reklama
reklama

Kilkadziesiąt milionów na inwestycje powiatowe w gminie Wadowice. To była bardzo udana kadencja

Gospodarka, Wiadomości, 23.02.2024 16:53, INFORMACJA PRASOWA
W Powiecie Wadowickim ostatnie pięć lat stało pod znakiem wielkich inwestycji.
Kilkadziesiąt milionów na inwestycje powiatowe w gminie Wadowice. To była bardzo udana kadencja

Zbliżający się wielkimi krokami koniec obecnej kadencji samorządu powiatowego, to czas podsumowań. W Powiecie Wadowickim ostatnie pięć lat stało pod znakiem wielkich inwestycji. Bardzo zadowoleni mogą być m.in. mieszkańcy gminy Wadowice.

Zarząd Powiatu, którego pracami kieruję, konsekwentnie realizował plan, który stara się łączyć dwa elementy. Po pierwsze - harmonijnego rozwoju powiatu, po drugie - realizację inwestycji, które zostały wskazane jako strategiczne. Siłą rzeczy wiele powiatowych przedsięwzięć wykonano więc w gminie Wadowice. Miasto Wadowice to w końcu stolica powiatu – mówi starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas.

Tym, o co mieszkańcy pytają najczęściej, są drogi. Pięcioletni bilans działań władz Powiatu Wadowickiego w całym regionie i w samej gminie Wadowice zamyka się dwoma kwotami. W latach 2019 – 2023 wydatki inwestycyjne na drogi powiatowe wyniosły blisko 90 milionów złotych, z czego ok. 20 mln zł kosztowały przedsięwzięcia drogowe na terenie tej właśnie gminy.

Jedną z największych zrealizowanych przez nas inwestycji była długo wyczekiwana przebudowa ulicy Sienkiewicza w Wadowicach. To, co nie udawało się wcześniej, udało się właśnie w tej kadencji. To było potężne przedsięwzięcie, współfinansowane przez powiat, gminę oraz środki rządowe. Obejmowało nie tylko przebudowę ulicy, ale także m.in. gruntowną modernizację wodociągu oraz sieci: elektroenergetycznych, sanitarnych i deszczowych – przypomina starosta.


Inne inwestycje drogowe wykonane (bądź rozpoczęte) przez powiat w latach 2019 – 2023 na terenie gminy Wadowice, to m.in. przebudowa drogi powiatowej w Wysokiej i Stanisławiu Górnym, realizowana przy współfinansowaniu z „Polskiego Ładu” czy np. budowa kolejnych odcinków chodników w miejscowościach: Klecza Dolna, Roków, Babica, Zawadka, Stanisław Górny i Chocznia.

Z kolei w obecnym roku Powiat Wadowicki rozpocznie realizację kolejnej dużej inwestycji drogowej związanej z gminą Wadowice – chodzi o rozbudowę drogi powiatowej w Barwałdzie Dolnym i Kleczy Górnej (koszt to ponad 10 mln zł!).

Warto zaznaczyć, że obok przedsięwzięć drogowych, Powiat Wadowicki mocno inwestował także w inne projekty, z których już korzystają bądź wkrótce skorzystają mieszkańcy gminy Wadowice. Te największe to m.in. nadbudowa szpitala powiatowego w Wadowicach (całkowity koszt inwestycji to ok. 42 mln zł), budowa nowej siedziby pogotowia ratunkowego w Wadowicach (koszt – ok. 3 mln zł), budowa hali sportowej przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Wadowicach (koszt – ok. 14 mln zł) czy np. stworzenie Akademickiego Centrum Edukacyjnego wraz z Inkubatorem Organizacji Pozarządowych w CKZiU Nr 1 w Wadowicach (koszt – ok. 3,3 mln zł).

To wszystko inwestycje powiatowe a więc z założenia mające służyć mieszkańcom całego regionu. Ale doświadczenie każe sądzić, że np. hala sportowa z trybunami, która powstaje przy „Gorzeniu”, może być wykorzystywana także do organizacji wydarzeń gminnych. Podobnie jest z dużą aulą wykładową w ACE – podkreśla E. Kurdas.


Oczywiście - tak samo jak w przypadku wszystkich pozostałych gmin wchodzących w skład Powiatu Wadowickiego - nie jest tak, że przez czas mijającej kadencji udało się rozwiązać wszystkie problemy i zrealizować wszystkie inwestycje powiatowe w gminie Wadowice, które chcielibyśmy wykonać. Nie sposób jednak nie dostrzec tego, co udało się wspólnie osiągnąć. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim radnym powiatowym, także tym reprezentującym wyborców z gminy Wadowice. Mimo różnego spojrzenia na część tematów, mimo naturalnych w samorządzie sporów, wiele razem zdziałaliśmy, wykorzystaliśmy nadarzające się szanse na pozyskanie ogromnych środków zewnętrznych na modernizację dróg, inwestycje w oświatę, bazę sportową, służbę zdrowia czy pomoc społeczną. Ponieważ mówimy o gminie Wadowice, w tym miejscu dziękuję też jej władzom, bo część powiatowych przedsięwzięć była współfinansowana przez ten samorząd. Mam nadzieję, że przyszła kadencja będzie co najmniej równie udana a najlepiej jeszcze lepsza niż obecna, jeśli chodzi o powiatowe inwestycje, także te na terenie gminy Wadowice. Tego wszystkim życzę – podsumowuje starosta.


źrodło: Starostwo Powiatowe w Wadowicach

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy