reklama

Basen już dawno gotowy, trwa spór o miliony. Gmina przegrała już jeden proces

, Gospodarka, Wiadomości, 18.10.2021 15:40, GM
Spór toczy się na linii Urząd Miejski w Andrychowie a wykonawca inwestycji.
Basen już dawno gotowy, trwa spór o miliony. Gmina przegrała już jeden proces
Basen kryty w Andrychowie wybudowany został w 2019 roku i była to największa inwestycja realizowana przez gminę Andrychów w ostatnich latach. Jej koszt to ponad 28 mln zł

Okazuje się, że spory sądowe o tę inwestycje ciągle trwają. W powietrzu wiszą miliony złotych, które być może gmina Andrychów będzie musiała zapłacić. Zresztą, część już zapłaciła...

Spór toczy się na linii Urząd Miejski a wykonawca inwestycji – Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego.

Jak się dowiadujemy, jeden proces gmina Andrychów prawomocnie przegrała w tym roku. Chodziło o kwotę 1,3 mln zł naliczoną przez urzędników z Andrychowa jako kara na wykonawcę, który - zdaniem władz Andrychowa - w trakcie budowy nie spełnił jednego z warunków przetargu, jakim było przedłożenie polisy ubezpieczeniowej.

Firma musiała oddać do kasy gminy 1,3 mln zł (potrącono jej to z rozliczenia umowy), ale poszła do sądu i sprawę z Andrychowem wygrała. Okazało się, że polisa była, ale nie została dostarczona w terminie do urzędu. Efekt: Andrychów musiał w czerwcu br. oddać bielskiej firmie sporną kwotę oraz ok. 250 tys. zł odsetek. W sumie na konto bielskiej firmy przelano ponad 1,5 mln zł. Firmie sąd naliczył jedynie 13 tys. zł (czyli 1% tego co naliczył UM Andrychów) za niedostarczenie polisy do urzędu.

To nie wszystko. W drugiej sprawie spór toczy się ok. 2,7 mln zł. To kara naliczona przez urząd na wykonawcę za opóźnienie w terminie zakończenia budowy basenu. Na takie samej zasadzie, gmina Andrychów potrąciła tę kwotę z rozliczenia umowy z wykonawcą.

Ale - jak się dowiadujemy - i z tą sprawą bielskie przedsiębiorstwo poszło do sądu, uznając karę za niesłuszną. W pierwszej instancji zapadł korzystny wyrok dla firmy. Jeśli wyrok zostanie utrzymany w drugiej intencji, władze gminy będą musiały poszukać w budżecie gminy 2,7 mln zł (+ odsetki), aby przelać je na konto bielskiej firmy.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Burakz wiejskiej , 20.10.2021 04:56

opłatę za śmieci podnieść na 250 zł od ryja i będzie na odsetki

oshin22, 19.10.2021 17:40

Proponuję żeby panowie Burmistrzowie wyskoczyli teraz po 1mln każdy i po problemie... :)

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 19.10.2021 10:29

Widzicie tą kropkę w środku (___).(___) to właśnie tam was ruchają w tym UM

FeelFree, 18.10.2021 22:58

@Archanioł Michał - sesja oczywiście powinna się odbyć bezwarunkowo w trybie zdalnym, bo wróg u bram i w wypadku tradycyjnie prowadzonej sesji to mógłby jakiś Obywatel przyjść nie daj Boże i koronawirusa zawlec lub co gorsza powiedzieć coś do rozumu radnym i wójtom w temacie co z naszą gminą wyczyniają. A na poważnie, to najbardziej się martwię o to, czy znajdą się chętni tą gminę Augiasza sprzątać po tym jak kadencja się skończy...

FeelFree, 18.10.2021 21:23

@Skalpel - sprawa jest po prostu rozwojowa, dlatego o niej tak cicho ;-) Nasi -jak to pisze- mamNewsa "włodarze" będą każde wydarzenie o negatywnych konsekwencjach zaistniałe na quasi-osuwisku opisywać i dosyłać do akt toczącego się postępowania z firmą Tombet.

Zakolog, 18.10.2021 20:40

@Skalpel - Podobno prokurator referent padł ze śmiechu i nie ma komu podpisać umorzenia. Z kolei w CBA leją z Tomusia do dziś.

Skalpel, 18.10.2021 20:05

A jak sprawa z firmą Tombet?

Archanioł Michał, 18.10.2021 19:21

@Zakolog 100/100 : "cały misterny plan w pizdu" ( Siara "Kiler"). To tylko czkawka z przed lat. Już wtedy ratowano finanse gminy dziwnymi sposobami. Co teraz będzie jak uprawomocnią się decyzje odnośnie Pańskiej Góry i basenu, ba i inne są na horyzoncie ! Romek wzywaj na nadzwyczajną. Ogłaszaj wszem i wobec , że ratunku nam trzeba!

Zakolog, 18.10.2021 19:05

Panie Redaktorze jest Pan mistrzem eufemizmów ! Ale pomimo Pańskich niewątpliwych zdolności chapeau bas! Odważył się Pan poinformować swoich czytelników o skutkujących potężnymi stratami finansowymi decyzjach naszego triumwiratu. To nie jest bagatela, Pański odpowiednik w Nowinach Andrychowskich na samą myśl o takiej informacji, miałby już objawy somatyczne z napadem paniki włącznie. Oczywiście cała odpowiedzialność spada nie na jakieś mityczne władze Andrychowa, tylko na burmistrza Żaka i jego wybrańców. Na tych profesjonalistów, których profesjonalizm objawia się wyłącznie w zewnętrznych atrybutach przynależnych wysokiej klasie specjalistów. Chłopaki mają garnitury, trochę za ciasne ale są, odpowiednie wynagrodzenie, drogie samochody a nawet maniery, jakie według nich charakteryzują top menadżerów, ale niestety nic ponadto. Mało tego te nasze erzace nie są wstanie pojąć zasady noblesse oblige opisującej najważniejszą cechę wybranych, jaką jest honor ! Czyli możemy mieć pewność, iż żadnych honorowych konsekwencji nie będzie, a Rada Gminy będzie udawać, że gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą – i już.

Jeremiasz, 18.10.2021 17:53

Jak widać urząd miasta próbuje okradać już nie tylko swoich mieszkańców ale w sposób zuchwały nawet firmy... zaczyna wszystko bankrutować, upadać, wszystko zadłużone na półkach zaczyna brakować różnych produktów. Tak zwolna kończy się socjalizm, te jebane złodzieje z urzędów brzytwy się chwytają, zobaczymy na jak długo starczy kasy na dokładanie do elektrociepłowni, basenów, boisk i innych głupot. Pozdrawiam wszystkich urzędasów, mam nadzieję że wkrótce będziecie stać w kolejkach do bezrobocia bo tylko ten urząd będzie miał ręce pełne roboty.

Angel, 18.10.2021 16:47

No i elegancko. Urząd Miasta chciał oszukać na kasie firmę, która wybudowała działający basen, ale na szczęście im się to nie udało. Gdyby UM miał coś takiego jak dobre imię, to właśnie by je stracił xD Szkoda że mamy takich złodzieji i krętaczy w rządzie (w każdym), bo gdyby tam byli uczciwi ludzie (czyli nikt z głównych partii), to żyło by się nam wszystkim lepiej.