reklama
reklama

Jak skutecznie uczyć się z podręczników i repetytoriów?

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 02.06.2022 09:15,
Jeśli przed Tobą matura lub ważny sprawdzian, z pewnością chcesz dobrze się przygotować. Sprawdź nasze podpowiedzi, aby Twoja nauka z podręczników i repetytoriów była szybka, skuteczna i przyjemna!
Jak skutecznie uczyć się z podręczników i repetytoriów?

Egzaminy, sprawdziany, a nawet mniejsze kartkówki potrafią być stresujące. Od niektórych testów wiedzy wiele zależy — na przykład dobry wynik na maturze umożliwia wybranie wymarzonego kierunku studiów i otwiera ciekawe perspektywy na przyszłą pracę. Dlatego skuteczna nauka to klucz do sukcesu. Wystarczy, że masz pod ręką podręczniki szkolne i repetytoria kupione np. w TaniaKsiazka.pl, by pogłębiać swoją wiedzę i cieszyć się lepszymi wynikami w szkole. Wykorzystaj to!

Dlaczego warto wiedzieć, jak uczyć się z książek?

Każdy uczeń ma swoje podręczniki szkolne, maturzyści często wykorzystują dodatkowe pomoce — repetytoria, zbiory zadań i vademeca. Mimo że wiele wiedzy jest dostępnej w formie cyfrowej, wciąż wiele osób korzysta z tradycyjnych, papierowych książek. To świetny sposób nauki. Dlaczego?

  • Nauka z książek oszczędza czas — podręczniki zawierają cały materiał, który jest wymagany na sprawdzianie lub maturze. Zawsze masz je pod ręką i nie musisz szukać odpowiednich materiałów w sieci.
  • Ten sposób nauki ułatwia koncentrację. Korzystając z komputera, możesz ulec prokrastynacji i przeglądać media społecznościowe, zamiast poświęcać czas nauce. Co więcej, papierowa książka sprzyja utrzymaniu koncentracji, w przeciwieństwie do ekranów urządzeń elektronicznych.
  • To najbardziej uniwersalny sposób nauki — możesz uczyć się z książek, gdziekolwiek jesteś.
  • Wykorzystując tradycyjne, papierowe podręczniki szkolne i repetytoria, dajesz oczom odpocząć od wszechobecnych ekranów.

Jeśli opracujesz swój system nauki, który będzie się sprawdzać, będziesz uczyć się szybciej i znacznie ułatwisz sobie przyswajanie wiedzy na studiach. Sprawdź, jakie sposoby warto przetestować, by nauka z książek była skuteczna.

Triki, które ułatwią skuteczną naukę z podręcznika

Zanim zaczniesz, przygotuj się do nauki. Wywietrz pokój. Przynieś szklankę wody lub kubek herbaty. Wyłącz komputer i powiadomienia w telefonie, by Cię nie rozpraszały. Jeśli to możliwe, zostaw telefon w innym pokoju — udowodniono, że telefon odłożony w pobliżu podczas nauki obniża jej efektywność, ponieważ mózg cały czas musi skupiać się na zwalczaniu pokusy sięgnięcia po urządzenie.

Technika Pomodoro

Podczas nauki możesz wykorzystywać technikę Pomodoro. Polega ona na nauce z włączonym minutnikiem odmierzającym 25 minut nauki, po których następuje 5 minut krótkiej przerwy. Następnie wracasz do uczenia się. Po kilku sesjach możesz zrobić dłuższą przerwę. Dzięki tej metodzie wiesz, że masz ograniczony czas, więc wykonujesz zadania szybciej, a dodatkowo wizja 25 minut nauki jest mniej przytłaczająca niż 3 godzin spędzonych nad książką.

Zakreślanie informacji i notowanie

Podczas nauki zakreślaj ważne informacje w podręczniku lub repetytorium kolorami. Dzięki temu angażujesz do nauki dwa zmysły — wzrok i dotyk. Przygotuj kartkę lub zeszyt, by notować najważniejsze informacje. Nie przepisuj podręcznika! Zamiast tego notuj (ręcznie!) skrócone wiadomości swoimi słowami, aby upewnić się, że rozumiesz treść. Możesz także tworzyć mapy myśli — po kilku próbach okażą się skutecznym narzędziem. Jeśli jesteś wzrokowcem, gotowe mapy myśli warto powiesić na ścianie i odczytywać zawarte na nich informacje, ilekroć przechodzisz obok.

Fiszki

Alternatywą jest przygotowanie fiszek, które sprawdzą się podczas nauki słówek w języku obcym lub trudnych terminów. Na jednej stronie małej karteczki zapisujesz słowo, a na drugim jego definicję (lub tłumaczenie). Ucząc się, odkładasz fiszki z opanowanymi słowami na jedną gromadkę, a te, które wciąż sprawiają Ci trudności — na drugą, którą powtarzasz do skutku.

Powtarzanie

Oprócz zakreślania i notowania wykorzystaj głośne powtarzanie. Badania wskazują, że nawet 40 sekund powtarzania wiadomości na głos wystarcza, by zapamiętać znacznie więcej informacji niż jedynie po ich odczytaniu lub usłyszeniu. Jeśli to możliwe, spróbuj opowiedzieć drugiej osobie o materiale, którego się uczysz.

Przerwy i… wyjście do parku

Podczas nauki rób przerwy. Mózg potrzebuje czasu, by uporządkować wiadomości i utrwalić je. Jeśli materiał, który przyswajasz, jest obszerny, podziel go na części i po zakończeniu każdej z nich odpocznij przynajmniej przez 10 minut.

Jeśli na zewnątrz jest ładna pogoda, zabierz podręczniki szkolne i wyjdź do ogrodu lub parku, by pouczyć się w plenerze. Udowodniono, że naturalne otoczenie ułatwia zapamiętywanie.

Które z tych metod okażą się skuteczne dla Ciebie? Wypróbuj każdy z nich i oceń, które najlepiej pasują do Twojego stylu uczenia się i zapamiętywania. Dzięki temu z pewnością ułatwisz sobie życie w szkole i na studiach, a zwykłe podręczniki szkolne i repetytoria staną się najskuteczniejszym źródłem wiedzy. Powodzenia!

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy