ona zniszczona i dziurawa, to jeszcze wymaga budowy odwodnienia, bowiem po każdym większym deszczu płynie nią wartka rzeka. Niedawno gminie przyznano dotację na przebudowę tego traktu, ale do mieszkańców doszły słuchy, że samorząd zamierza z niej zrezygnować...

Złożona z nich delegacja przyjechała w połowie sierpnia do Urzędu Miejskiego w Andrychowie, by żądać przeprowadzenia modernizacji drogi. Radny Jakub Guzdek poświęcił też tej sprawie interpelację, która wpłynęła do magistratu w dwa dni po tym, gdy mieszkańcy przybyli tam ze swoimi postulatami. Opisał w niej tragiczny stan drogi, wspomniał o przyznanej na jej remont dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości ponad 523 tys. zł i zapytał, kiedy zostanie zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, podczas której dofinansowanie zostanie wprowadzone do budżetu. Dociekał również, kiedy można spodziewać się przetargu na przeprowadzenie tej inwestycji.

Z odpowiedzi, którą z upoważnienia burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka napisał jego zastępca Mirosław Wasztyl, wynika mniej więcej to samo, co mieszkańcy usłyszeli już w magistracie. Wiceburmistrz stwierdził, że łączna wartość zadania to prawie 1,5 mln zł, toteż gmina musiałaby zabezpieczyć w budżecie wkład własny w wysokości około 974 tys. zł, których to środków obecnie nie posiada.

Dlatego wniosek o zawarcie umowy nie został przesłany do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Przetarg na remont drogi zostanie ogłoszony na początku września 2023 roku. Zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej nastąpi, gdy zaistnieje konieczność jej zwołania. Zapewniam, że gminie zależy na zrealizowaniu inwestycji celem poprawy bezpieczeństwa w ruchu pieszym i kołowym, spełniając oczekiwania mieszkańców i pozostałych użytkowników. Jednak jej realizacja, podobnie jak wielu innych dróg, jest uzależniona od posiadanych pełnych kwot celowych środków inwestycyjnych. Nowy wniosek o dofinansowanie przedmiotowego zadania został złożony w lipcu 2023 roku. Mając na uwadze powyższe, gmina Andrychów kontynuuje działania zmierzające do pozyskania środków zewnętrznych na realizację założonych celów” - czytamy w odpowiedzi Mirosława Wasztyla.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Obserwator, 30.08.2023 17:57

Aniol363 to zdjęcie nie tej drogi. To zdjęcie z boiska na bolecinie

aniol363, 30.08.2023 16:37

Dlaczego droga która ma nakładkę asfaltową ma być remontowana ???? Przykładowo w Roczynach za te pieniądze można wyremontować kilka dróg które są w katastrofalnym stanie i przede wszystkim nie ma na nich nawierzchni asfaltowej !!!! Pytam się....??????