reklama
reklama

Co można wyrzucić do ulicznego kosza na śmieci?

Gospodarka, Wiadomości, 18.10.2021 13:55, DK
Czy można zapychać uliczne kosze odpadami, które powinniśmy zagospodarować na własnej posesji?
Co można wyrzucić do ulicznego kosza na śmieci?
W poniedziałek (18.10) mężczyzna z samochodu rej. KN wyrzucił dwa worki śmieci do kosza ulicznego na parkingu przy basenie odkrytym w Andrychowie. Sytuację nagrał jeden z mieszkańców zbulwersowany tym, że ktoś zapycha miejskie kosze tego typu odpadami. A śmieci powinien wyrzucić do kosza na własnej posesji.


Dobrze, że kierowca nie pozbył się odpadów w lesie, jednak i za takie pozbywanie się odpadów grozi mandat. - Kosze uliczne nie są po to, aby wyrzucać do nich wszystkie odpady, a jedynie te niewielkich rozmiarów, których w danej chwili nie możemy się pozbyć - butelka po soku, papierek z batonika itp. - mówi Krzysztof Tokarz, komendant Straży Miejskiej w Andrychowie.

Wyrzucanie do koszy ulicznych odpadów z gospodarstw domowych czy prowadzonej działalności gospodarczej jest zabronione i stanowi wykroczenie. Jeżeli wyrzucamy do kosza ulicznego odpady z mieszkań, domów czy spore ilości śmieci z aut możemy otrzymać mandat - tym bardziej jeżeli niedokładnie pozbędziemy się odpadów i wypadną one poza kosz.

Wynika to z art. 10 ust. 2a Ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Coraz częściej zdarzają się osoby, które regularnie wynoszą całe worki odpadów, często z resztkami jedzenia. Wzbudza to spore zainteresowanie zwierząt, które rozwlekają śmieci po ulicy w poszukiwaniu żywności.
Mimo, że kosze codziennie są opróżniane przez służby miejskie, niektórzy mieszkańcy przesadzają i wrzucają tam całe worki ze śmieciami.

Wszystkie przypadki podrzucania odpadów z gospodarstw domowych do koszy ulicznych i zaśmiecania miasta można zgłaszać Straży Miejskiej lub Policji.
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

wiktoriano, 19.10.2021 09:02

Dawid, ja Cię proszę... nie wiem kto Ci doradzał podstawy prawnej. Pozwól, że wyjaśnię, "Wynika to z art. 10 ust. 2a" "Karze określonej w ust. 2 podlega także ten, kto nie wykonuje obowiązków określonych w regulaminie." - zostajemy odesłani do regulaminu, który znajduje się tutaj https://bip.malopolska.pl/umandrychow,a,1853928,uchwala-nr-xxix-205-20-rady-miejskiej-w-andrychowie-z-dnia-26-listopada-2020-r-w-sprawie-regulaminu-.html więc proszę o wskazanie miejsca, w którym jest napisane, że zabrania się wyrzucania odpadów do kosza. Można by znaleźć coś na niego w tym regulaminie, ale nie wiemy, kto to jest i co wyrzuca. Wyrzucanie śmieci do kosza nie oznacza, że sprawca (choć ciężko go nim nazwać) nie wywiązuje się z segregowania odpadami. Śmiem twierdzić, że wywiązał się on z art. 5 ust 1a ustawy - "Niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne są przekazywane przez właścicieli nieruchomości gminnej jednostce organizacyjnej lub przedsiębiorcy odbierającemu odpady komunalne wpisanemu do rejestru działalności regulowanej, o którym mowa w art. 9b działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych ust. 2." Przekazał odpady komunalne gminnej jednostce organizacyjnej? Przekazał.

Skalpel, 18.10.2021 18:09

Tytuł powinien brzmieć "SZOK!!! Wyrzucono smieci do kosza na śmieci. "

rumcajs, 18.10.2021 15:54

We wszystkim należy zachować rozsądek. Ja jestem ciekaw kto robił zdjęcie. Jak ta osoba jest taka pro ekologiczna i ma dużo czasu (co sugeruje ten artykuł), to proponuję udanie się na akcje czyszczenia lasów.

oshin22, 18.10.2021 14:32

Dość śmiecio-terrorystom !!! Za chwilę będziemy musieli te śmieci zjadać