reklama

Będzie remont 12 km drogi Wadowice - Zator

Gospodarka, Wiadomości, 05.07.2023 14:45,
Nie już teraz, ale wiadomo kiedy.
Będzie remont 12 km drogi Wadowice - Zator

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na przygotowanie projektu rozbudowy prawie 12 km DK28 między Zatorem a Wadowicami.

- Najważniejsze cele inwestycji to poprawa bezpieczeństwa i wzmocnienie konstrukcji nawierzchni. Zamierzamy zmodernizować odcinek drogi krajowej nr 28 od Zatora do Wadowic o długości 11,7 km. Trasa ta biegnie od przygotowywanej obwodnicy Zatora do ronda Generała Władysława Andersa na obwodnicy Wadowic w ciągu DK52. Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie koncepcji takiej rozbudowy, która poprawi bezpieczeństwo - szczególnie na skrzyżowaniach. Poza tym chcemy przebudować istniejące i wybudować nowe chodniki oraz poprawić odwodnienie drogi. W ramach prac wzmocnimy też konstrukcję nawierzchni tak, aby spełniała ona parametr nośności 11,5 t - informuje Monika Skrzydlewska z krakowskiego oddziału GDDKiA.

Wykonawca przygotowując projekt modernizacji drogi będzie spotykał się z mieszkańcami i konsultował z nimi proponowane rozwiązania. Całość prac projektowych potrwa 5 lat. W tym czasie zostanie przygotowane Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej, projekt budowlany i projekt wykonawczy. Zadaniem wykonawcy będzie też uzyskanie decyzji środowiskowej (decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach) i pozwolenia na rozbudowę drogi (zezwolenia na realizację inwestycji drogowej).

Ruch na odcinku drogi krajowej pomiędzy Zatorem a Wadowicami waha się od niespełna 9 tysięcy do prawie 20 tysięcy pojazdów na dobę. Dla porównania, średni ruch na DK28 od Zatora do granicy państwa w Medyce to nieco ponad 11 tysięcy pojazdów.

Na przewidzianym do modernizacji odcinku codziennie przejeżdża od 2 do 3 tysięcy ciężarówek. Dlatego tak ważne jest nie tylko poprawienie parametrów technicznych drogi, ale również rozbudowanie jej w sposób zapewniający większe bezpieczeństwo podróżnym i pieszym.

źródło: GDDKiA Kraków

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Jank Chanowski, 05.07.2023 23:53

No właśnie nie wiadomo kiedy będzie remont drogi. To co wiadomo to kiedy będzie przetarg na wykonanie wykonawcy projektu remontu q to nie to samo. Proszę nie wprowadzać ludzi błąd.