reklama

Jak wygląda rynek pracy w Andrychowie i okolicach

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 28.08.2023 14:40,
W Andrychowie i innych miejscowościach powiatu wadowickiego praca czeka przede wszystkim na nauczycieli przedmiotów zawodowych i zajęć praktycznych w nauce zawodu – wynika z najnowszej prognozy zapotrzebowania kadrowego Barometr Zawodów 2023.
Jak wygląda rynek pracy w Andrychowie i okolicach


Na brak propozycji zatrudnienia nie mogą też narzekać m.in. budowlańcy, farmaceuci, mechanicy i księgowi. Najnowsze oferty pracy w regionie najlepiej szukać pod konkretnymi hasłami - w Andrychowie najlepiej się sprawdzi Praca Andrychów.

Rynek pracy Andrychów – na jakie branże zwrócić uwagę?

Andrychowski rynek pracy jest dość ograniczony, zarówno jeśli chodzi o liczbę wolnych miejsc pracy pojawiających się na rynku, jak i ich różnorodność. Mimo że w całym województwie małopolskim można obecnie mówić o dużej stabilności zatrudnienia, bezrobocie w powiecie wadowickim w ciągu ostatnich 12 miesięcy nieznacznie wzrosło – z poziomu 5,3% w czerwcu 2022 do 5,5% w czerwcu 2023 roku. Jedną z istotnych przyczyn bezrobocia, szczególnie długotrwałego, jest niedostowowanie umiejętności osób szukających pracy do potrzeb lokalnych przedsiębiorstw. Innymi słowy, w wielu dziedzinach gospodarczych praca jest dostępna nawet od ręki, brakuje jednak kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach.

Zatem w jakich branżach czeka praca w powiecie wadowickim i Andrychowie? W ostatnich latach widoczny jest wzrost inwestycji w przemyśle meblarskim, co przekłada się na większą liczbę ofert dla stolarzy i specjalistów ds. produkcji. Również sektor turystyczny odgrywa ważną rolę, zwłaszcza w związku z bliskością atrakcyjnych rejonów górskich. Rosnący ruch turystyczny w regionie zwiększa zapotrzebowanie na pracowników w branży hotelarskiej, gastronomicznej oraz obszarze obsługi klienta. Co istotne, praca dostępna jest i sezonowo, i na stałe.

Warto także zwrócić uwagę na rozwijające się przedsiębiorstwa związane z nowymi technologiami i informatyką. Te coraz częściej oferują interesujące możliwości rozwoju kariery zawodowej dla programistów, inżynierów IT i innych specjalistów ds. nowych technologii.

Należy podkreślić, że Andrychów dba również o wsparcie dla młodych adeptów zawodów rzemieślniczych. O możliwość odbycia bezpłatnego kursu czy certyfikowanego szkolenia, albo uzyskanie dofinasowania do nauki warto pytać w urzędzie pracy.

Praca Andrychów – zawody deficytowe

Szacuje się, że największe szanse na szybkie znalezienie pracy w powiecie mają osoby wykonujące tzw. zawody deficytowe. Te są określane w corocznym badaniu Barometr Zawodów, wykonywanym na podstawie danych z urzędów pracy oraz z GUS. Przedstawicieli profesji deficytowych na danym rynku pracy jest mniej niż kierowanych do nich propozycji zatrudnienia.

Prognoza na 2023 rok wskazuje, że największy deficyt na wadowickim rynku pracy dotyczy nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz praktycznej nauki zawodu. Niemniej brak wystarczającej liczby kandydatów do pracy widoczny jest także w kolejnych 55 grupach zawodowych. Są to:

  • w budownictwie – betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych,

  • w przemyśle – blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, obuwnicy, operatorzy obrabiarek skrawających, projektanci wzornictwa przemysłowego i operatorzy CAD, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, tapicerzy,

  • w gastronomii i produkcji żywności – cukiernicy, piekarze, kucharze, kelnerzy i barmani,

  • w branży motoryzacyjnej, transportowej – instruktorzy nauki jazdy, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych, magazynierzy,

  • w ochronie zdrowia, opiece społecznej, usługach opiekuńczych – farmaceuci, fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, logopedzi i audiofonolodzy, opiekunowie osoby starszej lub z niepełnosprawnością, pielęgniarki i położne, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni,

  • w branży beauty – fryzjerzy, kosmetyczki,

  • w edukacji – nauczyciele przedszkoli, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, pedagodzy,

  • w branży finansowej, księgowości i HR – pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi, specjaliści ds. finansowych, specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji.


- artykuł sponsorowany -

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy