53,2 mln na dokończenie budowy zapory

, Gospodarka, Wiadomości, 28.04.2016 09:22, (red)
W środę (28.04) posłowie z komisji ochrony środowiska zasobów naturalnych i leśnictwa zajmowała się projektem, który ma przeznaczyć 53,2 mln zł na dokończenie budowy zbiornika Świnna Poręba.
53,2 mln na dokończenie budowy zapory

Co mówili posłowie?

 

Posłanka Anna Paluch (PiS) powiedziała, że inwestycja ta jest już prowadzona od 1986 r.

 

Barbara Dziuk z PiS mówiła, że poprzedni rząd PO-PSL nie zapewnił pieniędzy na dokończenie budowy w 2016 r. Wymieniła prace, na które zabrakło pieniędzy, a które są niezbędne przed napełnieniem zbiornika.

 

Marek Sowa z PO przyznał, że inwestycja rozpoczęła się 30 lat temu, ale przez pierwsze kilkanaście lat polegała jedynie na utrzymywaniu placu budowy, co oznacza, że faktycznie nie była realizowana. - Ważne jest to, że inwestycja jest praktycznie zakończona - mówił, podkreślając, że za rządów PO-PSL przeznaczono na nią ponad 1,2 mld zł.

 

Józef Brynkus (Kukiz'15) podziękował wnioskodawcom za pilotowanie sprawy i zapewnienie pieniędzy na dokończenie budowy. Poseł zapowiedział, że jego klub poprze ustawę.

 

Natomiast Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna) krytykował, że aby wydać pieniądze na dokończenie zbiornika potrzebna jest specjalna ustawa.

 

- Wydaje mi się, że to jest przerost formy nad treścią - mówił. Zaznaczył jednak, że inwestycja jest potrzebna i trzeba ją dokończyć, bowiem może ona uratować Kraków przed wielką powodzią.

 

Wiceminister środowiska Mariusz Gajda mówił m.in. że dzięki inicjatywie poselskiej budowa będzie mogła zostać ukończona. Zaznaczył, ze inwestycja jest „prawie gotowa, ale "prawie" robi różnicę". Poinformował, że zbiornik będzie chronił m.in. tereny, na których mają się odbyć Światowe Dni Młodzieży.

 

Poselski projekt zakłada, że w tym roku na budowę trafi ponad 46,53 mln zł, a w przyszłym 6,7 mln zł. Większość pieniędzy zostanie przeznaczona na ustabilizowanie osuwisk - 25,7 mln zł w ciągu dwóch lat. Przebudowa dróg pochłonie 20,6 mln zł.

 

Pozostałe 6,93 mln zł przeznaczonych zostanie na inwestycje związane ze zbiornikiem. Obejmują one m.in. nakłady na rozruch zapory, czaszy zbiornika i elektrowni, rozbiórkę dróg asfaltowych oraz doszczelnienie galerii kontrolno-zastrzykowej podczas piętrzenia wody.

 

Pieniądze będą pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a dokończenie budowy spocznie na barkach Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

 

Według rzecznika krakowskiej dyrekcji RZGW Konrada Myślika dotychczas budowa pochłonęła ponad 2,2 mld zł. - Planowany pełny koszt inwestycji ma się zamknąć kwotą 2,3 mld zł. Żeby ją dokończyć potrzeba jeszcze ok. 70 mln zł – wskazał.

 

Jak wyjaśnił Myślik o ok. 20 mln zł, które stanowią różnicę między kwotą zapisaną w projekcie ustawy i planowanymi wydatkami, Zarząd zamierza się ubiegać prawdopodobnie również w Funduszu. Pieniądze zostaną przeznaczone na ustabilizowanie ostatnich osuwisk. Wcześniej ze środków zapisanych w ustawie sporządzona zostanie ich dokumentacja.

 

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

bolsen01, 28.04.2016 22:18

o ile dobrze pamiętam, szychy z po otworzyły już tą zaporę, przed wyborami :-)

Maksymilian, 28.04.2016 19:37

stan;poproś najbliższych by cię zaprowadzili w wiadome miejsce.

kalafior, 28.04.2016 12:04

@stan A za 8 lat rzadów PO".....kłamstwa, cynizm i obłuda !"+złodziejstwo!

stan, 28.04.2016 10:40

pis, kaczyński, szydło, duda (i s-ka) czyli kłamstwa, cynizm i obłuda !