reklama
reklama

Monohydrat i jabłczan kreatyny - działanie, zastosowanie i dawkowanie popularnego suplementu.

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 14.11.2023 07:20,
Jabłczan kreatyny to, obok monohydratu, jedna z najpopularniejszych form kreatyny, Substancje tą kupi większość osób sięgających po wsparcie suplementami. Jak jednak działa kreatyna? Jak ją stosować, dawkować i czego się spodziewać? Którą wybrać?
Monohydrat i jabłczan kreatyny - działanie, zastosowanie i dawkowanie popularnego suplementu.

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety zgodnie z prawem traktowane są jako środki spożywcze, a więc żywność. Ich zadaniem jest dostarczenie do organizmu witamin lub składników mineralnych w skoncentrowanej formie. Mogą być także źródłem innych substancji, które wywierają na organizm efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Zgodnie z kategoryzacją Australijskiego Instytutu Sportu (AIS), wyróżnić można osobną grupę suplementów diety, określanych mianem środków ergogenicznych. Jako suplementy ergogeniczne klasyfikuje się substancje o charakterze pracotwórczym, mogące wspierać rozwój i utrzymanie formy sportowej zawodnika lub jego regenerację.

AIS wyróżnia 4 grupy suplementów diety. W pierwszej z nich zwanej grupą A, znajdziemy wyłącznie substancje o dobrze udokumentowanym pozytywnym wpływie na rozwój sportowca. Są to środki legalne, bezpieczne, etyczne i skuteczne w stosowaniu 0 właśnie w grupie A znajdziemy kreatynę.

Czym jest kreatyna?

Kreatyna to substancja której cząsteczki naturalnie występują w naszym organizmie. Co prawda kojarzy się ją głównie z suplementami wpływającymi na rozwój masy mięśniowej i mityczną retencją wody, jednak pewne ilości kreatyny powstają w naszym organizmie każdego dnia. Jej naturalnym źródłem są produkty odzwierzęce, głównie mięso i ryby. W celu wsparcia starań treningowych zazwyczaj sięga się po suplementacje w dawkach wyższych niż standardowo dostarczane z pożywieniem.

Jak działa kreatyna?

Kreatyna wpływa na zwiększenie możliwości powstawania energii w komórkach i przyspieszenie resyntezy podstawowego związku wysokoenergetycznego w organizmie człowieka. Charakteryzuje ją także wpływ na zwiększenie syntezy białek mięśniowych, niezależnie od modyfikacji metabolizmu energetycznego.

Formy kreatyny

Na rynku spotkamy mnogość rodzajów kreatyny. Podstawowym związkiem, najstarszym i najsilniej przebadanym jest monohydrat kreatyny. Zawiera on również najwięcej kreatyny w cząsteczce związku, w związku z czym jego działanie anaboliczne wydaje się być największe. Inne formy– jabłczan, taurynian, glukonian i inne formy, zawierają mniej kreatyny w cząsteczce związku, przez co by dostarczyć do organizmu tą samą ilość biologicznie aktywnej kreatyny musimy zwiększyć dawkę suplementu.

Monohydrat wcale nie jest idealny u niektórych osób poza życiu monohydratu kreatyny pojawia się dyskomfort ze strony przewodu pokarmowego czasem powodem jest stosowanie suplementu na czczo (kreatynę przyjmuj zawsze po posiłku lub między posiłkami). W innych przypadkach może okazać się, że monohydrat kreatyny działa drażniąco na przewód pokarmowy sportowca. W takim wypadku proponuje się próbę wprowadzenia suplementacji jabłczanu kreatyny (cm3). Jest to substancja powstała poprzez sprzężenie kreatyny i kwasu jabłkowego. Z tego względu ma ona łagodniejszy wpływ na przewód pokarmowy i stosowany jabłczan kreatyny może sprawdzić się lepiej u osób które monohydrat tolerują nie najlepiej.

Podobieństwa jabłczanu kreatyny i monohydratu

Główna różnica to zawartość kreatyny w cząsteczce - wygląd, rozdrobnienie, smak i rozpuszczalność są bardzo podobne - czysty jabłczan kreatyny to biały proszek o drobnej konsystencji.

Jak dawkować kreatynę?

Aktualne rekomendacje mówią nam jedynie o podaży monohydratu– zaleca się 5 g dziennie biorąc pod uwagę suplementację jabłczanem, niezależnie od dyscypliny, warto dawkować go w ilości 7– 8 g dziennie.

W przypadku bardzo wysokiej masy ciała dawkowanie jabłczanu kreatyny może ulec zwiększeniu, celem dostarczenia większej ilości cząsteczek kreatyny.


- artykuł sponsorowany -

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy