reklama

Fotowoltaika krok po kroku – od czego zacząć?

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 21.03.2022 07:09,
Instalacja fotowoltaiczna produkuje darmową energię ze słońca. Rozwiązanie to zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników – podróżując po Polsce można to zauważyć.
Fotowoltaika krok po kroku – od czego zacząć?

Możliwość wykorzystania „zielonej energii” w celu obniżenia rachunków za prąd i uniknięcia kolejnych podwyżek to główne powody, dla których fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród odbiorców. Przedstawiamy proces instalacji fotowoltaiki krok po kroku.

Analiza rachunków za prąd

Pierwszym krokiem, który należy wykonać przed rozpoczęciem montażu paneli fotowoltaicznych jest zebranie rachunków za energię elektryczną z okresu jednego roku i ich analiza, która pozwoli szczegółowo określić wielkość zużycia energii w danym gospodarstwie domowym. Jest to kwestia istotna ze względu na to, że na podstawie tej wartości dobierana jest wielkość instalacji fotowoltaicznej.

Źródło: https://www.jkt-solar.pl/fotowoltaika-dla-firm/

Określenie miejsca montażu

Bardzo ważną kwestią jest wybór miejsca montażu instalacji fotowoltaicznej. Warto popatrzeć na dach domu, dostępne budynki gospodarcze lub niezagospodarowany fragment działki. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dostępną powierzchnię montażową oraz orientację, gdyż najlepsze uzyski będą z instalacji skierowanych na stronę południową. Powierzchnia zajmowana przez domowe instalacje fotowoltaiczne zależy od ilości zamontowanych modułów. Średnio wartość ta waha się od 20 do 35 m2. Należy również ocenić, czy wybrane miejsce jest stale zacieniane przez różne obiekty, np. drzewa lub inne budynki. Każde trwałe zacienienie będzie skutkować mniejszymi uzyskami z instalacji.

Określenie budżetu

Instalacja fotowoltaiczna wiąże się z dość dużym jednorazowym wydatkiem. Ceny zależą głównie od ilości modułów oraz rodzaju konstrukcji montażowej zależnej od pokrycia dachowego. Średnio są to wydatki rzędu 20-35 tys. zł. Jeśli inwestor nie dysponuje środkami takiej wielkości może starać się o kredytowanie takiej inwestycji. Istnieje duża ilość dofinansowań z środków krajowych, a także z funduszy Unii Europejskiej.

Znalezienie rzetelnego wykonawcy

Zgromadzone wcześniej informacje pozwolą firmie wykonawczej opracować odpowiednią dla inwestora ofertę. Przy wyborze firmy, której powierzymy wykonanie instalacji fotowoltaicznej należy zwrócić uwagę na kilka czynników, którymi są doświadczenie firmy, komponenty, z których składają się instalacje, okresy gwarancyjne, zakres świadczonych usług oraz dotychczasowe referencje.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy