reklama
reklama

Chcą obniżyć opłaty za śmieci

Gospodarka, Wiadomości, 26.03.2023 09:00, eł

Przygotowali projekt uchwały w tej sprawie.

Chcą obniżyć opłaty za śmieci

Radni z opozycyjnego w samorządzie wadowickiej gminy klubu Wolne Wadowice chcą doprowadzić do obniżki ponoszonych przez mieszkańców opłat za wywóz śmieci. Przygotowali już projekt uchwały w tej sprawie.

Opłata za odbiór odpadów w gminie Wadowice wynosi obecnie 22,50 zł od każdej z czterech pierwszych osób zamieszkujących dom czy mieszkanie, a 18 zł od każdej kolejnej. Radni z klubu Wolne Wadowice przypominają, że prawie rok temu burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński obiecywał, że te stawki zostaną obniżone, ale tego nie spełnił. Postanowili zatem wziąć sprawy w swoje ręce i zrobić to za niego... Przygotowali projekt uchwały, zgodnie z którym pierwsza ze wspomnianych opłat miałaby wynieść 21,30 zł, zaś druga – 16,80 zł.

Jak napisali w uzasadnieniu uchwały, jesienią 2021 roku gmina Wadowice nabyła za 3,5 mln zł pięć specjalistycznych samochodów do zbierania i transportu śmieci, które - zgodnie z treścią wniosku o dotację na ich zakup - służyć miały do samodzielnego prowadzenia przez samorząd gospodarki odpadami komunalnymi. Tak się jednak nie stało. Gmina nie założyła własnej spółki zajmującej się odbiorem śmieci. Zamiast tego, w kwietniu ubiegłego roku burmistrz Bartosz Kaliński zawarł umowę dzierżawy czterech z tych pojazdów. Po tym fakcie włodarz deklarował publicznie, między innymi na sesji Rady Miejskiej, że dzięki ich wynajęciu można będzie obniżyć ponoszone przez mieszkańców stawki za odbiór odpadów. Na razie jednak niczego w tym kierunku nie zrobił.

Radni z klubu Wolne Wadowice wyliczyli, że roczny przychód z dzierżawy śmieciarek pozwoli na obniżenie o 1,20 zł dotychczasowych opłat śmieciowych i nie zaburzy to w żaden sposób gminnego systemu gospodarowania odpadami, który nadal będzie się w pełni bilansował. Stąd też przygotowany przez nich projekt uchwały. Czy jest szansa na to, że inni radni zagłosują za proponowaną przez nich obniżką? Jeśli tego nie zrobią, sporo stracą w oczach mieszkańców, ale trudno powiedzieć, jak wpłynie na nich ewentualna niełaska wyborców.


Foto: Facebook/Mateusz Klinowski

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy